facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 11 lis, 2015
- brak komentarzy
Niezwykłe właściwości grzybów wschodu.

800px-Cordyceps_Sinensis800px-Lentinula_edodes_USDAGanoderma_lucidum_01800px-Hericium_erinaceus

Wśród setek tysięcy roślin, które są używane do celów leczniczych, żadna z nich, nie może się równać pod kątem sensacji medycznych z grzybami. Powszechnie, panuje przekonanie, że grzyby nie posiadają żadnych wartości odżywczych (no może prawie żadnych), a cenimy je głównie za wspaniały aromat i walory smakowe. Znana doktor fungoterapii I. Filippowa, stwierdziła wprost: „Grzyby to jeden z najbardziej zagadkowych tworów przyrody. Nawet samo pochodzenie grzybów jest zagadką, którą rozwiązywano przez niejedno stulecie. Przypisywano im pochodzenie i diabelski, i boskie. Leczenie grzybami uzdrawiającymi to cały kierunek medycyny, przy tym medycyny naturalnej, zwany fungoterapią. A metody leczenia grzybami w Chinach i Japonii liczą sobie niejedno tysiąclecie”.

Wśród „elitarnej” grupy grzybów, które niewątpliwie posiadają właściwości lecznicze, wymienia się takie gatunki, jak:
– KORDICEPS CHIŃSKI (Cordyceps Sinensis);
– LINCHZHI (Reishi, Ganoderma lucidum);
– SHIITAKE (Lentinus edodes);
– SOPLÓWKA JEŻOWATA (Hericium erinaceus)

Na szczególną uwagę, zasługują przede wszystkim Shiitake i Kordiceps. Ten pierwszy, stał się prawdziwą sensacją. Jego lecznicze właściwości są unikalne. Potwierdzone zostały wieloma badaniami klinicznymi w Ameryce, Rosji i w Europie. Jest on bardzo skuteczny w leceniu schorzeń krążeniowych, raka i nowotworów łagodnych.

Kordiceps natomiast to zdecydowanie jeden z najbardziej niesamowitych grzybów. Należy on do tzw. workowców właściwych (Ascomyeetes). Jest to klasa grzybów wyższych. Występuje on na wysokogórskich terenach Tybetu, w chińskich prowincjach Sichuan, Yunnan, Cinghai, Qinghai i innych, na wysokości około 4 tysięcy metrów. Gdy w porze ciepłej do larwy określonego gatunku motyla (Hepialide) przenikną zarodniki Kordicepsu, to na wiosnę pasożytujące zarodniki wykiełkują. Rosnący grzyb na początku wykorzystuje cenne substancje odżywcze z larwy, a następnie, łącząc się z systemem korzeniowym rosnących w pobliżu ziół tybetańskich, wykorzystuje również ich cenne składniki. Niedostateczna ilość tlenu w warunkach wysokogórskich, niska temperatura powietrza i jej wahania oraz związek z Kosmosem hartują Kordiceps i czynią go energochłonnym.

Na wschodzie Kordiceps od niepamiętnych czasów uważany jest za najbardziej pożyteczny spośród wszystkiego, co rośnie na Ziemi. Cesarze i ich przyboczni zawsze darzyli Kordiceps szczególnym szacunkiem. W Chinach Kordiceps nazywają „Darem bogów”, „Czarodziejskim talizmatem”, ponieważ żadna inna roślina/grzyb nie posiada takiej mocy leczniczej.

Co takiego, niesamowitego, posiada Kordiceps?

1) betakaroten (prowitamina A);
2) witamina E i C;
3) minerały – selen i cynk;
4) ubichinon (koenzym Q10);
5) immunomudulujące polisacharydy oraz wiele innych substancji. Posiada on zatem silne właściwości przeciwutleniające.

Kordiceps działa na szyszynkę, powodując wydzielanie dużych ilości melatoniny, o właściwościach uniwersalnego przeciwutleniacza o silnym działaniu przeciwnowotworowym. W skład Kordicepsu wchodzi 77 mikro i makroelementów, ponad 80 typów enzymów, aminokwasy, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe itd. Dla wszystkich preparatów, w których stosuje się Kordiceps, najważniejsza jest zasada SYNERGIZMU, wykorzystywana przy ich produkcji. Polega ona na ścisłym doborze proporcji ułamkowych dawek składników, dzięki czemu osiągnięty zostaje poszukiwany wynik i absolutna nietoksyczność, czyli bezpieczeństwo stosowania.

Amerykańscy farmakolodzy wyodrębnili z Kordicepsu m.in. następujące, unikatowe substancje:

1) kordycepinę;
2) kwas kordycepsowy;
3) adenozynę;
4) adeninę.

Pomimo tak bogatego składu substancji, podstawowym czynnikiem działającym są polisacharydy. Ustalono, że większość biologicznych skutków Kordicepsu związana jest z występowaniem w nim unikalnego zespołu polisacharydów. Podwyższenie stężenia polisacharydów w warunkach eksperymentalnych pozwoliło 10-15 – krotnie zwiększyć immunoregulujące i przeciwutleniające działanie. Kordiceps, jako jedyny posiada jednocześnie specyficzne działanie przeciwnowotworowe i przeciwprzerzutowe.

Kordiceps wzmacnia odporność organizmu na działanie różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych, chroni organizm przed promieniowaniem, w ciągu zaledwie kilku minut regeneruje uszkodzoną otoczkę energetyczną. Preparaty otrzymywane z Kordicepsu działają również przeciwalergicznie. W trakcie stosowania preparatów „kordicepsowych” obserwuje się silny efekt oczyszczania komórki z toksyn, z organizmu w sposób aktywny usuwane są wszystkie substancje toksyczne, w tym toksyny jelitowe, pozostałości lekarstw, radionukleidów, sole metali ciężkich.

Sam, zastanawiam się, co jest najbardziej imponujące w Kordicepsie? Wysokość, na której rośnie? Sposób, w jaki się rozprzestrzenia? Niesamowite właściwości i skład? Wydaje mi się, że po prostu wszystko w nim jest niezwykłe. Nasuwa mi się właściwie jedno pytanie. Czym jeszcze może nas zaskoczyć niesamowity i magiczny świat grzybów?

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.