facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 24 sie, 2018
- brak komentarzy
Perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich 2018. (11) “Witająca” lipa drobnolistna z Goli Wielkiej.

(11) “WITAJĄCA” LIPA DROBNOLISTNA Z GOLI WIELKIEJ

Przystanek Gola Wielka. Chociaż nie taka wielka powierzchniowo, ale za to bardzo klimatyczna z wyjątkowymi okazami drzew. Wioskę przecina główna szosa, skąd można dojechać – w zależności od tego w którą stronę jedziemy – do Twardogóry lub Międzyborza. Kilkaset metrów przed nią, przy drodze, rośnie wyjątkowy okaz lipy drobnolistnej.

Ponieważ drzewo rośnie na otwartej przestrzeni, prezentuje się niezwykle malowniczo i z daleka wyraźnie wyróżnia się wśród pobliskiego drzewostanu. Zaledwie 250-300 metrów dalej, rośnie opisana w zeszłym roku, niesamowita lipa drobnolistna “Baśniowa Staruszka”. Oba okazy to wizytówka dendrologiczna Goli Wielkiej.

Podczas zimnej pory roku, kiedy lipa pozbawiona jest ulistnienia, dwie cechy, szczególnie wyróżniają to drzewo. Pierwsza to duże ilości gniazd jemioły, która okupuje większość górnych konarów i gałęzi, tym samym je obciążając. Druga to dwa główne przewodniki, które budują dostojność miododajnej damy.

Lipa ta niezwykle prezentuje się też z bliska. Masywny pień na wysokości kilku metrów rozchodzi się na dwa przewodniki, a dwa pierwsze konary, prawie równolegle do nich i kandelabrowo, odchodzą od pnia nieco poniżej przewodników. Całość sprawia wrażenie, jakby lipa szeroko otwierała “ramiona” w geście przywitania jej obserwatora. Dlatego też nazwałem ją “Witającą lipą”. ;))

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

“Witająca” lipa drobnolistna ma wymiar pomnikowy. Jej obwód pierśnicowy pnia (czyli mierzony na poziomie 130 cm), wynosi 359,50 cm. Pędy, które drzewo wypuszcza przy pniu, nie stanowią większego problemu podczas pomiaru, które w przypadku sędziwych lip bywają czasami sporym wyzwaniem.

Większym utrudnieniem jest rozklekotany, drewniany płotek, przez który trzeba przejść aby dokładnie zmierzyć obwód drzewa. Oczywiście piszę tu o pomiarze solowym. W przypadku wykonywania pomiaru przez dwie osoby, nie trzeba wykonywać dendrometrycznych akrobacji pierśnicowych. ;))

Jak przystało na pokrój drzewa rosnącego na otwartym terenie, “Witająca lipa” nie wykształciła zbyt długiego pnia, za to “parasolowato” i regularnie rozwinęła konary i gałęzie, które oglądane w całości, przypominają swoją regularnością właśnie parasol lub pewnego rodzaju baldachim.

W miejscu, w którym rozchodzą się przewodniki i pierwsze konary, widać wręcz “atletyczność i muskulaturę” pięknego drzewa. Tutaj kolejny raz wspomnę o tym, co tak fascynuje mnie w drzewach. To ich indywidualna i niepowtarzalna różnorodność. O ile młodsze okazy, często są do siebie bardzo podobne, o tyle każde z sędziwych drzew, gra we własnej lidze różnorodności.

Dlatego ich strata jest tak duża, kiedy niszczy je wiatr lub zostają bezsensownie wycięte, co niestety często ma miejsce. Każde sędziwe drzewo to zupełnie inna historia. To fascynująca opowieść o przebiegu wydarzeń w danym miejscu, wyryta na pniu drzewa, jego korze, konarach, gałęziach i w koronie.

“Witająca” lipa drobnolistna wydaje się być okazem zdrowia, ale niepokoją mnie duże ilości jemioły, która – jakby nie było – wpływa na zmniejszenie witalności i mechanicznej wytrzymałości drzewa. Zasadnym byłoby przeprowadzenie delikatnych i precyzyjnych zabiegów jej usunięcia. Na korze w dolnej części pnia od strony drogi, widać odarcie kory, którego przyczyną mógł być samochód.  

Korona “Witającej” lipy drobnolistnej jest przepiękna, regularna i pokryta w ciepłej porze roku dużą ilością liści. Gdyby nie ta jemioła, można by się pokusić o określenie jej jako drzewa perfekcyjnego, niczym wspaniały dąb szypułkowy “Klasyk” z Kamienia. W stanie pełnego ulistnienia, gniazd jemioły praktycznie nie widać.

Warto pamiętać, że lipy drobnolistne i szerokolistne są najbardziej długowieczne wśród naszych rodzimych drzew liściastych, zaraz po dębach szypułkowych. W tym roku, z uwagi na rekordowo ciepłą i słoneczną wiosnę, lipy i inne drzewa wręcz “eksplodowały” zielenią i ogromną ilością kwiatów.

FILMY

“Witająca” lipa drobnolistna prezentuje się bardzo malowniczo, dlatego nie mogłem sobie odmówić nagrania jej na filmikach. Nie dotarłem do niej podczas śnieżnego incydentu w marcu, ale uchwyciłem ją w stanie bezlistnym na początku kwietnia oraz w pełnym ulistnieniu podczas wycieczki majowej. 

Trudnością w nagrywaniu był drewniany płotek, przez który trzeba było przejść z kamerą, aby móc sfilmować drzewo ze wszystkich stron. Na początku kwietnia, łąka, od której zacząłem nagrywać, była jeszcze trochę podmokła. Obecnie jest twarda jak beton przez paskudną suszę, która okupuje te tereny od początku sezonu wegetacyjnego.

Do filmików wykorzystałem utwór Kitaro, w którym na końcu słychać śpiew ptaków. Niektóre utwory tego geniusza muzycznego, mają właśnie takie zakończenie (podobnie było przy buku zwyczajnym “Finezjan”). Ciekawie to brzmi ponieważ śpiew ptaków z utworu, “miesza” się z tym w realu podczas kręcenia. ;))

LINK (STAN BEZLISTNY): https://drive.google.com/drive/folders/16mERU_FnemfYVVCrqGQq-attv2SPcKAj

LINK (STAN PEŁNEGO ULISTNIENIA): https://drive.google.com/drive/folders/1d3p6sxrgyP2ydoAqsaTy31uDJhv9Yj3m

PODSUMOWANIE

1) “Witająca” lipa drobnolistna o obwodzie pierśnicowym wynoszącym 359,50 cm i niezwykle malowniczym pokroju jest jedną z dendrologicznych wizytówek Goli Wielkiej. Jej dwa, potężne przewodniki i równolegle rosnące pod nimi konary, sprawiają wrażenie, że drzewo “wita” się z obserwatorem i szeroko otwiera swoje “ramiona”.

2) Obok fenomenalnej lipy “Baśniowej Staruszki” jest to drugi, wyjątkowy okaz tego gatunku na tej wiosce. Obie lipy, diametralnie różnią się wyglądem i obie są unikatowe na terenach Wzgórz Twardogórskich. Gola Wielka “skrywa” jeszcze kilka perełek dendrologicznych.

3) I dlatego w następnym artykule zaprezentuję i pokażę “Patriarchalną” dziką gruszę polną, której gruby pień, wygląda jak po przejściu szeregu kataklizmów, a mimo tego, drzewo nadal zaskakuje witalnością i co roku obficie pokrywa się liśćmi. 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.