facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 06 maja, 2016
- brak komentarzy
Perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich. Dąb szypułkowy „Straszydło”.

1 CIMG78802 CIMG7879

Zapytaj przyrodę, co kocha i lubi najbardziej? Odpowiedź, jaką zapewne mógłbyś usłyszeć to: „różnorodność”. Przejawia się ona niezliczoną ilością gatunkową, wyjątkowymi kształtami, wyglądem, wiekiem, rozmiarem, wysokością, grubością i wieloma, innymi parametrami mierzalnymi i tymi, które mogą wychwycić nasze zmysły. Od dzisiaj zaczynam nowy cykl na blogu, poświęcony wyjątkowym okazom drzew, które spotykam podczas swoich wycieczek. Nie spotkałem się z opisem tych drzew ani w Internecie, ani w publikacjach, poświęconych wyjątkowym i sędziwym drzewom.

3 CIMG59174 CIMG5918

Czasami jest to pojedyncze drzewo, innym razem ich grupa lub aleja. Zachwycają swoim wyglądem, często wręcz patriarchalnym i rzadko spotykanym. Mają tzw. to „coś”, co powoduje, że zwracają na siebie uwagę i hipnotyzują tajemniczością i magią. Oczywiście tą dobrą, czyli białą. ;)). Bez względu na rozmiary, kształty i ich wysokość są po prostu piękne. Lasy Wzgórz Twardogórskich obfitują w wiele wspaniałych drzew, które praktycznie są nikomu nieznane, za wyjątkiem garstki osób, które przechodzą przypadkiem gdzieś w ich pobliżu. Pewnie nieco więcej, wiedzą o nich tylko leśnicy.

5 CIMG59376 CIMG5943

Część z tych dendrologicznych rodzynków, ma wymiary, zdecydowanie predestynujących je do statusu pomników przyrody. Pierwszym okazem, który opiszę jest DĄB SZYPUŁKOWY z lasów Międzyborza, nazwany przeze mnie „STRASZYDŁEM”. Drzewo to odznacza się bardzo ciekawą budową. Ma krótki, masywny pień, który rozgałęzia się na wysokości ok. 2. metrów nad ziemią na co najmniej siedem grubych konarów. Te z kolei, rozgałęziają się na następne. Wiele z nich, częściowo pokrytych jest mchem, który nadaje drzewu jeszcze bardziej wyjątkowego wyglądu. Wokół Straszydła, rośnie jeszcze kilka innych, mniej okazałych dębów, w tym dęby czerwone. Jednak żadne z pobliskich drzew, nie zwraca na siebie takiej uwagi, co Straszydło. Pień jego u podstawy, przypomina nieco stopę słonia.

7 CIMG64248 CIMG6425

Podejrzewam, że w młodości, drzewo rosło w warunkach bardziej prześwietlonych ponieważ pień jego jest, jak wyżej napisałem – krótki i masywny, a nie długi, jak w przypadku drzew rosnących w grupie i „ścigających” się o dostęp do światła słonecznego. Wymiar pierśnicowy (130cm nad ziemią) Straszydła wynosi dokładnie 376 cm. Od takiej wielkości obwodu pnia, dla dębu szypułkowego, można wnioskować o objęcie go ochroną pomnikową. Nie znam natomiast dokładnej wysokości i wieku Straszydła. Na oko, wysokość wynosi ponad 25 metrów. Na oko też, kondycja Straszydła jest dość dobra, chociaż widać u niego nieco ubytków w koronie i kilka wyschniętych gałęzi.

9 CIMG593610 CIMG6427

Przypuszczam też, że Straszydło miało jeszcze co najmniej dwa główne konary, które odpadły, a otwory po nich zabliźniły się, dzięki czemu, obecnie ma się wrażenie, że drzewo patrzy na stojącego przed nim człowieka od strony wschodniej. Być może, w młodości, usunięto mu te konary w ramach wykonywanych prac pielęgnacyjnych prowadzonych w lesie.

11 CIMG593912 CIMG6434

Straszydło rośnie w bardzo miłym do chodzenia terenie. To przede wszystkim dzięki grubej warstwie miękkiego mchu oraz dużej ilości liści, spadających zarówno ze Straszydła jak i z sąsiadujących z nim drzew. Pod Straszydłem, wielokrotnie znajdowałem borowiki usiatkowane, najczęściej w miesiącach maj-lipiec. Od 3 lat coś zahamowało ich wzrost, albo czekają na lepsze warunki. Ostatnie wiosny i początki lata (poza rokiem 2013) były bardzo suche.  

13 CIMG641914 CIMG6420

Za kilka dni opiszę drugie urodziwe drzewo. Będzie to również dąb szypułkowy „CZUPIRADŁO” z Bukowiny Sycowskiej.

15 CIMG642316 CIMG642117 CIMG643318 CIMG643519 CIMG788420 CIMG788321 CIMG642822 CIMG642923 CIMG643224 CIMG6431

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Komentuj na FB

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.