facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 03 Cze, 2016
- brak komentarzy
Perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich. Dąb szypułkowy „Polny Wódz”.

DĄB SZYPUŁKOWY „POLNY WÓDZ” Z BUKOWINY SYCOWSKIEJ

Ponownie witam Cię w Bukowinie Sycowskiej. Tym razem bohaterem mojego artykułu jest dąb szypułkowy Polny Wódz, który jest bliskim sąsiadem opisanego niedawno przez mnie wyjątkowego klona srebrzystego Bukowiniana. Polny Wódz rośnie około pół kilometra od stacji kolejowej. Żeby do niego dojść należy kierować się na wschód od stacji. Prowadzi tam piaszczysta droga. Wystarczy nią iść. Szybko dochodzi się do niewielkiego, sosnowego lasku, a w zasadzie zadrzewienia. Po kilkunastu metrach, droga ta „zamienia” się w polną.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2 CIMG1811

Po lewej stronie drogi ciągnie się piękny, mieszany las z wieloma, ciekawymi okazami drzew. Po prawej stronie drogi widnieje szeroka i długa łąka. Kiedyś było to pole uprawne, ale „popadło” w zapomnienie, a przyroda, skutecznie przeobraża ten teren. Pojawia się coraz więcej samosiejek i być może już za parę lat, będzie tam całkiem przyjemny i zachęcający do dreptania las. Najlepsze jednak jest, a właściwie rośnie praktycznie tuż przy samej drodze na wzniesieniu. To on. Potężny, majestatyczny i imponujący swoją ogromną koroną dąb szypułkowy Polny Wódz. 

3 CIMG37114 CIMG6458

Jakkolwiek i skądkolwiek nie spojrzeć na Polnego Wodza jest to wspaniałe i zachwycające drzewo. Bardzo wyraźnie „wodzi” swoją koroną na cały pobliski drzewostan i pole, które stało się już zdziczałą łąką. Zastanawiałem się, czy nazwa tego dębu nie powinna brzmieć „Łąkowy Wódz”, ale doszedłem do wniosku, że „Polny Wódz” po prostu lepiej się wymawia. Jego bujna, obfita i dobrze ulistniona korona, świadczy o dobrej kondycji drzewa. O każdej porze roku, już z daleka widać, że drzewo to jest potężne.

5 CIMG5548

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Idąc do Polnego Wodza z Bukowiny Sycowskiej, nie widać aż tak wyraźnie pochyłości terenu, którą drzewo wybrało sobie na miejsce wzrostu. Natomiast idąc do okazu z drugiej strony, bez problemu można zauważyć, że drzewo rośnie nad drogą, w pochyłym miejscu. Obok Polnego Wodza rośnie kilkunastu „poddanych” Wodzowi, młodych drzew.  ;)) Są to również dęby szypułkowe. „Ustawiły” się one szeregowo w północno-zachodnim kierunku od swojego szefa. ;)) Zanim obejrzy się dokładnie drzewo od spodu, warto popatrzeć na nie z pewnej odległości. Widok jest naprawdę fantastyczny.

7 CIMG64498 CIMG5540

Polny Wódz ma typową budowę dla drzew rosnących na otwartej przestrzeni. Jego średniej długości pień, na wysokości kilku metrów rozgałęzia się na kilka potężnych i grubych konarów, wśród których co najmniej cztery są szczególnie okazałe. Obwód pierśnicowy drzewa wynosi 478 cm, a więc Polny Wódz już dawno osiągnął rozmiary, predestynujące go do statusu pomnika przyrody. Ponieważ rośnie on na wzniesieniu to zgodnie z zasadami obowiązującymi w dendrometrii, drzewo mierzyłem od najwyższego wzniesienia gruntu wokół jego podstawy. Właściwie była to jedyna trudność, z jaką się spotkałem przy pomiarze Polnego Wodza. Drzewo nie ma dziupli, guzów, ani narośli, które utrudniałyby jego prawidłowe zmierzenie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

10 CIMG6446

Taki stan rzeczy cieszy ponieważ gruby, zdrowy bez uszkodzeń pień drzewa, świadczy o tym, że nie jest on zaatakowany m.in. przez grzyby rozkładające drewno. Zresztą po dokładnych oględzinach drzewa, nie stwierdziłem żadnych owocników grzybów, które naraziłyby zdrowie Wodza na uszczerbek lub spowodowały osłabienie jego ogromnego organizmu i zwiększenie poddatności na złamanie. Pewnym procesom tak ogromne drzewo jednak podlega. Do niech z pewnością należą wyłamania niektórych suchych gałęzi i konarów. Jest to jak najbardziej proces naturalny, który bezpośrednio nie zagraża drzewu.

11 CIMG5543

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oglądając miejsce odchodzenia wielgachnych konarów od pnia i poszczególne elementy rozgałęzienia Polnego Wodza, widać moc i majestat tego drzewa. Prezentują się one niezwykle malowniczo i imponująco. Widać tam wyraźny ślad wyłamania się jednego z większych konarów bocznych.

13 CIMG019114 CIMG1805

Dąb szypułkowy Polny Wódz zdecydowanie zasługuje na status perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich. Chociaż w Polsce, największe dęby mają obwody pierśnicowe, przekraczające 10 metrów, a bardzo dużo z nich, szczyci się obwodami w przedziale od 6 do 9 metrów, to i tak Polny Wódz, bez najmniejszych wątpliwości, robi imponujące wrażenie. Drzewo to nie jest nigdzie opisane i bardzo mało znane. Od dzisiaj już tak nie jest. ;)) Okolica, w której rośnie Polny Wódz jest piękna, urocza i stanowi świetne miejsce na przerwę w leśnej wędrówce i odpoczynek. Najlepiej usiąść oczywiście w pobliżu Polnego Wodza, który emanuje swoją niezwykłością i dobrą energią. ;))

15 CIMG644816 CIMG5544

„Bonusem”, który znalazłem przy wybieraniu zdjęć do opisu Polnego Wodza jest zdjęcie drzewa z 2000 roku, kiedy to fotki, pstrykałem skrajnie incydentalnie. Łatwo zauważyć, że już wtedy drzewo imponowało i dominowało w okolicy. Następną perłą, którą opiszę będzie grupa dębów czerwonych, rosnących w pobliżu malowniczego leśnego bajorka w Klonowie. To ta sama miejscowość, gdzie rośnie opisana ostatnio przeze mnie Płomienna sosna zwyczajna. ;))

17 CIMG0195

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

36 CIMG0192

37 CIMG645138 CIMG6452

39 CIMG180840 CIMG6450

41 CIMG5542

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

43 CIMG554944 CIMG6454

45 CIMG180946 CIMG371247 CIMG554748 CIMG6457

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

56 imm011_24A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Komentuj na FB

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.