facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 05 lis, 2021
- brak komentarzy
Perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich i okolic 2021. (21) Pomnikowy dąb szypułkowy “Napoleon” z Komorowa.

(21) Pomnikowy dąb szypułkowy “Napoleon” z Komorowa.

Komorów to kilkuset osobowa wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie oleśnickim, w gminie Syców. Miejscowość o identycznej nazwie spotkamy też m.in. w powiecie świdnickim. W Komorowie w 1692 roku urodził się Jerzy Schlag (zm. 1764) pastor luterański, wydawca, tłumacz, działacz na rzecz języka i kultury polskiej na Dolnym Śląsku w XVIII wieku.

W pasie drogowym drogi powiatowej od Komorowa w kierunku Międzyborza po lewej stronie tej drogi, tuż przy północnej granicy gminy Syców rośnie perła dendroflory nr 21 w tegorocznym cyklu. To masywny i okazały dąb szypułkowy “Napoleon”. W nazwach pomnikowych drzew dość często powtarza się motyw dębów/buków “napoleońskich” lub Jana III Sobieskiego.

Lokalne legendy podają, że te wybitne osobistości w europejskiej historii odpoczywały w czasie swoich wędrówek i wypraw właśnie pod drzewami, które nawiązują do ich godności. Jak było w rzeczywistości, trudno odpowiedzieć. Drzewo to zostało uznane za pomnik przyrody już w 1964 roku. Według ówczesnego opisu, w obwodzie pierśnicowym pnia mierzyło 470 cm, na wysokość miało 25 metrów, a przybliżony wiek Napoleona wynosił 300 lat.

Dąb Napoleon figuruje w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody ( Dąb_szyp._w_pobliżu_Komorowa ), w którym znajdziemy również decyzję powołującą drzewo na pomnik przyrody ( Dec_PWRN_Wroclaw_3_64 ). Bardzo lubię takie stare, odręcznie napisane opisy drzew, może nawet nieco niechlujne i trochę pomazane, ale z dawnym charakterem i pazurem. Jak wygląda dąb Napoleon po upływie ponad 50-ciu lat swojego życia jako pomnik przyrody?

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Obecnie (stan na czerwiec 2020 r.) obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 576 cm (w dniu powołania mierzył 470 cm), wysokość 22 metry (w dniu powołania 25 metrów), szerokość korony 24 metry (w dniu powołania 28 metrów). Drzewo jest też starsze o 57 lat, czyli obecnie przybliżony wiek dębu wynosi 357 lat. Przez 57 lat drzewo zwiększyło obwód o 106 cm, co daje średnio 1,86 cm przyrostu rocznego.

Dąb Napoleon odznacza się osobliwym i patriarchalnym wyglądem. Jego pień jest lekko pochylony, na wysokości 7 metrów rozwidla się na 2 przewodniki. Pokrywają go finezyjne, guzowate narośle w miejscach po usuniętych konarach. Dodatkowo przyozdobiony jest licznymi i malowniczymi stanowiskami mchów. 

Jest to jedyny tak okazały dąb i jednocześnie drzewo w tym fragmencie lasu, co jeszcze bardziej wyróżnia go wśród znacznie chudszego i młodszego drzewostanu rosnącego w jego pobliżu. Na pniu Napoleona odnajdziemy starą tabliczkę honorującą drzewo statusem pomnika przyrody.

Korona drzewa jest regularna, symetryczna z posuszem do 10%. Stan zdrowotny i techniczny osobnika jest dobry. Liczne stanowiska mchów nie ograniczają się tylko do pnia, ale sięgają nawet do części wierzchołkowych dębu, które sprawiają, że drzewo wygląda jeszcze bardziej urokliwie i zjawiskowo. Jest to jedno z tych drzew, które można oglądać godzinami i wciąż odkrywać w nim coś fascynującego.

Dąb Napoleon rośnie na terenach rzadko odwiedzanych przez turystów, ponieważ nie należą one do komercyjnych i popularnych regionów powiatu oleśnickiego. Dla mnie jest to tradycyjny argument na plus, bo wiele perełek dendrologicznych często odnajduję na takich pozornie nieatrakcyjnych rewirach, czego przykładem jest opisywane drzewo. Tam, gdzie są łąki, pola i lasy, prawie zawsze rośnie coś ciekawego.

Czy pod dendrologicznym Napoleonem odpoczywał kiedyś Napoleon Bonaparte? Jeżeli tak było, to drzewo wówczas miało około 150-ciu lat i było znacznie chudsze oraz niższe. Może to tylko legenda, może jednak prawda. Drzewo nie udzieli nam odpowiedzi, gdyż milczenie jest mową mądrości drzew i jednocześnie ich przysięgą dochowania licznych tajemnic historii do końca życia.

PODSUMOWANIE

1) W pobliżu wsi Komorów (woj. dolnośląskie, powiat oleśnicki), przy północnej granicy gminy Syców, po lewej stronie drogi z Komorowa do Międzyborza rośnie bardzo malowniczy dąb szypułkowy “Napoleon” chroniony jako pomnik przyrody. Obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 576 cm, wysokość 22 metry, przybliżony wiek 357 lat. Drzewo charakteryzują na pniu liczne guzy po usuniętych chirurgicznie konarach oraz stanowiska mchów, które odnajdziemy nawet w częściach wierzchołkowych dębu i które nadają mu osobliwego, a także patriarchalnego wyglądu.

2) Dąb Napoleon odznacza się dobrym stanem zdrowotnym, korona jego jest szeroka, ugałęziona, ulistniona z posuszem nieprzekraczającym 10%. Jako ciekawostkę można podać to, że drzewo na przestrzeni 57 lat (od 1964 roku, kiedy objęto je ochroną pomnikową), powiększyło obwód pnia o 106 cm (z 470 na 576). Opisywany osobnik jest jednym z ciekawszych i piękniejszych drzew Wzgórz Twardogórskich i okolic.  

3) W następnym artykule cyklu pereł dendroflory przeniosę się do kolejnej wsi. Tym razem będzie to Kraszów w gminie Międzybórz, gdzie w ustronnym miejscu na skraju lasu, przy polu uprawnym rośnie kolejny piękny pomnikowy dąb szypułkowy, którego nazwałem Kraszowianinem.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.