facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 11 maj, 2016
- brak komentarzy
Perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich 2016. (3) Dąb szypułkowy “Król Bagien” z Kamienia.

(3) DĄB SZYPUŁKOWY “KRÓL BAGIEN” Z KAMIENIA

Kamień to niewielka wioska, położona w pobliżu Bukowiny Sycowskiej. Typowa jedno-ulicówka, z pięknymi łąkami, polami i lasami wokół. Wiejska sielanka, cisza i spokój. Bardzo lubię to miejsce i okolice. Idąc w kierunku Kamienia od strony Międzyborza Sycowskiego, szczególnie ciekawy jest fragment lasu i drzewostanu, znajdujący się po wschodniej stronie Kamienia. 

Jest to teren zabagniony, częściowo zaniedbany i zarośnięty. Ale ja uwielbiam się włóczyć po takiej “dziczyźnie”. ;)) Znajduje się tam kilka rowów z wartko płynącą woda, jednak można też spotkać wiele miejsc z wodą stojącą. W normalnych warunkach hydrologicznych, do wielu miejsc nie można dotrzeć. Szybciej ugrzęźnie się w błocie lub w wodzie. Widać tam liczne ślady buszowania dzików. Wysokie gumowce na tym terenie to niezbędny rekwizyt.

Podczas mokrych okresów, tysiące wygłodniałych komarzyc, chmarami atakuje wszelkie stworzenia, od których można wyssać nieco krwi. Ta reguła dotyczy również człowieka. Niejednokrotnie, “przepłaciłem” oglądanie tamtejszych terenów, dziesiątkami zastrzyków, serwowanych przez bzyczące, nachalne owady. Nie mam się co żalić – nikt na siłę, nie kazał mi tam iść, a poza tym to ja jestem gościem w ich domu i muszę dostosować się do ich wyjątkowo gościnnych reguł. Każda komarzyca wita mnie tam z wielką radością! ;))

Oglądając tamtejszy drzewostan, można naprawdę się zachwycić. Rośnie tam wiele gatunków drzew. Dominację nad bagnami przejęły przede wszystkim dęby szypułkowe, z których co najmniej kilka ma wymiary pomnikowe (w obwodzie pierśnicowym pnia powyżej 376 cm). Często, obok naszych poczciwych szypułkowców, rosną dęby czerwone, olchy, graby, brzozy, a w miejscach bardziej prześwietlonych i bliżej skraju bagien – topole osiki. Nieco bliżej leśnej drogi można też podziwiać okazałe buki.

Podczas lata, kiedy drzewa mają już pełne ulistnienie, panuje tam półmrok, który nadaje bagnom wyjątkowego, mrocznego charakteru. Przechodząc ostrożnie przez bagienne tereny i zachwycając się okazałym drzewostanem, można trafić na nieco wydeptaną ścieżką, która prowadzi do skraju tego uroczego miejsca.

Wydaje się, że wszystko co najpiękniejsze na terenie bagien jest już za mną i nagle, kilkadziesiąt metrów przed skrajem lasu, moim oczom ukazuje się ogromny, majestatyczny i najgrubszy na tym terenie dąb szypułkowy.

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Drzewo to imponuje swoimi gabarytami i wyglądem. Ma potężny, długi, masywny pień, obficie pokryty w dolnej części mchem. Jego obwód pierśnicowy pnia wynosi 515 cm. Drzewo ma majestatycznie rozłożoną koronę, nie widać w niej ubytków, ani żadnych grzybów na pniu, które świadczyłyby o postępującym rozkładzie drewna. Wprawdzie okaz posiada kilka mniejszych, uschniętych gałęzi, a jeden niewielki konar odłamał się od drzewa, to stan zdrowotny Króla jest na pewno dobry.

(Edycja artykułu 02.12.2022 r.) Na mocy UCHWAŁY NR XXXIV/202/2018
RADY MIEJSKIEJ W MIĘDZYBORZU z dnia 21 lutego 2018 r. to piękne drzewo zostało uhonorowane statusem pomnika przyrody.

“Król Bagien” to nazwa nadana drzewu oczywiście przez mnie. Dlaczego? Po pierwsze – drzewo jest najgrubszym okazem mrocznych bagienek. Po drugie – jest najbardziej okazałe w wyglądzie. Nie chodzi mi tylko o rozmiary, ale o wyjątkowe piękno tego drzewa. Inne rosnące tam drzewa – chociaż bez wątpienia urocze i wyjątkowe, nie mają tak wspaniałego i dostojnego wyglądu jak ich Król. ;))

Po trzecie – rośnie on na uboczu, nieco z dala od pozostałych okazałych drzew, rosnących bardziej w zwarciu. To tak, jakby sama natura, przygotowała dla Króla odrębne miejsce z tronem z uwagi na rangę i powagę piastowanego stanowiska. ;)) 

Do “Króla Bagien” można dojść znacznie łatwiej od strony wioski, wchodząc po prostu na łąkę i kierować się w stronę bagien, czyli w kierunku wschodnim. Jednak “Król Bagien” – jak przystało na wielkiego i mądrego władcę – żyje dyskretnie i nie wychyla się. Od strony łąki, skutecznie zasłaniają go inne drzewa, wszelkie chaszcze i krzaki, dzięki czemu Król jest niewidoczny. Dopiero, jak odnajdzie się ścieżkę do niego prowadzącą i wejdzie się kilka metrów w głąb lasu, z daleka widać już “Króla Bagien”, który “chwali” się swoją imponującą koroną. ;))

FILMIKI

Tak wyjątkowe drzewo należało uwiecznić na filmiku. Nagrałem z tym wspaniałym dębem dwa filmy, co nie oznacza, że jeszcze nie nagram. Jeden podczas kwietniowej, wiosennej ciszy, drugi, w mroku lutowego czasu, niedługo przed zachodem Słońca.

LINK: (luty 2018 i kwiecień 2017): https://drive.google.com/drive/folders/1xKdCRerZyDitlCtsAvFn9O6LrCIBJ53p

PODSUMOWANIE

1) Dąb szypułkowy “Król Bagien” wraz z drzewostanem rosnącym w pobliżu jest niewątpliwie jedną z największych pereł dendrologicznych Wzgórz Twardogórskich na odcinku Międzybórz Sycowski – Bukowina Sycowska. Dla mnie jest to absolutnie wyjątkowe miejsce, które powinno być objęte ścisłą ochroną.

2) Poza wyjątkowym drzewostanem, stanowi ono miejsce życia dla wielu leśnych zwierząt, ptaków i owadów. Dzikość tego miejsca, powoduje, że puszczając nieco wodze fantazji, można na moment przenieść się do czasów, kiedy Polskę pokrywały nieprzebyte, wielkie puszcze, będące źródłem unikatowego, leśnego życia i różnorodności biologicznej.

3) W następnym tygodniu opiszę koleją perłę, a właściwie perły dendrologiczne. Będzie to grupa dębów szypułkowych na tzw. “wale dębowym”, który znajduje się także w pobliżu wioski Kamień.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.