facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 01 sty, 2018
- 3 komentarze
Lipa drobnolistna “Baśniowa Staruszka” na filmiku.

Lipa drobnolistna “Baśniowa Staruszka” na filmiku.

(artykuł edytowany i poprawiony w dniu 22.01.2020 r.) Sezon na poszukiwanie przeze mnie unikatowych drzew na Wzgórzach Twardogórskich trwa. Podczas ostatniej wycieczki w 2017 roku, która miała miejsce w dniu 30 grudnia, zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony przez pogodę, ponieważ prognozy wskazywały, że będzie przeważać pochmurna aura.

Tymczasem, po przyjeździe do bukowińskiej Mekki, ujrzałem czysty błękit nieba i poczułem ogromną energię, która pchała mnie z całą mocą do lasu. ;))

Głównym celem tej wycieczki było obejrzenie drzewostanów wokół Goli Wielkiej i wzdłuż tzw. “Drogi Goszczańskiej”, która przebiega przez środek lasów twardogórsko-bukowińskich.

Jeżeli jest mowa o Goli Wielkiej to niewybaczalnym nietaktem, byłoby nieodwiedzenie jednego z najwspanialszych cudów natury Wzgórz Twardogórskichlipy drobnolistnej “Baśniowej Staruszki”.

Jakże mocno to drzewo hipnotyzowało mnie w promieniach 30-grudniowego Słońca! Planowałem spędzić przy niej około kwadransa, a siedziałem w zadumie ponad godzinę.

Opis i mój zachwyt nad tym majstersztykiem dendroflory, zamieściłem na blogu w dniu 18 sierpnia 2017 roku ( http://server962300.nazwa.pl/perly-dendroflory-wzgorz-twardogorskich-2017-lipa-drobnolistna-basniowa-staruszka-z-goli-wielkiej.html ).

Teraz, postanowiłem nakręcić filmik, ukazujący niepowtarzalność tego wspaniałego drzewa. W tym roku, planuję utworzyć kanał na YouTube, gdzie będę zamieszczać krótkie filmiki, ukazujące ciekawostki dendrologiczne i nie tylko, z moich leśnych wojaży (edycja w dniu 22.01.2020 r. – kanału nie utworzę z braku czasu).

Lipa drobnolistna “Baśniowa Staruszka” została już pokazana na blogu i na Facebooku. Teraz nadszedł czas, aby ją pokazać “na żywo”, czyli na kilkuminutowym filmiku.

Znajduje się na nim podkład muzyczny ze składanki “Cudownej muzyki Vikingów”. Jeden z utworów Petera Gundry – według mnie – wyjątkowo pasuje do pokazania tej wspaniałej lipy. Dlatego, oglądając filmik, należy włączyć dźwięk.

Pierwsza minuta to “preludium” i pokazanie otoczenia drzewa. Kiedy zaczyna się najbardziej podniosła część utworu, wówczas, na pierwszy plan, wchodzi absolutny cud przyrody i pozostaje na nim już do końca.

Do tego artykułu, załączam 18. zdjęć 30-sto grudniowej “Baśniowej Staruszki”. LINK DO FILMIKU: https://drive.google.com/drive/folders/1zPBSXNDsT1-z1bBW40mJYIkWcneGp_4V

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • wojek //01 sty 2018

    Wiaj Paweł:)
    Gratki za pomysł! Filmik oczywiście obejrzałem, że też udało ci się odkryć takie cudo:) Tylko muszę pamietać, żeby gdzieś pod koniec czerwca pogonić pszczółki do roboty. Wiesz pasjami uwielbiam miodek lipowy:)
    Pozdrawiam serdecznie:)

    • Paweł Lenart //02 sty 2018

      Bardzo dziękuję! Ja już planuję wycieczkę czerwcową aby uchwycić i nakręcić drugi filmik z Baśniową Staruszką w fazie kwitnięcia. To drzewo jest kompletnie “odjechane”, a ja jestem “odjechany” na jego punkcie. 😉
      Żeby było ciekawiej, na Goli Wielkiej odkryłem jeszcze kilka wspaniałych i naprawdę unikatowych tworów dendroflory, które zaprezentuję w tym roku. Ostatnio nieźle się ubawiłem ze starszego małżeństwa, mieszkającego na końcu wioski ponieważ już mnie znają i kojarzą moją pasję. Zobaczywszy mnie powiedzieli – “o idzie 007 od drzew”. 😉
      Pozdrawiam. 😉