facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 10 sie, 2022
- brak komentarzy
Kilka informacji pogodowych.

Kilka informacji pogodowych.

W tym wpisie poruszam kilka istotnych informacji pogodowych, głównie z minionego tygodnia oraz tych dotyczących bardzo smutnej sytuacji na Odrze w związku z masowym zamieraniem ryb.

(1) TEMPERATURY I UPAŁY

W bieżącym roku zanotowano już wiele upalnych dni (czyli takich, w których zanotowano 30 stopni C lub więcej), chociaż pierwszy upał wystąpił stosunkowo późno. Jak na razie najwięcej upalnych dni na 04.08.2022 r. zanotowano w Legnicy (19) i we Wrocławiu (18). Dzień później do statystyk doszedł kolejny upalny dzień. Upału nie zanotowano jeszcze na Helu.

Przełom lipca i sierpnia przyniósł tak wyczekiwaną porcję porządnych opadów i ochłodzenie. Jednak opady nie dotarły wszędzie, a w regionach na których wystąpiły, tylko na kilka dni poprawiły sytuację związaną z suszą.

Ochłodzenie szybko się skończyło i sierpień przez kilka dni przyniósł falę upałów, która najmocniej zaznaczyła się w zachodniej i południowo-zachodniej części kraju.

Kulminacja upału wystąpiła w piątek 5. sierpnia. Miejscami zanotowano 35-36 stopni C.

Następnie przeszedł chłodny front atmosferyczny, który przyniósł bardzo zróżnicowane sumy opadów. Miejscami padało całkiem solidnie, a miejscami bardzo mało. Były też takie regiony, gdzie front objawił się głównie wzrostem zachmurzenia i spadkiem temperatury.

 Źródło i mapy: METEOPROGNOZA.PL

(2) OPADY

Powyższe mapa przedstawia jeszcze obfite opady z frontów, które wirowały nad częścią Polski w ostatni weekend lipca.

Początek sierpnia przyniósł coraz więcej pogodnego nieba i zanikające opady deszczu.

Podczas narastania upału przed frontem atmosferycznym dominowała sucha i słoneczna pogoda. 

Front z opadami deszczu i burzami zaczął się uaktywniać w piątek, natomiast podczas weekendu przemieszczał się z zachodu na wschód.

♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

(3) ÓSMY KBW 2022

Opady z końca lipca i po pierwszej sierpniowej fali upałów nie wpłynęły znacząco na sytuację związaną z suszą, na co wskazuje najnowszy, 8. Klimatyczny Bilans Wodny 2022, który obejmuje okres od 1 czerwca do 31 lipca 2022 roku. Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -111 mm. W rozpatrywanym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 5 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 V – 20 VI).

Największe deficyty wody notowano na terenie Wału Trzebnickiego i Lubuskiego Przełomu Odry od -160 do -229 mm. Bardzo duże niedobory stwierdzono także na terenie Pojezierzy: Wielkopolskiego oraz w zachodniej części Pomorskiego a także w Kotlinie Sandomierskiej od -160 mm do -189 mm. Duże niedobory wody notowano również na Nizinie Śląskiej, w centralnej części Pojezierza Mazurskiego oraz na Polesiu Zachodnim od -150 mm do -179 mm. Na dużym obszarze kraju niedobory wody wynosiły od -110 do -159 mm.

Natomiast we wschodniej części Pojezierza Pomorskiego, na Przedgórzu Sudeckim, na Wyżynie Śląskiej, Krakowsko-Częstochowskiej, Małopolskiej, Lubelskiej oraz na Nizinie Podlaskiej niedobory były już mniejsze od 0 do -109 mm. W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w ósmym okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski.

 Źródło i więcej na ten temat: https://susza.iung.pulawy.pl/

(4) IMGW O SUSZY 

Na początku sierpnia ukazał się Komunikat Biura Prasowego IMGW-PIB dotyczący suszy (SUSZA – najważniejsze pytania i odpowiedzi). Warto się z nim zapoznać: imgw_0803-susza-pytania-i-odpowiedzi

(5) IMGW-PIB: Eksperymentalna prognoza długoterminowa temperatury i opadu na wrzesień 2022 r. – grudzień 2022 r.

Na stronach IMGW ukazała się również eksperymentalna prognoza długoterminowa temperatury i opadu na wrzesień 2022 r. – grudzień 2022 r. ( IMGW – PROGN. DŁUGOTERMINOWA 09-12 2022 ). Z uwagi na zbliżający się zasadniczy sezon grzybowy, dla grzybiarzy najważniejszy jest fragment prognozy obejmujący miesiące wrzesień – październik. Wynika z niej, że we wrześniu opady mają kształtować się w normie, a temperatury powyżej normy. Dopiero październik ma przynieść opady powyżej normy, ale nie wszędzie.

Jak sama nazwa wskazuje, prognozę należy traktować jako prognozę, czyli nie można uznawać na 100%, że przedstawiony scenariusz pogodowy na pewno się sprawdzi. Na przełomie sierpnia/września będzie można znacznie precyzyjniej określić, jaki pogoda obierze trend we wrześniu i tym samym jakie wystąpią warunki dla rozwoju jesiennego wysypu grzybów.

(6) ZATRUTA ODRA

Ostatnie dni przynoszą bardzo smutne informacje dotyczące masowego śnięcia i zamierania ryb. Na stronach PGW Wody Polskie pojawił się w związku z tym komunikat, który jest aktualizowany o bieżące informacje: https://wroclaw.wody.gov.pl/aktualnosci/1696-komunikat-dotyczacy-pojawienia-sie-snietych-ryb-w-odrze Wszystko wskazuje na to, że do rzeki zostały wylane jakieś szkodliwe chemikalia, prawdopodobnie na odcinku przed Oławą. O zatrutej Odrze znajdziemy też informacje m.in. w Gazecie Wrocławskiej: https://gazetawroclawska.pl/odra-zostala-powaznie-zatruta-wylawiane-sa-tony-snietych-ryb-widok-jest-przerazajacy-wplynelo-zawiadomienie-do-prokuratury/ar/c8-16628349

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.