facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 23 wrz, 2018
- brak komentarzy
Gwałtowne załamanie pogody w najbliższych godzinach i w poniedziałek. W tygodniu spokojniej, ale także dosyć zmiennie i dynamicznie. Początkowo bardzo zimne noce. Prognoza pogody i optycznie w niebo 24.09.2018r. – 30.09.2018r.

Rozpoczęła się astronomiczna jesień. W pierwszym i drugim dniu jej panowania, czeka nas gwałtowne załamanie pogody, bardzo silny wiatr, obfite opady i burze. Najbardziej niebezpieczne zjawiska czekają nas tej nocy. Wiatr na południu naszego kraju zacznie nasilać się od godzin wieczornych. Po godzinie 22:00-23:00 w regionach podgórskich, prędkość południowego wiatru może osiągnąć w porywach prędkość 80 km/godz.

Na kilka godzin napłynie do nas ciepłe powietrze, które podniesie temperaturę nawet do 18-20 stopni C. Bardzo szybko wzrośnie też siła wiatru. Po północy, sytuacja związana z silnym wiatrem ulegnie pogorszeniu. Między godz. 00:00 a 03:00 szczególnie silny wiatr prognozowany jest w zachodniej części woj. łódzkiego, wschodzie woj. wielkopolskiego, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. W tych regionach wiatr osiągnie prędkość 85-100 km/godz.

Na terenie województw: opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, resztą łódzkiego, południu i w centrum mazowieckiego oraz na Lubelszczyźnie prędkość wiatru osiągnie 65-85 km/godz. Natomiast w czasie burz, które będą przemieszczać się przez południowe regiony naszego kraju, będzie znacznie silniejszy, nawet do 105-120 km/godz. O godzinie 05:00 centrum niżu z ciśnieniem na poziomie 992 hPa dotrze nad Siedlce.

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Szczególnie duże zagęszczenie izobar spodziewane jest między godz. 02:00 a 05:00 na terenie Górnego Śląska, Małopolski, Gór Świętokrzyskich, Ziemi Łódzkiej, Mazowsza i Małopolski. We wszystkich regionach wiatr w porywach – nawet bez konwekcji – będzie osiągał 85-110 km/godz. Na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie najsilniejsze porywy, do 80-90 km/godz. wystąpią w godzinach porannych – między 05:00 a 08:00.

Nad ranem od zachodu wiatr będzie słabł, ale w poniedziałek przed południem, ponownie zacznie się nasilać i to na obszarze całego kraju. Osiągnie maksymalnie w porywach 70-80 km/godz., ale na południu, wschodzie oraz w centrum, gdzie konwekcja będzie szczególnie intensywna, pojedyncze porywy mogą osiągać 90 km/godz. Dopiero w poniedziałek w godzinach późno wieczornych, prędkość wiatru osłabnie na tyle, że przestanie on stanowić zagrożenie.

Poniedziałek, 24 września 2018
W poniedziałek – po nocnych gwałtownościach pogodowych – wskutek napływu zimnego, arktycznego powietrza z północy dojdzie do zwiększenia pionowego gradientu temperatury. W związku z tym, praktycznie na obszarze całego kraju wytworzą się komórki konwekcyjne, które przyniosą na ogół krótkotrwałe, ale silne opady deszczu i burze, a z racji obniżonej izotermy 0 stopni, zwłaszcza na północy, również gradu i krupy śnieżnej. Wszędzie prognozowany jest silny, porywisty wiatr o prędkości 70-75 km/godz., a lokalnie – w czasie opadów konwekcyjnych – nawet 90 km/godz. To będzie zimny dzień. Na Pomorzu maksymalnie 10 stopni C, 11-13 stopni C w głębi kraju, nieco cieplej tylko na krańcach zachodnich – do 14 stopni C.

Wtorek, 25 września 2018
We wtorek czeka nas zmiana pogody ponieważ w naszym kierunku zacznie rozbudowywać się wyż znad Niemiec, który przyniesie spokojniejszą pogodę, ale jeszcze nie wszędzie. Na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Śląsku, w Małopolsce, Górach Świętokrzyskich i Podkarpaciu nadal prognozuje się duży, pionowy gradient termiczny, który będzie sprzyjał rozbudowywaniu się komórek konwekcyjnych z przelotnymi opadami deszczu, gradu i krupy śnieżnej.

Wysoko w górach spodziewane są opady śniegu i regularny mróz. Nad ranem na przeważającym obszarze kraju tylko od 2 do 6 stopni C, a lokalnie w Kotlinach Sudeckich około 0 stopni C, przy gruncie przymrozki do -2 stopni C. W ciągu dnia prognozuje się od 11-12 stopni C na wschodzie i w Małopolsce do 13-15 stopni C na północy, zachodzie oraz w centrum. Wiatr w całym kraju słabszy, ale odczuwalny, na wschodzie oraz w centrum i w rejonie Zatoki Gdańskiej w porywach do 60-65 km/godz., północno-zachodni.

Środa, 26 września 2018
W środę Polska dostanie się pod wpływ wyżu znad zachodnich Bałkanów, ale nie wszędzie będzie pogodnie. Od Pomorza po Warmię i Podlasie będzie oddziaływać ciepły front związany z głębokim niżem znad Morza Norweskiego. Dlatego tam będzie więcej chmur i może padać, a południowo-zachodni wiatr osiągnie 60-70 km/godz., zwłaszcza w pasie wybrzeża. Poza tym więcej Słońca, w szczególności na Śląsku, w Małopolsce oraz Podkarpaciu. Zimne noce. Na wschodzie, południu oraz w centrum o poranku tylko 1-3 stopnie C, a w rejonach podgórskich 0 stopni C. Miejscami pojawią się przygruntowe przymrozki do -3/-1 stopnia C. W ciągu dnia od 11-12 stopni C na wybrzeżu do 14-16 stopni C na pozostałym obszarze.

Czwartek, 27 września 2018
Czwartkowy poranek już w większości kraju powinien być cieplejszy, a większe spadki poniżej 5 stopni C odnotuje się na krańcach południowych. W dzień czeka nas wyraźne ocieplenie – na północy pod deszczowymi chmurami 15-16 stopni C. W pozostałej części kraju, gdzie będzie zza chmur wychodzić Słońce w przedziale 18-20 stopni C, a na Ziemi Lubuskiej i na Dolnym Śląsku 21 stopni C. Wiatr południowo-zachodni i zachodni, ponownie może być silniejszy.

Piątek, 28 września 2018
Poranek bez przymrozków, ale z północnego-zachodu – od Pomorza na południowy-wschód, czyli w kierunku Małopolski i Podkarpacia będzie przechodzić kolejny chłodny front związany z niżem skandynawskim. Przyniesie on słabe i umiarkowane opady deszczu. Jest szansa, że nad Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie dotrze dopiero wieczorem, dlatego zrobi się przejściowo bardzo ciepło – nawet do 20-22 stopni C. Natomiast na Pomorzu, Warmii i Mazurach, gdzie front przejdzie najwcześniej, temperatura wzrośnie maksymalnie do 12-14 stopni C.

Weekend, 29-30 września 2018
Koniec miesiąca września i zarazem koniec tygodnia przyniesie nam ochłodzenie, ale opadów deszczu nie będzie za wiele, w wielu miejscach popada wręcz symboliczne. Najwięcej prognozuje się ich w sobotę, głównie na wschodzie i południu Polski. Temperatury będą się wahać na poziomie od 11-13 stopni C na wschodzie i w Małopolsce do 14-16 stopni C na zachodzie i Pomorzu. W niedzielę powinno być spokojnie i słonecznie, ale niestety powrócą przygruntowe przymrozki.

OPTYCZNIE W NIEBO 24.09.2018r. – 30.09.2018r.

25.09.2018r. – godz. 04:52 – faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.