facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 15 maj, 2021
- brak komentarzy
Pomniki przyrody i wybrane drzewa w Przerzeczynie-Zdroju cz. 3/4. Pozostałe pomniki przyrody w parku.

Pomniki przyrody i wybrane drzewa w Przerzeczynie-Zdroju cz. 3/4.

Pozostałe pomniki przyrody w parku.

(1) PLATAN KLONOLISTNY

Trzecia część o pomnikach przyrody i wybranych drzewach w Przerzeczynie-Zdroju dotyczy pozostałych, pomnikowych drzew w parku, w czwartej części zaprezentuję wybrane drzewa, które nie są pomnikami przyrody, pomimo że znacznie wyróżniają się w dendroflorze tej miejscowości. Poza opisanym w drugiej części przepięknym, pomnikowym bukiem pospolitym, drzewa objęte ochroną reprezentują 3 gatunki: platan klonolistny, cis pospolity i dąb szypułkowy.

Pomnikowy platan rośnie w obrębie parku przypałacowego przy ul. Zdrojowej 15, ok. 30 metrów na wschód od pałacu. Z dalszej perspektywy wyróżnia się rozłożystą sylwetką i pniem, który częściowo pokryty jest bluszczem pospolitym. Drzewo figuruje w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody ( Platan_klonolistny_w_parku ).

Według tego rejestru, obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 499 cm, a wysokość 24 metry. Platan znajduje się w bardzo dobrej kondycji zdrowotnej, jego stan techniczny także jest bardzo dobry. Dolną część korony drzewa tworzą długie, prawie poziomo biegnące do gruntu i egzotycznie wyglądające konary.

Platan rośnie w reprezentatywnym miejscu, ma dużo miejsca i swobody, dlatego rozrósł się do pokaźnych rozmiarów i stanowi piękną ozdobę parku. Rosną w nim jeszcze inne platany, które jednak nie objęto ochroną pomnikową. Jednego z nich opiszę i pokażę w części czwartej.

Korona pomnikowego okazu jest szeroka, regularna, prawidłowo ukształtowana z nutką egzotyki, która objawia się “falującym poskręcaniam” konarów i gałęzi. 

(2) PIERWSZY CIS POSPOLITY

Dosyć rzadko spotykam się z sytuacją, w której, w danym założeniu parkowym, ochroną pomnikową objętych jest kilka drzew z gatunku cis pospolity. Tak właśnie jest w Przerzeczynie-Zdroju. Trzy cisy figurują w rejestrze jak pomniki przyrody ożywionej, w tym dwa okazy mają formę drzewiastą, a jeden formę krzaczastą.

Pierwszy pomnikowy cis w formie drzewiastej rośnie w obrębie parku przypałacowego przy ul. Zdrojowej 15, ok. 60 m na wschód od pałacu. Zgodnie z danymi w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody ( 1_cis_pospolity_w_formie_drzewiastej ) obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 298 cm, wysokość 15 metrów.

Osobnik jest częściowo wypróchniały w środku, w koronie notuje się kilkunastoprocentowy posusz. Korona kopulasta, dosyć wąska, sprawia wrażenie postrzępionej. Drzewo jest dosyć obficie ugałęzione, najniższe gałęzie zwisają kilkanaście centymetrów nad gruntem.

(3) DRUGI CIS POSPOLITY

Drugi pomnikowy cis pospolity według CRFOP rośnie w obrębie parku przypałacowego przy ul. Zdrojowej 15, ok. 60 m na północny wschód od pałacu ( 2_cis_pospolity_w_formie_drzewiastej ). Jest to osobnik silnie ugałęziony, ale według informacji zawartych w rejestrze, cis ma 20% konarów połamanych przez sąsiednie wywrócone drzewo.

Drzewo to ma ciekawy pokrój, dolna część korony przypomina nieco rozpościerającego się świerka. Kondycja zdrowotna i stan techniczny drugiego cisa są dobre. Obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 276 cm, wysokość 17 metrów.

(4) TRZECI CIS POSPOLITY

Trzeci pomnikowy cis rośnie w obrębie parku przypałacowego przy ul. Zdrojowej 15, ok. 30 m na północ od pałacu. Z daleka – na tle innych pięknych drzew, które częściowo pokrywa bluszcz – wygląda jak zwarta, zielona płachta. Ten okaz przybrał formę krzaczastą ( Cis_pospolity_w_formie_krzaczastej_w_parku ).

Jest to osobnik wielopniowy, o obwodzie pnia(pni)? 31 cm i wysokości 8 metrów. Nie weryfikowaliśmy grubości obwodu (obwodów), ponieważ bardzo ciężko jest dostać się do pni drzewa. Zgodnie z naszymi zasadami etyki treehuntera, w takim przypadku należy odstąpić od pomiaru, aby nie dokonać uszkodzeń w obrębie drzewa.

(5) DĄB SZYPUŁKOWY

Przedostatnie pomnikowe drzewo to dąb szypułkowy. Drzewo rośnie w obrębie parku przypałacowego przy ul. Zdrojowej 15, około 40m na północny zachód od pałacu, nieopodal pomnika przyrody – buka ( 1_dąb_szypułkowy_w_parku ).

Obwód pierśnicowy pnia okazu wynosi 471 cm, wysokość 24 metry. Drzewo jest mocno rozłożyste, dolne konary częściowo zredukowano chirurgicznie, stan zdrowotny i techniczny dobre. Natomiast drugi pomnikowy dąb rośnie w obrębie parku przypałacowego przy ul. Zdrojowej 15, ok. 50 m na zachód od pałacu. Z uwagi na fakt, że co najmniej 3 drzewa odpowiadają tej lokalizacji i są to podobne rozmiarami dęby szypułkowe, trudno stwierdzić, który jest pomnikowy.

PODSUMOWANIE

1) Pozostałe pomnikowe drzewa w parku w Przerzeczynie-Zdroju reprezentowane są przez platana klonolistnego, 3 cisy pospolite i 2 dęby szypułkowe. Platan rośnie w obrębie parku przypałacowego przy ul. Zdrojowej 15, ok. 30 metrów na wschód od pałacu. Drzewo mierzy w obwodzie pierśnicowym pnia 499 cm, a jego wysokość wynosi 24 metry (dane z CRFOP). Jest to osobnik przepiękny, rozłożysty, zdrowy, a jego pień częściowo porasta bluszcz pospolity.

2) Pierwszy pomnikowy cis pospolity w formie drzewiastej rośnie w obrębie parku przypałacowego przy ul. Zdrojowej 15, ok. 60 m na wschód od pałacu. Drzewo mierzy w obwodzie pierśnicowym pnia 298 cm, jego wysokość wynosi 15 metrów (dane z CRFOP). Osobnik jest częściowo wypróchniały, w koronie notuje się niewielki posusz.

3) Drugi pomnikowy cis pospolity – także w formie drzewiastej – rośnie w obrębie parku przypałacowego przy ul. Zdrojowej 15, ok. 60 m na północny wschód od pałacu. Obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 276 cm, wysokość 17 metrów. Jest to osobnik silnie ugałęziony, ale jego korona straciła około 20% konarów przez przewracające się inne drzewo.

4) Zieloną “zasłonę” tworzy trzeci pomnikowy cis pospolity w formie krzewiastej o wysokości 8 metrów. Drzewo jest tak zarośnięte, poskręcane i rozczochrane, że trudno doliczyć się, ile pojedynczych pni tworzy tego urokliwego zroślaka. Stan zdrowotny okazu jest bardzo dobry. Drzewo rośnie w obrębie parku przypałacowego przy ul. Zdrojowej 15, ok. 30 m na północ od pałacu. 

5) Pierwszy pomnikowy dąb szypułkowy rośnie w obrębie parku przypałacowego przy ul. Zdrojowej 15, około 40m na północny zachód od pałacu, nieopodal pomnika przyrody – buka. Obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 471 cm, wysokość 24 metry. Stan zdrowotny i techniczny drzewa należy uznać za dobre. Kryteria drugiego pomnikowego dębu spełniają co najmniej trzy dęby, ale poprzez brak tabliczek oznaczających pomniki przyrody, trudno wskazać na ten pomnikowy ( 2_dąb_szypułkowy_w_parku ). W ostatniej części o drzewach Przerzeczyna-Zdroju zaprezentuję wybrane okazy, które nie powołano na pomniki przyrody, ale zdecydowanie warto się im bliżej przyjrzeć.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.