facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 31 sty, 2018
- brak komentarzy
“Niebieski” Księżyc już wieczorem.

Miesiąc styczeń 2018 roku rozpoczął się pełnią Księżyca (miała ona miejsce dokładnie 2. stycznia o godz. 03:25) i zakończy się także pełnią naszego naturalnego satelity. To już dzisiaj o godz. 14:28. Warto zwrócić na niego uwagę ponieważ Księżyc będzie większy i jaśniejszy niż zwykle. Tego typu zjawisko nazywane jest Niebieskim Księżycem lub Niebieską Pełnią i zdarza się stosunkowo rzadko – ostatni raz 31 lipca 2015 roku. Z czym wiąże się nadejście Niebieskiego Księżyca i czy faktycznie tej nocy barwa naszego naturalnego satelity będzie inna niż zazwyczaj?

Nie. Nadejście wydarzenia określanego nazwą “Niebieski Księżyc” nie oznacza, że patrząc w nocy w niebo zobaczymy Księżyc, którego wygląd będzie znacznie różnił się od tego, jaki możemy zaobserwować zazwyczaj. Nazwa “Niebieski Księżyc” jest symboliczna i w tym przypadku jej celem jest podkreślenie faktu, że zjawisko drugiej pełni w jednym miesiącu nie zdarza się często. Ponadto warto wspomnieć, że w związku z powyższym pełnia zawita w tym roku na niebie nie dwanaście a aż trzynaście razy. Obserwację zjawiska możemy rozpocząć około godziny 17:00 kierując swój wzrok na wschodni horyzont nieba.

Tego dnia pełnia będzie dodatkowo podkreślona, ponieważ nasz naturalny satelita osiągnie perygeum. Perygeum to punkt, w którym Księżyc na orbicie okołoziemskiej znajduje się najbliżej naszej planety. Połączenie tych dwóch zjawisk niemal w jednym czasie stworzy nam wyśmienite warunki do obserwacji. Tarcza Księżyca będzie optycznie większa i bardziej jasna.

Do ciekawostek należy również fakt, że w 2018 roku “Niebieski Księżyc” po raz pierwszy od 19 lat, pojawi się na niebie dwa razy. Pierwszy raz 31 stycznia i drugi raz dokładnie dwa miesiące później 31 marca. Warto wspomnieć, że dzisiaj nastąpi także całkowite zaćmienie Księżyca, jednak z terytorium naszego kraju nie będzie możliwe do zaobserwowania. Być może uda się zaobserwować jedynie końcową faza zaćmienia, w środę tuż przed świtem, gdy Srebrny Glob będzie widoczny coraz niżej nad północno-zachodnim horyzontem.

Zdecydowanie najlepsze warunki do podziwiania zaćmienia Księżyca będą mieć mieszkańcy środkowej i wschodniej Azji, Indonezji, Nowej Zelandii i Australii. Co ciekawe, wszystkie te trzy zdarzenia po raz ostatni pokryły się 150 lat temu. Według Kanonu Zaćmień Księżyca, ostatni raz można było podziwiać SUPERKSIĘŻYC, Błękitną Pełnię oraz zaćmienie Księżyca w dniu 31 marca 1866 r.

Tradycyjne trzeba zwrócić uwagę na zachmurzenie, które już nie raz pokrzyżowało obserwację zjawisk astronomicznych. Pogoda powinna okazać się w miarę łaskawa – prognozuje się umiarkowane, okresami większe zachmurzenie, ale słaby śnieg poprószy jedynie w regionach wschodnich i częściowo północnych. Za to na południu i zachodzie należy pamiętać o ciepłym ubiorze, jeżeli zdecydujemy się na obserwację pod chmurką ponieważ w tych regionach temperatura spadnie lekko poniżej zera. Na pozostałym obszarze będzie od 0 stopni C na Suwalszczyźnie oraz w centrum do 1-3 stopni C od Pomorza przez Kujawy, Mazowsze po Lubelszczyznę, czyli ciepłe ubranie także wskazane.

Jest też bardzo dobra wiadomość ponieważ w tym roku czeka nas całkowite zaćmienie Księżyca, dokładnie w dniu 27 lipca. W Polsce będzie to najdłuższe takie wydarzenie astronomiczne w ciągu najbliższych 100 lat, a jego faza całkowita, która obejmie południową Azję, wschodnią, południową i środkową Afrykę oraz południowo-wschodnią Europę, potrwa aż godzinę i 43 minuty.

Źródło: https://www.astronomia24.com/news.php?readmore=737

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.