facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 21 gru, 2020
- brak komentarzy
Początek astronomicznej zimy i Wielka Koniunkcja Jowisza z Saturnem.

Początek astronomicznej zimy i Wielka Koniunkcja Jowisza z Saturnem.

O godzinie 11:02 rozpoczęła się astronomiczna zima. W związku z tym, Słońce przeszło ze znaku Strzelca w znak Koziorożca. Astronomiczna zima rozpoczyna się w momencie przesilenia zimowego i trwać będzie do równonocy wiosennej, która przypadnie 20 marca.

Dzisiejszy dzień będzie należał do najkrótszych dni w tym roku i trwać będzie zaledwie 7 godzin i 42 minuty. Na półkuli północnej będzie to najkrótszy dzień w roku, a na półkuli południowej najdłuższy.

WIELKA KONIUNKCJA JOWISZA Z SATURNEM

O ile początek astronomicznej zimy mamy co roku, o tyle koniunkcję Jowisza z Saturnem w takiej perspektywie, jaka czeka nas dzisiaj wieczorem, możemy ujrzeć raz z życiu. O godzinie 17:00 czasu polskiego dojdzie do największego zbliżenia Jowisza z Saturnem. Nie będzie to więc zwyczajna koniunkcja bowiem oba obiekty będzie dzielił dystans zaledwie ~0,06 stopnia.

Tak bliskie spotkanie jasnych ciał niebieskich sprawia, że będziemy mogli obserwować jedno z najbardziej widowiskowych złączeń w 2020 roku. Ranga wydarzenia jest bardzo duża. Na następną tak bliską koniunkcję przyjdzie nam poczekać 60 lat – aż do 2080 roku.

Warto podczas obserwacji posiadać przy sobie małą lornetkę (~7x/10x), która pozwoli na dostrzeżenie obu obiektów w jednym polu widzenia wraz z czterema galileuszowymi księżycami Jowisza. W przypadku tak bliskiej koniunkcji będziemy mogli również użyć do obserwacji teleskopów o małym i średnim powiększeniu, które dostarczą jeszcze ciekawszych doznań.

Obecnie Jowisz świeci jasnością obserwowaną -1,8 magnitudo. Aktualna jasność obserwowana Saturna wynosi 0,6 magnitudo. Złączenie dwóch jasnych planet na niebie sprawia, że nadchodząca koniunkcja będzie doskonałą okazją do wykonania fantastycznych zdjęć. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że tak bliskiej koniunkcji Jowisza z Saturnem nie obserwował nikt od prawie 400lat!

Obserwacje złączenia będziemy mogli rozpocząć tuż po zachodzie słońca. Swój wzrok musimy skierować na około 9 stopień południowo-zachodniego horyzontu nieba. Idealnym miejscem do prowadzenia obserwacji będzie duża łąka lub polana, na której nie będą nam przeszkadzać wysokie drzewa oraz budynki. Zjawisko będziemy mogli podziwiać do około godziny 17:40.

Warto zaznaczyć, że dobre warunki do obserwacji Jowisza i Saturna będą panować przez cały grudzień. Do 21 grudnia każdego wieczoru będziemy mogli obserwować jak oba obiekty zbliżają się do siebie. Różnica każdej kolejnej doby będzie wyraźnie zauważalna nieuzbrojonym okiem.

Źródło: https://www.astronomia24.com/news.php

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.