facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 21 mar, 2020
- 2 komentarze
Najgrubszy we Wrocławiu tulipanowiec amerykański.

Najgrubszy we Wrocławiu tulipanowiec amerykański.

Trzeci i przedostatni artykuł o pomnikowych drzewach we wrocławskim parku w Leśnicy dotyczy wyjątkowego drzewa, ponieważ jest nim najgrubszy tulipanowiec amerykański Wrocławia, który rośnie w pobliżu tego uroczego mostku, przerzuconego nad Bystrzycą.

Przez kilka tygodni nie miałem czasu wybrać się do biblioteki, aby zebrać materiał na temat sprowadzenia tego gatunku drzewa na tereny naszego kraju. Kiedy w końcu znalazłem na to czas, bibliotekę zamknięto przez koronawirusa. Zatem ten wątek musi poczekać do czasu opisania innego osobnika tulipanowca i otwarcia biblioteki.

Drzewo to z daleka odznacza się malowniczym i przede wszystkim egzotycznym pokrojem. Drzewo rośnie wokół innych drzew i ma wygląd bardziej leśny niż soliterowy.

Leśnicki tulipanowiec figuruje w Centralnym Rejestrze Form Ochrony PrzyrodyTulipanowiec_amerykański_w_parku_w_Leśnicy ), z którego możemy dowiedzieć się, że wysokość drzewa wynosi 27 metrów, a obwód jego pnia mierzy 393 cm.

Dane te są ciut nieaktualne w zakresie obwodu pnia. Za to wysokość drzewa zgadza się z wynikiem pomiaru, który otrzymałem w czerwcu 2019 roku, kiedy mierzyłem wrocławską perełkę dendrologiczną.

OBWÓD PIERŚNICOWY

Jadąc po raz pierwszy do Leśnicy celem dokonania pomiarów poszczególnych drzew, wiedziałem już, że drzewo to figuruje jako najgrubszy tulipanowiec amerykański we Wrocławiu, dlatego z największą starannością przystąpiłem do jego zmierzenia.

Na wysokości 130 cm (pierśnicy) odmierzonej od najwyższego punktu przy podstawie drzewo mierzy 408 cm obwodu pierśnicowego pnia, co potwierdziło informację o numerze jeden w tym parametrze wśród wrocławskich tulipanowców.

Wysokość drzewa jest zgodna z danymi zawartymi w CRFOP. Zmierzyłem go dalmierzem z kilku miejsc i potwierdzam jego wysokość wynoszącą 27 metrów. Porównam te wyniki z przepięknym tulipanowcem, który rośnie w Ogrodzie Botanicznym i którego będę chciał wkrótce zmierzyć.

W pobliżu drzewa odnajdziemy drewniany słupek z pomnikową tabliczką. To charakterystyczny sposób oznaczenia kilku pomnikowych drzew w Leśnicy. W dolnej części pień jest malowniczo pokryty mchem.

Chociaż miałem zaszczyt obejrzeć potężnego tulipanowca z arboretum w Lipnie (woj. opolskie) i tulipanowca z Sichowa (woj. dolnośląskie), leśnicki osobnik – pomimo, że jest mniejszy od dwóch wymienionych, także jest okazałym i wspaniałym drzewem.

Drzewo znajduje się w dobrej kondycji zdrowotnej, ale widać na nim ślady ingerencji chirurgicznej i trochę wyschniętych gałęzi lub miejsc po ich odłamaniu. Na niektórych można też dostrzec ubytki kory.

Ponieważ nasz wrocławski grubasek tulipanowcowy rośnie w sąsiedztwie innych drzew, nie rozbudował mocno korony i “skupił” się bardziej na wzroście pionowym niż poziomym.

Na pniu również odnajdziemy tabliczkę honorującą drzewo jako pomnik przyrody, czyli można powiedzieć, że pod tym względem został on podwójnie “opomnikowany”. Także i w wyższych partiach drzewa można podziwiać zielone stanowiska mchów.

Drzewo zachwyca kilkoma, masywnymi i grubymi konarami, efektownie odchodzącymi od pnia w różnych kierunkach i dość mocno poskręcanymi gałęziami.

Jako ciekawostkę warto dodać, że we Wrocławiu mamy zaledwie dwa tulipanowce amerykańskie, które objęto ochroną pomnikową. Drugi, pomnikowy osobnik rośnie w Ogrodzie Botanicznym przy ul. H. Sienkiewicza.

PODSUMOWANIE

Najgrubszy tulipanowiec amerykański Wrocławia rośnie w leśnickim parku, w jego północno-wschodniej części, niedaleko mostku nad Bystrzycą. Obwód pierśnicowy pnia drzewa mierzy 408 cm, a wysokość wynosi 27 metrów.

Stan zdrowotny drzewa jest dobry, niemniej widać na nim ślady chirurgicznej ingerencji (redukcji konarów/gałęzi), a także ubytki kory na kilku uschniętych konarach. Zarówno w części odziomkowej, jak i w wyższych partiach drzewa można dostrzec efektowne i malownicze stanowiska mchów.

Tulipanowiec ten jest jednym z dwóch, pomnikowych osobników tego gatunku drzewa we Wrocławiu (drugi, trochę chudszy i także przepiękny rośnie w Ogrodzie Botanicznym). W ostatnim artykule dotyczącym pomnikowych drzew w Parku w Leśnicy, pokażę i opiszę dwa platany klonolistne i lipę szerokolistną.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • wojek //22 mar 2020

    Witajcie Towarzyszu:)
    Niestety póki co nie mamy możliwości zweryfikowania Waszych doniesień w terenie. Albo brak czasu, albo meteo nie korzystne a i jeszcze morowe powietrze zafundowane nam przez skośniaczków ale miejmy nadzieję, że w najbliższych dniach to się zmieni:)
    Pozdrawiam serdecznie
    Darz Grzyb

    • Paweł Lenart //24 mar 2020

      Zawsze można podjechać do Leśnicy rowerem, ale nie namawiam. Wszak I Sekretarz ma teraz na głowie zapewne inne obowiązki partyjne. 😉