facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 01 Sty, 2018
- 2 komentarze
Lipa drobnolistna „Baśniowa Staruszka” na filmiku.

Sezon na poszukiwanie przeze mnie unikatowych drzew na Wzgórzach Twardogórskich trwa. Podczas ostatniej wycieczki w 2017 roku, która miała miejsce w dniu 30 grudnia, zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony przez pogodę ponieważ jej prognozy wskazywały, że będzie przeważać pochmurna aura. Tymczasem po przyjeździe do bukowińskiej mekki, ujrzałem czysty błękit nieba i poczułem ogromną energię, która pchała mnie z całą mocą do lasu. ;))

Głównym celem tej wycieczki było obejrzenie drzewostanów wokół Goli Wielkiej i wzdłuż tzw. „Drogi Goszczańskiej”, która przebiega przez środek lasów twardogórsko-bukowińskich. Jeżeli jest mowa o Goli Wielkiej to niewybaczalnym nietaktem byłoby nieodwiedzenie jednego z najwspanialszych cudów natury Wzgórz Twardogórskich – lipy drobnolistnej „Baśniowej Staruszki”.

Jakże to drzewo hipnotyzowało mnie w promieniach 30-grudniowego Słońca! Planowałem spędzić przy niej około kwadrans, a siedziałem w zadumie ponad godzinę. Opis i mój zachwyt nad tym majstersztykiem dendroflory zamieściłem na blogu w dniu 18 sierpnia 2017 roku ( https://www.lenartpawel.pl/perly-dendroflory-wzgorz-twardogorskich-2017-lipa-drobnolistna-basniowa-staruszka-z-goli-wielkiej.html ).

Teraz postanowiłem nakręcić filmik, ukazujący niepowtarzalność tego wspaniałego drzewa. W tym roku planuję utworzyć kanał na you tube, gdzie będę zamieszczać krótkie filmiki, ukazujące ciekawostki dendrologiczne i nie tylko z moich leśnych wojaży. Baśniowa Staruszka została już pokazana na Facebooku. Teraz czas na pokazanie jej szerszemu gronu odbiorców. ;))

Na filmiku jest podkład muzyczny z „Cudownej muzyki Vikingów”. Jeden z utworów – według mnie – wyjątkowo pasuje do pokazania tej wspaniałej lipy. Dlatego oglądając filmik, nie zapomnij włączyć dźwięku. Pierwsza minuta to „preludium” i pokazanie otoczenia drzewa. Kiedy zaczyna się najbardziej podniosła część utworu, wówczas na pierwszy plan wchodzi absolutny cud przyrody i pozostaje na nim już do końca. ;))

A przy okazji załączam do tego wpisu 18 zdjęć 30-sto grudniowej Baśniowej Staruszki. LINK DO FILMIKU JEST TUTAJ: https://drive.google.com/drive/folders/1zPBSXNDsT1-z1bBW40mJYIkWcneGp_4V

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Komentuj na FB

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • wojek //01 Sty 2018

  Wiaj Paweł:)
  Gratki za pomysł! Filmik oczywiście obejrzałem, że też udało ci się odkryć takie cudo:) Tylko muszę pamietać, żeby gdzieś pod koniec czerwca pogonić pszczółki do roboty. Wiesz pasjami uwielbiam miodek lipowy:)
  Pozdrawiam serdecznie:)

  • Paweł Lenart //02 Sty 2018

   Bardzo dziękuję! Ja już planuję wycieczkę czerwcową aby uchwycić i nakręcić drugi filmik z Baśniową Staruszką w fazie kwitnięcia. To drzewo jest kompletnie „odjechane”, a ja jestem „odjechany” na jego punkcie. 😉
   Żeby było ciekawiej, na Goli Wielkiej odkryłem jeszcze kilka wspaniałych i naprawdę unikatowych tworów dendroflory, które zaprezentuję w tym roku. Ostatnio nieźle się ubawiłem ze starszego małżeństwa, mieszkającego na końcu wioski ponieważ już mnie znają i kojarzą moją pasję. Zobaczywszy mnie powiedzieli – „o idzie 007 od drzew”. 😉
   Pozdrawiam. 😉