facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 09 maja, 2016
- brak komentarzy
Perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich. Dąb szypułkowy „Czupiradło”.

1 CIMG10582 CIMG1055

Dzisiaj opisuję kolejne, niezwykłe drzewo, tym razem jest to dąb szypułkowy „Czupiradło” z Bukowiny Sycowskiej. Rośnie on stosunkowo niedaleko stacji kolejowej, ale jest starannie ukryte przez Matkę Naturę za młodnikiem z jednej strony, a starym, sosnowym borem z drugiej. Spoglądając na drzewo od strony wschodniej, nie imponuje ono ani grubością obwodu pnia (nieco ponad 3 metry), ani też wysokością.

3 CIMG10604 CIMG1056

Jednak gdy przejdziemy wokół niego i staniemy przed drzewem od strony zachodniej, zobaczymy wprost nieprawdopodobne „rozcapirzenie” jego gałęzi, co czyni go niezwykłym i naprawdę wyjątkowym tworem dendrologicznym. Gałęzie te są miejscami bardzo długie, niektóre z nich dotykają innych drzew, rosnących w pobliżu Czupiradła, inne swobodnie opierają się na ziemi. Część gałęzi jest wysuszona, inne, odznaczą się żywotnością.

5 CIMG10616 CIMG1065

Widać, że drzewo, „poszło” w ilość a nie grubość, ale pozostaje pytanie – skąd wybrało taki rozwój i taki wygląd? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, zacząłem oglądać teren wokół Czupiradła, patrzeć jak ono rośnie, jakie są drzewa w jego pobliżu, itp. Czupiradło charakteryzuje się tym, że jest dosyć mocno pochylone w kierunku zachodnim. Gdy jesteś w lesie, zwróć uwagę, jak często drzewa są pochylone z kierunku zachodniego na wschód. W szczególności widać to po gospodarczych drzewostanach sosnowych, których długie i cienkie pnie, łatwo ulegają „pochyłowi”.

7 CIMG10548 CIMG1059

Wynika to stąd, że w Polsce mamy przewagę wiatrów, wiejących z kierunków zachodnich, zatem drzewa, zgodnie z tym przeważającym wpływem, pochylają się z zachodu na wschód. Ale opisywany dąb, jak zresztą kilkanaście drzew, rosnących w pobliżu Czupiradła, pochyla się odwrotnie, czyli ze wschodu na zachód. Czyżby to wpływ jakiegoś lokalnego wiatru, powodujący zamieszanie dla kogoś, kto bada tajemnicę odwrotnego pochyłu drzew w tym miejscu? Nic z tego.

9 CIMG105710 CIMG1068

Odpowiedź znajduje się za „plecami” Czupiradła i na jego przodzie. Czupiradło jest stosunkowo młodym dębem, jak na swój gatunek. Za „plecami” rośnie mu stary bór sosnowy (czyli po stronie wschodniej), który jest dosyć gęsty, jak na stary drzewostan gospodarczy. Natomiast z przodu Czupiradła, czyli od stronny zachodniej, rośnie gęsty młodnik, głównie sosnowo-brzozowy. Jeszcze kilka lat temu, drzewka tego młodnika były bardzo małe, dzięki czemu, drzewa rosnące na skraju lasu i mające z tyłu głęboki cień, wyciągały się do światła, pochylając się do przodu i kierując do niego swoje gałęzie. W tej dziedzinie, „drzewnego” rozciągania się, Czupiradło jest mistrzem.

11 CIMG106212 CIMG1063

Zdjęcia tylko częściowo oddają niezwykłość Czupiradła. Patrząc na drzewo od strony zachodniej, czyli jego „rozcapirzenia”, można poczuć się jak w kręceniu jakiegoś dreszczowca lub horroru. Drzewo jest naprawdę wyjątkowe i niesamowite. Widziałem w życiu tysiące dębów i bardzo rzadko odnajdowałem równie rozcapirzony egzemplarz. W październiku 2014 roku pod koniec sezonu grzybowego, zrobiłem sobie zdjęcie w pobliżu Czupiradła.

13 CIMG106414 CIMG1066

W najbliższych tygodniach odwiedzę ponownie bukowińskie Czupiradło i dam Ci znać, co u niego słychać i jakie drzewo czyni postępy w wymyślaniu sobie coraz to bardziej niesamowitego wyglądu. ;)) Za kilka dni opiszę kolejny, wyjątkowy skarb dendrologiczny Wzgórz Twardogórskich. Będzie to imponujący dąb szypułkowy „Król Bagien”.

15 CIMG106716 CIMG5746

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Komentuj na FB

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.