facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 29 lis, 2015
- brak komentarzy
NIŻ WTÓRNY „NILS II” i ostrzeżenia meteorologiczne.

12299178_10153691925877332_3906550813574667233_nDSC_0772 WGSH_0000.0_0U_2015112906_021-00_png_750x750_q85

Najzimniejszy, a w wielu miejscach kraju, najbardziej zimowy, jak na razie, tydzień w tym sezonie, przechodzi do historii. Zgodnie z prognozami pogody, Atlantyk ponownie przejmuje dominację w Europie Środkowej, „produkując” w naszym kierunku niże z frontami atmosferycznymi. Na jednym z takich niżów, wykluwa się NIŻ WTÓRNY, który, zgodnie z definicją takiego zjawiska, tworzy się na obrzeżach rozległego układu niżowego i przemieszcza się z dużą prędkością. Rozkład frontów w takim niżu jest praktycznie taki sam jak w głównym układzie niżowym. Jest jednak różnica polegająca na tym, że wyżej wspomniane fronty przemieszczają się z dużą prędkością. Przejściu takiego wtórnego układu niżowego z zespołem frontów atmosferycznych towarzyszą nierzadko gwałtowne zjawiska pogodowe takie jak intensywne przelotne opady deszczu, szkwały i silne porywy wiatru. Tego typu zjawiska mają różną intensywność, która zależy od pory roku i obszaru nad którym wtórny układ niżowy się przemieszcza.

Jeden z takich niżów wtórnych, nazwanych NILS II, wykluwa się nad Morzem Północnym. W nocy dotrze on nad południową Szwecję, a nad ranem osiągnie środkowy Bałtyk. Niemal w tym samym momencie nad Pirenejami umiejscowi się wyż, w centrum którego ciśnienie przekroczy 1035 hPa. Duża różnica ciśnień na niewielkim obszarze, która nocą z niedzieli na poniedziałek w Polsce sięgnie ponad 20 hPa, będzie odpowiedzialna za powstanie silnych podmuchów wiatru. Dodatkowo przez nasz kraj przejdzie aktywny chłodny front z Niemiec, w obrębie którego dojdzie do powstania głębokiej konwekcji.

Nie wnikając już szczegółowo w specjalistyczną, meteorologiczną nomenklaturę i parametry, należy uwzględnić fakt, że nasunięcie się znad Niemiec chłodnego frontu atmosferycznego oraz korzystniejsze środowisko do rozwoju konwekcji, możliwe jest pojawienie się maksymalnych porywów wiatru o prędkości osiągającej około 80-100 km/h oraz burz z silniejszymi opadami deszczu.

Prognozowane porywy wiatru na nadchodzące godziny, są następujące:

Największe podmuchy wiatru, spodziewane są od późnego wieczora:
POMORZE, WIELKOPOLSKA, ZIEMIA LUBUSKA, DOLNY ŚLĄSK – porywy osiągną 70-75 km/h, miejscami do 90 km/h;
pozostała część kraju – porywy osiągną przeważnie 60-75 km/h.
Należy też bezwzględnie mieć na uwadze, że podczas przechodzenia burz, porywy mogą wynosić 90 km/h, nawet tam, gdzie prognozowane wartości wiatru są najmniejsze.
Nad samym morzem, porywy wiatru, będą osiągać 100 km/h, a w wyższych partiach gór, mogą te wartości znacznie przekraczać.

Polscy Łowcy Burz, wydali ostrzeżenia 1 i 2 stopnia przed ryzykiem burz, które są widoczne na mapce, załączonej do artykułu.

Tradycyjnie, podczas takich zjawisk, należy zachować wzmożoną ostrożność, zarówno podczas pieszego poruszania się pod drzewami, budynkami, jak i z parkowaniem samochodów. Chociaż w większości kraju, podmuchy wiatru nie będą szczególnie niebezpiecznie, to należy pamiętać, że, tzw. „luźne klamoty miejskie”, mogą się swobodnie przemieszczać i stanowić zagrożenie.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.