facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 31 maj, 2016
- brak komentarzy
Grzmi i leje lub suszy i wieje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ostatnie dni są naprawdę bardzo dynamiczne w pogodzie. Popołudniami, szybko rozrastają się i kotłują potężne chmury burzowe, które mają na grubość wiele kilometrów. Przynoszą one cały arsenał zjawisk atmosferycznych, takich jak deszcz (miejscami nawalny), grad, silne podmuchy wiatru i liczne wyładowania atmosferyczne. Sytuacja baryczna z jaką mamy do czynienia obecnie nad Polską jest bardzo sprzyjająca burzom.

1 burze2 burze

Wczoraj tzw. strefa zbieżności przebiegała od Pomorza Zachodniego i Wielkopolski przez centrum po Podkarpacie. Na tej linii występowały liczne burze. Zdarzało się, że nad jedną miejscowością, burze przechodziły kilka razy. Jednak wystarczyło się znaleźć kilka kilometrów od tej strefy i opadów ani burzy nie uświadczyło się. Dzisiaj sytuacja jest bardzo podobna, chociaż szansa na burze i deszcze, tam gdzie w ogóle nie padało, są większe. W miejscach, w których nie pada, podrywa się silny wiatr, który jeszcze bardziej wysusza glebę.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

SUMAOP (1)

Znaleźliśmy się pod wpływem wielocentrycznego układu niżowego, czyli z kilkoma ośrodkami. Jeden z nich “wisi” nad Małopolską. Za sprawą olbrzymiego wału wysokiego ciśnienia rozciągającego się od zachodniej Rosji i Skandynawii, przez Morze Norweskie po Wyspy Brytyjskie niż ten, wraz z gorącą, zwrotnikową masą powietrza przez kilka najbliższych dni będzie utrzymywać się nad Polską. To oznacza liczne burze, zwłaszcza w popołudniowych godzinach.

SUMAOP (2)SUMAOP (3)

Patrząc na mapy burzowe ze strony www.burze.dzis.net i mapy sum opadowych, opublikowane przez IMGW widać wyraźnie ogromne dysproporcje w opadach. W ostatnim czasie w niektórych miejscach, potrafiło spaść 50 lub nawet 60 litrów wody na metr kwadratowy. W innych regionach nie spadła kropla deszczu lub pokapało tyle, co wielebny kropidłem. ;)) W obszarze suszy jest między innymi Wrocław i okolice, które są już wyschnięte na wiór. Może w tak dynamicznym tygodniu, niebo wreszcie da nam więcej opadów, aby oczyścić powietrze z kurzu, pyłów, zanieczyszczeń i poprawić fatalną sytuację hydrologiczną.

SUMAOP (4)burzeww

Na chwilę obecną, mamy już istną wylęgarnię burz w kraju. Ekstremalna sytuacja burzowa miała i ma też miejsce w wielu krajach Europy, w których doszło do lokalnych powodzi i podtopień. Taki już urok parnej i dusznej aury. Na chwilę obecną, potężna burza rozrabia w Wielkopolsce, w wielu regionach kraju, burze także przybierają na mocy i masie. Dolny Śląsk jest nieco spokojniejszy, ale pierwsze ogniska burzowe i to blisko Wrocławia są już widoczne. Zobaczymy, czy “klątwa wyżowa” zostanie na chwilę przerwana. ;))

Mapki burzowe: burze.dzis.net

Mapki opadowe: IMGW

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.