facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 09 maj, 2016
- brak komentarzy
Perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich 2016. (2) Dąb szypułkowy “Czupiradło” z Bukowiny Sycowskiej.

(2) DĄB SZYPUŁKOWY “CZUPIRADŁO” Z BUKOWINY SYCOWSKIEJ

1 CIMG10582 CIMG1055

Dzisiaj opisuję drugie, niezwykłe drzewo. Tym razem jest to dąb szypułkowy “Czupiradło” z Bukowiny Sycowskiej. Rośnie on stosunkowo niedaleko stacji kolejowej, ale jest starannie ukryte przez Matkę Naturę za młodnikiem z jednej strony, a starym, sosnowym borem z drugiej. Spoglądając na drzewo od strony wschodniej, nie imponuje ono ani grubością obwodu pnia (386 cm ), ani też wysokością.

3 CIMG10604 CIMG1056

Jednak gdy przejdziemy wokół niego i staniemy przed drzewem od strony zachodniej, zobaczymy wprost nieprawdopodobne “rozcapirzenie” jego gałęzi, co czyni go niezwykłym i naprawdę wyjątkowym tworem dendrologicznym.

Gałęzie te są miejscami bardzo długie, niektóre z nich dotykają innych drzew, rosnących w pobliżu “Czupiradła”, inne swobodnie opierają się na ziemi. Część gałęzi jest uschnięta, a część jest żywa.

5 CIMG10616 CIMG1065

Widać, że drzewo, “poszło” w ilość a nie grubość, ale pozostaje pytanie – skąd wybrało taki rozwój i taki wygląd? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, zacząłem oglądać teren wokół “Czupiradła”, patrzeć jak ono rośnie, jakie są drzewa w jego pobliżu, itp.

Dąb “Czupiradło” charakteryzuje się tym, że jest dosyć mocno pochylony w kierunku zachodnim. Gdy jesteś w lesie, zwróć uwagę, jak często drzewa są pochylone z kierunku zachodniego na wschód. W szczególności widać to po gospodarczych drzewostanach sosnowych, których długie i cienkie pnie, łatwo ulegają “pochyłowi”.

7 CIMG10548 CIMG1059

Wynika to stąd, że w Polsce mamy przewagę wiatrów, wiejących z kierunków zachodnich, zatem drzewa, zgodnie z tym przeważającym wpływem, pochylają się z zachodu na wschód.

Ale opisywany dąb, jak zresztą kilkanaście drzew, rosnących w pobliżu “Czupiradła”, pochyla się odwrotnie, czyli ze wschodu na zachód. Czyżby to wpływ jakiegoś lokalnego wiatru, powodujący zamieszanie dla kogoś, kto bada tajemnicę odwrotnego pochyłu drzew w tym miejscu? Nic z tego.

9 CIMG105710 CIMG1068

Odpowiedź znajduje się za “plecami Czupiradła” i na jego przodzie. Dąb “Czupiradło” jest stosunkowo młodym dębem, jak na swój gatunek. Za “plecami” rośnie mu stary bór sosnowy (czyli po stronie wschodniej), który jest dosyć zwarty i gęsty.

Natomiast z przodu “Czupiradła”, czyli od strony zachodniej, rośnie gęsty młodnik, głównie sosnowo-brzozowy. Jeszcze kilka lat temu, drzewka tego młodnika były bardzo małe, dzięki czemu, drzewa rosnące na skraju lasu i mające z tyłu głęboki cień, wyciągały się do światła, pochylając się do przodu i kierując do niego swoje gałęzie. W tej dziedzinie, “drzewnego” rozciągania się, dąb “Czupiradło” jest mistrzem.

11 CIMG106212 CIMG1063

Zdjęcia tylko częściowo oddają niezwykłość “Czupiradła”. Patrząc na drzewo od strony zachodniej, czyli od strony jego “rozcapirzenia”, można poczuć się jak w kręceniu jakiegoś dreszczowca lub horroru. Drzewo jest naprawdę wyjątkowe i niesamowite.

Widziałem w życiu wiele dębów. Wyszukuję następne i rzadko odnajduję równie “rozcapirzony” egzemplarz. W październiku 2014 roku pod koniec sezonu grzybowego, zrobiłem sobie zdjęcie w pobliżu “Czupiradła”, które widnieje na końcu artykułu.

13 CIMG106414 CIMG1066

W następnym artykule opiszę kolejny, wyjątkowy skarb dendrologiczny Wzgórz Twardogórskich. Będzie to imponujący dąb szypułkowy “Król Bagien” z wioski Kamień.

15 CIMG106716 CIMG5746

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.