facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 14 gru, 2015
- brak komentarzy
Kulminacja najsilniejszego EL NINO w historii.

el3

Światowa Organizacja Meteorologiczna oficjalnie już podaje, że najsilniejsze w notowanej historii meteorologii El NINOznajduje się w szczycie swojej aktywności, który potrwa, co najmniej przez najbliższe pół roku. Anomalię El Nino “oskarża” się, m.in. za rekordowo ciepły początek zimy w Polsce i w Europie Środkowej, tropikalne upały w Afryce i opóźnianie się na afrykańskim kontynencie pory deszczowej, a na południu Indii – za największe od wielu lat powodzie.

Skutki EL NINO są tragiczne, w szczególności w Afryce i Południowej Azji. Republika Południowej Afryki zmaga się z dramatyczną suszą, potęgowaną przez ponad 40-sto stopniowe upały i silne, suche wiatry. Oficjalnie, ogłoszono już tam klęskę suszy. Już teraz wiadomo, że obecna susza jest najgorsza co najmniej od 1982 roku. Paradoksalnie, w głębi kontynentu, min. w Kenii, zwiększone ilości nawalnych opadów, doprowadzają do rozległych powodzi, zniszczeń i ofiar śmiertelnych. W sąsiedniej Ugandzie, dochodzi do bardzo niebezpiecznych osuwisk górskich.

Nie lepiej jest w Etiopii. Co najmniej 10 milionów osób potrzebuje pomocy żywnościowej z powodu wyjątkowo niskich zbiorów. Skrajny głód może dotyczyć nawet 3 milionów dzieci.

Gwałtowne burze, szaleją w północno-zachodniej części Pacyfiku. Ich skutkiem są niszczące powodzie oraz przepływy błotne.

To tylko kilka, wybranych przykładów, druzgocącej działalności EL NINO. Co jest dla nas istotne to fakt, że Światowa Organizacja Meteorologiczna, podtrzymuje swoje prognozy, odnośnie bardzo łagodnego przebiegu zimy w Europie Środkowej, w tym w Polsce. Najbardziej niepokojące są prognozy, dotyczące wielkiej suszy, która me się rozpętać u nas na przełomie kwietnia/maja i wielu fal uciążliwych upałów.

Mi osobiście nie zgadza się jedna rzecz. W latach 1997/1998, mieliśmy także bardzo silne EL NINO, któremu przypisywano, min. powódź stulecia na Odrze i Nysie Kłodzkiej. Skoro wtedy EL NINO, wywołało powodzie, to dlaczego teraz, ma być przyczyną suszy? Coś mi się tu nie pasuje… Opcje są dwie:
1) EL NINO może wywołać u nas powodzie lub susze;

2) EL NINO nie ma wpływu, na to, co się u nas wydarzy w pogodzie.

Do dzisiaj nie ma jednoznacznych odpowiedzi, jak faktycznie EL NINO, wpływa na pogodę w Europie Środkowej, w tym w Polsce. Prowadzone analizy, porównania i badania, pozwalają formułować jedynie pewne wnioski i określać tendencje klimatyczne, ale, żeby jednoznacznie i twierdząco, odpowiedzieć na pytanie, czy EL NINO zasadniczo wpływa na pogodę kontynentu europejskiego, potrzeba jeszcze wielu lat, żmudnych i systematycznych badań.

 

 

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.