facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 26 gru, 2022
- brak komentarzy
Pogoda dynamiczna, z kilku-stopniowym ochłodzeniem, a następnie dużym ociepleniem. Chwile słoneczne na przemian z pochmurnymi i mokrymi. Silniejszy wiatr. Prognoza pogody i optycznie w niebo 26.12.2022r. – 01.01.2023r.

Pogoda dynamiczna, z kilku-stopniowym ochłodzeniem, a następnie dużym ociepleniem. Chwile słoneczne na przemian z pochmurnymi i mokrymi. Silniejszy wiatr.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 26.12.2022r. – 01.01.2023r.

Miniony tydzień przyniósł duże ocieplenie i zdecydowany odwrót zimy na znacznym obszarze kraju. Pokrywa śnieżna zalega już tylko w górach, na terenach podgórskich i miejscami na wschodzie kraju. Początek ocieplenia przyniósł bardzo niebezpieczną gołoledź (odnotowano nawet wypadek śmiertelny w związku z wyjątkowo niefortunnym przewróceniem się człowieka na oblodzonej powierzchni). I to by było na tyle, jeśli chodzi o ogólnokrajowe wydanie zimy w tegorocznym grudniu.

Jedna z głównych ulic po dużej śnieżycy w Buffalo, USA.

Źródło: @NYSDOTBuffalo

Za to wyjątkowo spektakularnie wygląda zima w USA i Kanadzie.

Ciężarówki i samochody uwięzione w potężnych zaspach w Buffalo, stan Nowy Jork, USA.

Zdjęcie: Mike Horvatits Jr.

Podczas ataku zimy w USA różnica w temperaturze między Kanadą i Meksykiem wyniosła aż 86,5°C! W samym USA różnica 58°C (nie licząc Alaski).

(1) TEMPERATURY MINIMALNE

W Polsce, tuż przed rozpoczęciem się dużego ocieplenia, odnotowano jedne z najniższych wartości na termometrach w tym roku. Jak podali gospodarze Meteoprognozy.pl: “W warunkach osiadania mroźnej arktycznej masy powietrza w centrum wyżu, sprzyjających pogodnej nocy, wystąpiły jedne z najniższych temperatur w tym roku. Najzimniejsze było Podhale, gdzie wartości ciśnienia sięgały prawie 1046 hPa. W Ratułowie temperatura spadła poniżej -22°C. Poza siecią IMGW, pomiary agrometeorologiczne eDWIN w Czarnym Dunajcu pokazały niemal -26°C o poranku.”

“Tak zimnej połowy grudnia nie było od ponad 10 lat. Przy gruncie temperatura spadła nawet na wschodniej granicy do -26 stopni. W ciągu dnia mróz już odpuścił na zachodzie. Tam już wkroczył front ciepły z opadami deszczu. Na wschodzie jednak też przyjdą zmiany – w ciągu nocy z każdą godziną będzie się robić coraz cieplej. Niestety możliwe jest wystąpienie opadu marznącego i gołoledzi.”

Następnie nocy przyniosły już znacznie wyższe wartości na termometrach, w wielu miejscach odnotowano kilka stopni C na plusie. Tuż przed Świętami noce zrobiły się jeszcze cieplejsze. Lekki mróz notowano w północnej Polsce.

Z 24 na 25 grudnia najcieplej było w Bielsku-Białej (6 stopni C), najzimniej w Suwałkach (-3 stopnie C).

(2) TEMPERATURY MAKSYMALNE

Pod koniec zeszłego tygodnia rozpoczęło się ocieplenie, które postępowało od zachodu. Na wschodzie panował jeszcze mróz, na zachodzie temperatury przeszły już na wartości dodatnie.

Jeszcze cieplej zrobiło się w następnych dniach. Na Dolnym Śląsku słupki rtęci wskazały nawet 10 stopni C.

Południowo-zachodnia część kraju była najcieplejszym regionem kraju. W Wigilię nieco mocniej ochłodziło się na północy Polski.

W pierwszy dzień Świąt na znacznym obszarze kraju odnotowano bardzo wysokie wartości na termometrach, jak na końcówkę grudnia. Zimniejsze masy powietrza utrzymywały się w północno-wschodniej ćwiartce Polski.

 Źródło i mapy: METEOPROGNOZA.PL, IMGW

(3) OPADY

Miniony tydzień przyniósł dużo przelotnych opadów, głównie deszczu, miejscami o umiarkowanym natężeniu.

Początek tygodnia był niebezpieczny, ponieważ padający deszcz na wychłodzoną powierzchnię gruntu zamarzał i spowodował zjawisko gołoledzi.

Przed Świętami największe sumy opadów notowano w pasie środkowo-zachodniej Polski.

Podczas świątecznego weekendu również mocniej popadało, ale notowano też sporo przejaśnień i rozpogodzeń. Taka zmienna i dynamiczna aura będzie kontynuowana do końca roku.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 26 grudnia 2022

Na początku nowego tygodnia Polska nadal znajduje się pod wpływem układu niskiego ciśnienia, który w godzinach około południowych znalazł się nad południowym Bałtykiem. Z tym niżem związany jest ciepły front atmosferyczny, który w pierwszej części dnia przyniósł sporo opadów deszczu na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Mazowszu i Lubelszczyźnie. Opady te stopniowo zanikają i przesuwają się w głąb dzielnic wschodnich i poza granice kraju. Na Suwalszczyźnie i we wschodniej części woj. podlaskiego wystąpiły opady śniegu, miejscami dość obfite, a także opady mokrego śniegu i śniegu z deszczem. Nad resztą kraju nie pada i pojawiło się dużo przejaśnień oraz rozpogodzeń, zwłaszcza na południu.

W drugiej części dnia opady deszczu z frontu ciepłego notowane są na północnym wschodzie Mazowsza, Podlasiu i Mazurach, jednak i tam od zachodu postępują przejaśnienia, a opady zanikają (na Suwalszczyźnie już tylko lokalnie notuje się deszcz ze śniegiem oraz śnieg). Jednak już od zachodu zaczyna nasuwać się kolejna strefa chmur, która na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz Dolnym Śląsku przynosi przelotne opady deszczu. Opady deszczu przeplatają się z przejaśnieniami. Wciąż najwięcej słonecznych chwil można spodziewać się na południu.

Na termometrach notuje się od 1-2 stopni C na Suwalszczyźnie, 4-6 stopni C na Pomorzu Gdańskim i Środkowym, Warmii i Mazurach oraz północy Mazowsza, 7-9 stopni C na Pomorzu Zachodnim, północy Wielkopolski, Kujawach, w pozostałej części Mazowsza, Górach Świętokrzyskich i na Lubelszczyźnie, 10-12 stopni C na południu i w centrum do nawet 13 stopni C na Dolnym Śląsku. Wiatr chwilami jest silniejszy, południowy i południowo-zachodni, tylko na północnym wschodzie – południowo-wschodni.

Wtorek, 27 grudnia 2022

We wtorek niż przesunie się nad rejon północnego Bałtyku i Skandynawii, natomiast Polska od południowego-zachodu zacznie dostawać się pod wpływ strefy wysokiego ciśnienia. Napłyną chłodniejsze masy powietrza polarnomorskiego. W ciągu dnia na południu naszego kraju będzie najpogodniej, a opady nie powinny tam wystąpić. Jedynie w Małopolsce i na Podkarpaciu początkowo możliwe są przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze będzie sporo chmur, ale również pojawią się przejaśnienia, rozpogodzenia i chwile ze Słońcem.

I tam, w wielu miejscach prognozuje się przelotne opady – nie tylko deszczu, ale także deszczu ze śniegiem, śniegu i krupy śnieżnej, ponieważ izoterma 0 stopni obniży się poniżej 1000 metrów n.p.m. Temperatura w ciągu dnia będzie podobna do tej notowanej o poranku. Od 2-3 stopni C będzie na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, w Górach Świętokrzyskich, centrum, na Górnym Śląsku i w Małopolsce do 4-5 stopni C na zachodzie i Pomorzu.

O poranku najcieplej będzie na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i wschodzie Małopolski – gdzie termometry wskażą 6-7 stopni C, ale później ochłodzi się do 2-3 stopni C. Odczucie zimna w całym kraju zostanie spotęgowane przez silnie wiejący wiatr z kierunków zachodnich i południowo-zachodnich, osiągający w porywach do 65-70 km/godz., a na wybrzeżu nawet 80 km/godz.

Środa, 28 grudnia 2022

W środę o poranku w wielu regionach pojawią się niewielkie przymrozki, na poziomie od -4 do -2 stopni C. W ciągu dnia temperatura wzrośnie, natomiast od zachodu nasunie się kolejny front atmosferyczny. Na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, a w godzinach późno popołudniowych i wieczornych na Kujawach oraz Warmii spodziewane są opady deszczu i deszczu ze śniegiem.

Na termometrach odnotuje się od 2-3 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza oraz na Lubelszczyźnie, 4-5 stopni C będzie w centrum do 6-8 stopni C na południu i Ziemi Lubuskiej. Wiatr pozostanie chwilami silniejszy, z kierunków południowo-zachodnich i południowych. W górach prędkość wiatru ponownie osiągnie 80-90 km/godz.

Czwartek, 29 grudnia 2022

W czwartek układ niskiego ciśnienia przemieszczający się znad Szkocji nad Morze Norweskie zaciągnie z południa bardzo ciepłe powietrze. Dzięki temu na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz w Małopolsce słupki rtęci wskażą nawet 11-13 stopni C. Nawet w centrum i na Pomorzu Gdańskim odnotuje się 8-10 stopni C, tylko na wschodzie będzie nieco chłodniej – do 6-8 stopni C.

Na północy, zachodzie oraz w centrum mogą pojawiać się przelotne opady deszczu, ale chwil ze Słońcem też nie powinno zabraknąć. Na wschodzie, Górnym Śląsku i w Małopolsce nie prognozuje się opadów, za to w całym kraju będzie wiał silny, chwilami porywisty wiatr z południowego-zachodu.

Piątek, 30 grudnia 2022

W piątek pogoda pozostanie bez większych zmian. W województwach południowych i wschodnich mogą jeszcze występować opady deszczu, ale od zachodu będą postępować liczne przejaśnienia i rozpogodzenia. Na termometrach odnotuje się od 5-6 stopni C na północy oraz na krańcach wschodnich, 7-9 stopni C w głębi kraju do 10 stopni C na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany, z kierunków południowo-zachodnich.

Weekend, 31 grudnia 2022 – 1 stycznia 2023

Przełom starego i Nowego Roku przyniesie nam kontynuację pogody, która będzie przypominać raczej aurę wczesno-wiosenną, zamiast typowo zimową. W Sylwestra za sprawą głębokiego niżu znad Morza Norweskiego, będą napływać do Polski z południa bardzo ciepłe masy powietrza. Na zachodzie, południu oraz w centrum prognozuje się od 13 do 15 stopni C, a lokalnie może być jeszcze cieplej. Nieco chłodniej będzie na północy i północnym wschodzie – od 6 do 9 stopni C. W Nowy Rok, praktycznie w całym kraju temperatury wzrosną powyżej 10 stopni C, ale z zachodu na wschód będzie przemieszczał się front atmosferyczny z opadami deszczu, a nawet burzami.

OPTYCZNIE W NIEBO 26.12.2022r. – 01.01.2023r.

26.12.2022r. – godz. 19:20 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 3°47`;

28.12.2022r. – godz. 23:05 – koniunkcja Księżyc i Neptun w odległości – 2°40`;

29.12.2022r. – godz. 13:11 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 2°03`;

29.12.2022r. – godz. 14:58 – koniunkcja Merkury i Wenus w odległości – 1°27`;

30.12.2022r. – godz. 02:22 – faza Księżyca – pierwsza kwadra;

01.01.2023r. – godz. 22:53 – koniunkcja Księżyc i Uran w odległości – 0°39`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.