facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 12 mar, 2020
- brak komentarzy
Ostrzeżenie przed wichurą na północy kraju.

Ostrzeżenie przed wichurą na północy kraju.

Już w niedzielę, prognozy pogody wskazywały, że w czwartek może wystąpić silny incydent wiatrowy, ale za nim to nastąpi, poczujemy mocny podmuch wiosny. Obecnie sytuacja stała się na tyle klarowna, że należy o niej napisać, ponieważ wystąpienie silnego wiatru jest przesądzone i będzie on silniejszy, niż wynikało to z wcześniejszych prognoz.

Załamanie pogody przyniesie nam chłodny front atmosferyczny związany z niżem, który znad Morza Północnego w godzinach porannych wejdzie nad południową Skandynawię, a już około południa znajdzie się w środkowej części Morza Bałtyckiego. Front oddziela dwie, różne termicznie masy powietrza – bardzo ciepłą polarnomorską na południu, wschodzie oraz w centrum, gdzie odnotuje się powyżej 15 stopni C od zdecydowanie chłodniejszej za frontem – na wybrzeżu temperatura maksymalna wyniesie w przedziale 8-10 stopni C.

Wiatr zacznie się nasilać od godzin przedpołudniowych. Na zachodzie, Kujawach, na Śląsku i w Małopolsce do godz. 10:00-11:00 mogą wystąpić pierwsze porywy wiatru do 60-70 km/godz. Jednak zdecydowanie najmocniej wiać będzie między godzinami południowymi a wieczornymi – na wybrzeżu prędkość zachodniego wiatru może osiągnąć nawet 90-100 km/godz. Nad morzem spodziewany jest sztorm o sile 9-10 stopni w skali Beauforta. Silny wiatr, do 70-85 km/godz. wystąpi też na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, Pojezierzu Pomorskim, Kujawach, Warmii i Mazurach, Dolnym Śląsku i w Małopolsce oraz w centrum.

Trzeba też mieć na uwadze, że lokalnie, porywy wiatru mogą być silniejsze, do 90 km/godz. z uwagi na dynamiczne przechodzenie frontu chłodnego z północnego-zachodu na południowy-wschód. Około godz. 13:00 ma on się rozciągać od Warmii i Mazur przez Zatokę Gdańską, Kujawy, Wielkopolskę po Ziemię Lubuską. Trzy godziny później ma znaleźć się na Podlasiu, nas większą częścią Mazowsza, w centrum, wschodzie i na południu Wielkopolski, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, a po godz. 18:00 przesunie się nad Lubelszczyznę, Góry Świętokrzyskie, Górny Śląsk i nad Małopolskę.

O zagrożeniu informują na swojej facebookowej stronie Polscy Łowcy Burz: “Przypominamy, że w związku z wędrówką niewielkiego, ale bardzo aktywnego niżu przez południową część Szwecji i Morze Bałtyckie, w czwartek w ciągu dnia zdecydowanie wzrośnie prędkość zachodniego i południowo-zachodniego wiatru, zwłaszcza w północnej części kraju. Na Wybrzeżu Środkowym i Wschodnim w godzinach popołudniowych prędkość wiatru w porywach może przekraczać 120 km/h, zaś w całej północnej części woj. pomorskiego maksymalna prędkość wiatru w porywach może dochodzić do ok. 100-110 km/h.

Im dalej na południe Polski, tym wiatr będzie słabszy. Ponadto w ciągu dnia pod wpływem niewielkiej energii CAPE oraz dość dużego pionowego ścinania wiatru w pobliżu chłodnego frontu atmosferycznego rozwiną się strefy opadów konwekcyjnych i burz. Prawdopodobnie uformuje się kilka liniowych układów konwekcyjnych, które przejdą przez większą część kraju. Podczas przechodzenia stref konwekcji wiatr może osiągać i przekraczać w porywach prędkość 80-90 km/h, co może wiązać się z powstawaniem lokalnych szkód”.

Za kilka godzin w systemie SkyPredict pojawią się ostrzeżenia meteorologiczne dotyczą dnia jutrzejszego. Bardzo prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w czasie obowiązywania ostrzeżeń, zwłaszcza na północy Polski!

Źródło: Polscy Łowcy Burz

Źródło grafik z wynikami modeli numerycznych (porywy wiatru, wskaźnik CAPESHEAR na czwartek popołudnie): meteo.pl, estofex.org

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.