facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 14 maj, 2023
- brak komentarzy
Ochłodzenie, więcej opadów (miejscami obfitych), lokalne burze (niektóre silne). W połowie tygodnia duży kontrast termiczny. W weekend większe ocieplenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 15.05.2023r. – 21.05.2023r.

Ochłodzenie, więcej opadów (miejscami obfitych), lokalne burze (niektóre silne). W połowie tygodnia duży kontrast termiczny. W weekend większe ocieplenie.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 15.05.2023r. – 21.05.2023r.

Mijający tydzień przyniósł przewagę słonecznej pogody, jednak pierwsza część tygodnia była stosunkowo chłodna, a poranki przyniosły znaczne spadki temperatury z licznymi przymrozkami. Do tego dokuczał dość silny i zimny wiatr, który znacznie przesuszył wierzchnią warstwę ziemi i ściółkę w lasach. W nadchodzącym tygodniu czeka nas bardzo zmienna pogoda, w wielu regionach pojawią się potrzebne opady deszczu, ale z różnym natężeniem. Temperatura również będzie zmienna, w środku tygodnia prognozowany jest duży kontrast termiczny między zachodnią i wschodnią częścią Polski.

(1) TEMPERATURY MAKSYMALNE

Koniec zeszłego i początek mijającego upłynął jeszcze pod znakiem niskich jak na maj temperatur, jednak w niektórych regionach odnotowano wyższe, typowo wiosenne wartości na termometrach.

Chociaż nad Polskę napływały zimne masy powietrza, to Słońce operuje już na tyle mocno, że temperatury zaczęły rosnąć, tym bardziej, że rozbudował się wyż i zanikło zachmurzenie.

Z każdym dniem robiło się coraz cieplej, w drugiej połowie tygodnia, cieplejsze były również noce. W Świnoujściu temperatura maksymalna dobiła do +24 stopni C.

Można napisać, że to był pierwszy tak ciepły i pogodny tydzień na terenie kraju podczas tej wiosny, ale w części regionów, wyraźnie zaznaczyła się już posucha. 

(2) TEMPERATURY MINIMALNE

Pierwsza część tygodnia obfitowała w zimne poranki, w wielu miejscach wystąpiły niekorzystne dla roślin przymrozki.

W drugiej części tygodnia przymrozki ustąpiły, ponieważ wyż zmienił swoje położenie i dzięki temu do Polski zaczęły napływać łagodniejsze masy powietrza.

(3) ZAGROŻENIE POŻAROWE

Niska wilgotność powietrza, silniejszy wiatr, wyższe temperatury i słoneczna aura to przepis na gwałtowne przesuszenie leśnej ściółki. Zagrożenie pożarowe w lasach na przeważającym obszarze kraju wzrosło do najwyższych wartości.

W nadchodzącym tygodniu przez część regionów przejdą obfite opady, które złagodzą posuchę.

(4) OPADY

To był bardzo suchy tydzień. Na terenie większości obszarów kraju nie spadła kropla deszczu.

Wiosenna posucha najbardziej daje się w znaki w niektórych regionach Polski zachodniej, północno-zachodniej i północnej.

W nadchodzącym tygodniu wreszcie więcej popada, ale niestety nie wszędzie. Część terenów otrzyma małe sumy opadów.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL, https://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Zachęcam również do zapoznania się z najnowszą – eksperymentalną prognozą długoterminową temperatury i opadu na czerwiec 2023 r. – wrzesień 2023 r., opracowaną przez IMGW: imgw_0510-prognoza-dlugoterminowa-na-czerwiec-wrzesien-2023

Poniedziałek, 15 maja 2023

Wraz z rozpoczęciem nowego tygodnia, Polska znajdzie się pod wpływem niżu, z którym związane będą fronty atmosferyczne z zachmurzeniem i opadami, zarówno o charakterze ciągłym, jak i przelotnym. Pierwsza, najbardziej wydajna strefa opadów obejmie głównie Podlasie, północ Mazowsza, Warmię, Mazury, Pomorze Gdańskie, Kujawy, Wielkopolskę i Dolny Śląsk. W związku z tym, w wymienionych regionach, gdzie będzie przeważać pochmurna i wilgotna aura, na termometrach prognozuje się maksymalnie 12-14 stopni C, jedynie na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, północy Mazowsza i Podlasiu, gdzie jeszcze w pierwszej części dnia nie powinno padać i pojawią się przejaśnienia, odnotuje się 16-18 stopni C.

Przed południem wilgotno i chłodno będzie również na Podkarpaciu, Ziemi Łódzkiej, południu Mazowsza i Lubelszczyźnie, jednak w miarę upływu dnia pojawią się przejaśnienia, ale wciąż mogą występować przelotne opady deszczu, a także lokalne burze. Od samego rana na Górnym Śląsku, w Małopolsce oraz na krańcach zachodnich i Pomorzu zachmurzenie będzie umiarkowane i małe, a opady nie powinny tam dotrzeć.

Jednak w ciągu dnia – w środowisku podwyższonej chwiejności termodynamicznej (CAPE) do 300-600 J/kg, zaczną wypiętrzać się chmury kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu oraz lokalnymi burzami. W strefie przejaśnień i rozpogodzeń będzie najcieplej, na poziomie 17-19 stopni C, lokalnie w Małopolsce, na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej do 20 stopni C. Wiatr umiarkowany, najczęściej z kierunków południowych i wschodnich, a na Ziemi Lubuskiej, Śląsku i w Wielkopolsce również południowo-zachodni i zachodni.

Wtorek, 16 maja 2023

We wtorek Polska znajdzie się w zasięgu siodła barycznego, między niżami znad środkowej Szwecji i centralnych Włoszech, a także wyżami nad Rosją oraz na wschodnim Atlantyku, nieopodal zachodniego wybrzeża Irlandii. Dlatego w większości kraju będzie sucho i pogodnie, ale chmury też się pojawią, zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Przed południem przelotne i słabe opady deszczu mogą występować jeszcze na Warmii i Mazurach, Podlasiu, a po południu opady deszczu pojawią się w dzielnicach zachodnich i będą miały przelotny charakter. Natomiast na Śląsku, w Małopolsce i Bieszczadach pojawią się opady deszczu o charakterze ciągłym.

Temperatura o poranku spadnie do około 6-8 stopni C na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie (w Kotlinach Sudeckich będzie jeszcze zimniej, ale przymrozki nie powinny wystąpić). Na wschodzie będzie zdecydowanie cieplej, na poziomie 12-13 stopni C. W ciągu dnia odnotuje się od 12-13 stopni C nad samym morzem, 16-18 stopni C w głębi Pomorza, na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu do 19-21 stopni C na przeważającym obszarze kraju. Lokalnie na krańcach południowo-wschodnich i zachodzie prognozuje się 22-23 stopnie C. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany, tylko na północy może być nieco silniejszy, północny i północno-zachodni, w centrum oraz na południu, w miarę upływu dnia zacznie skręcać na wschodni i północno-wschodni.

Środa, 17 maja 2023

W nocy z wtorku na środę od południa prognozuje się wejście nad Polskę strefy intensywnych opadów deszczu, które mają objąć przede wszystkim obszary Śląska, Małopolski, dzielnic centralnych i środkowo-wschodnich. W ciągu dnia opady będą przemieszczać się w głąb Polski, jednak nie obejmą całego kraju. Obszary Pomorza, większości Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej, a po południu również tereny Dolnego Śląska zaczną od zachodu dostawać się pod wpływ klina wyżowego znad okolic Wysp Brytyjskich.

Wyż ten, wraz z niżem znajdującym się nad Skandynawią, zaciągną do Polski zimne powietrze i temperatura nie wzrośnie powyżej 13-14 stopni C. Z kolei strefa frontowa z opadami ciągłymi będzie się rozciągała od Warmii i Mazur przez północne i zachodnie Mazowsze, centrum, Górny Śląsk po zachodnią Małopolskę. Tam prognozowana suma opadów może wynieść od 15 do 25 mm deszczu. Temperatura pod chmurami będzie niska i nie przekroczy 8-10 stopni C, a w Tatrach mogą pojawić się nawet opady deszczu ze śniegiem i śniegiem.

Natomiast regiony wschodniego i południowo-wschodniego Mazowsza, Podkarpacia, Lubelszczyzny i wschodniej Małopolski, przejściowo znajdą się w ciepłych masach powietrza, co przełoży się na duży wzrost temperatury, gdyż słupki rtęci wskażą tam ponad 20 stopni C, lokalnie na południowym wschodzie prognozuje się nawet 24-25 stopni C. Jednak po południu w środowisku wysokiej energii chwiejności termodynamicznej w połączeniu z korzystnymi warunkami kinematycznymi zaczną rozwijać się burze,

które mogą być gwałtowne – z silnymi opadami deszczu do 30-40 mm, silniejszymi porywami wiatru do 75-80 km/h i gradem. Wstępne prognozy wskazują nawet na możliwość pojawienia się trąby powietrznej. Wiatr od Warmii po zachodnią Małopolskę przeważnie słaby, poza tym umiarkowany, na wybrzeżu i w czasie burz silniejszy, północny i północno-zachodni, a na wschodzie południowy i południowo-wschodni.

Czwartek, 18 maja 2023

W czwartek nasz kraj znajdzie się w zasięgu strefy podwyższonego ciśnienia, dlatego pojawi się dużo przejaśnień, ale nie wszędzie. Na wschodzie i w Małopolsce, zwłaszcza w pierwszej części dnia, odchodzący nad Białoruś i Ukrainę front atmosferyczny przyniesie opady deszczu i przewagę pochmurnej pogody. Tam będzie też najchłodniej, na poziomie 8-10 stopni C. Nieco cieplej, na poziomie 11-13 stopni C będzie na wybrzeżu, ale wiejący w tym regionie silniejszy wiatr obniży temperaturę odczuwalną.

Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie na ogół umiarkowane i duże, jednak opady nie powinny wystąpić. Na termometrach odnotuje się maksymalnie od 15 do 17 stopni C. Nad ranem przy rozpogodzeniach, zwłaszcza na Pojezierzu Pomorskim i Kotlinach Sudeckich temperatura spadnie do 3-4 stopni C, a przy gruncie nie można wykluczyć słabych przymrozków.

Piątek, 19 maja 2023

W piątek Polska pozostanie w chłodniejszych polarnomorskich masach powietrza, dzięki którym o poranku i przed południem będzie pogodnie, ale rześko (nocą z czwartku na piątek, lokalnie na Pomorzu i Kotlinach Sudeckich może być około 0 stopni C, a przy gruncie do -3 stopni C). W ciągu dnia rozwiną się chmury, z których, przede wszystkim w dzielnicach południowych mogą wystąpić słabe i przelotne opady deszczu.

Słupki rtęci wskażą na ogół 16-19 stopni C, tylko nad samym morzem, a także na wschodzie, południu, gdzie będzie więcej chmur, temperatura może być o kilka stopni niższa. Wiatr na ogół słaby, z kierunków zmiennych, natomiast na wybrzeżu, wschodzie i południu będzie wiał głównie z północy i północnego-wschodu.

Weekend, 20-21 maja 2023

Podczas weekendu czeka nas zmiana pogody i przebudowa pola barycznego. Nad Skandynawią i Rosją rozbuduje się rozległa strefa wysokiego ciśnienia, podczas gdy zachodnią i południową część kontynentu opanują niże. Przy takiej sytuacji barycznej ze wschodu zaczną napływać znacznie cieplejsze masa powietrza, która przyniosą wzrost temperatury powyżej 20 stopni C. W niedzielę na wschodzie i południu prognozuje się ok. 23-25 stopni C, jednak pojawią się burze z silniejszym wiatrem i ulewami, zwłaszcza w dzielnicach południowych. To ma być wstęp do pierwszego w tym roku powiewu gorąca, który prognozowany jest po 22. maja.

OPTYCZNIE W NIEBO 15.05.2023r. – 21.05.2023r.

15.05.2023r. – godz. 04:57 – koniunkcja Księżyc i Neptun w odległości – 1°58;

17.05.2023r. – godz. 14:47 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 0°43;

18.05.2023r. – godz. 01:27 – koniunkcja Księżyc i Markury w odległości – 3°17;

19.05.2023r. – godz. 02:28 – koniunkcja Księżyc i Uran w odległości – 1°43;

19.05.2023r. – godz. 17:56 – faza Księżyca – nów.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.