facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 01 cze, 2020
- 2 komentarze
Głosowanie na Drzewo Roku 2020 rozpoczęte! Dąb “Przewodnik” czeka na Wasze głosy!

Głosowanie na Drzewo Roku 2020 rozpoczęte! Dąb “Przewodnik” czeka na Wasze głosy!

Przez cały czerwiec można oddać głos na wrocławski dąb szypułkowy “Przewodnik”, który rośnie obok Wroclavii, w konkursie na Drzewo Roku 2020.

LINK DO GŁOSOWANIA: https://drzeworoku.pl/

O tym wspaniałym drzewie, które przetrwało dwie wojny światowe, liczne remonty i budowę ogromnej Wroclavii napisałem już kilka razy ( http://server962300.nazwa.pl/przygotowania-do-konkursu-drzewo-roku-2020-ponownie-zglosze-przewodnika.html ), ( http://server962300.nazwa.pl/dab-szypulkowy-przewodnik-z-wroclawia-w-finale-na-drzewo-roku-2020.html ).

Jest to jedno z najbardziej charakterystycznych drzew Wrocławia – uhonorowane statusem pomnika przyrody na mocy uchwały nr X/199/03 Rady Miejskiej we Wrocławiu z dnia 12 czerwca 2003 r. w sprawie ustanowienia pomników przyrody.

Według informacji zawartych w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody ( Dąb_szypułkowy_Przewodnik_z_Wrocławia ), dąb “Przewodnik” ma 478 cm obwodu pierśnicowego pnia i 22 metry wysokości. Jego wiek szacowany jest na niecałe 300 lat.

Propozycję nadania drzewu nazwę “Przewodnik” złożyło Koło Przewodników Miejskich Oddziału Wrocławskiego PTTK. Wybór nazwy w naturalny sposób wiąże się z usytuowaniem dębu w pobliżu dużych węzłów komunikacyjnych: Dworca Głównego PKP i Dworca Autobusowego PKS.

Stresogenne czynniki środowiska miejskiego przez dziesięciolecia niekorzystnie oddziaływały na kondycję drzewa. Badania gleby przeprowadzone na zlecenie Urzędu Miejskiego Wrocławia w 2007 roku wykazały wysokie stężenie jonów wodoru i azotu we wszystkich pobranych próbkach. Nie były to warunki optymalne dla tego gatunku, ponieważ dęby preferują podłoża kwaśne.

Wysoki zasadowy odczyn gleby jest efektem wieloletniego nagromadzenia się w gruncie związków chemicznych pochodzących głównie z zalegających w tym rejonie po wojnie mas gruzu. “Przewodnika” zaatakowało kilka pasożytniczych gatunków grzybów. Do najgroźniejszych należy flagowiec olbrzymi, którego owocniki zaobserwowano już w 2007 roku.

U podstawy pnia zauważono natomiast owocniki żółciaka siarkowego i lakownicy europejskiej. Zasiedlenie przez flagowca olbrzymiego jest przyczyną osłabienia dębu. Strzępki grzybni zatykają naczynia drewna i powodują jego rozkład, zaburzając transport wody. Objawami są zasychające wierzchołki pędów w górnej partii korony, tzw. suchoczuby, które możemy zaobserwować na drzewie.

Kondycję zdrowotną drzewa pogarszają zarówno żółciak siarkowy jak i lakownica europejska – groźne patogeny powodujące brunatną i białą zgniliznę drewna, prowadzącą do jego rozkładu. W celu utrzymania “Przewodnika” w jak najlepszej kondycji i poprawienia stanu zdrowotnego drzewa, na przestrzeni ostatnich lat Urząd Miejski Wrocławia zlecił wykonanie szeregu ekspertyz przyrodniczych oraz zabiegów konserwatorskich i pielęgnacyjnych.

1) powiększono teren ochrony systemu korzeniowego;

2) usunięto darń i dokonano wymiany wierzchniej warstwy gruntu;

3) teren przykryto zrębkami i obsadzono roślinnością ozdobną.

Zabiegi te mają na celu poprawę warunków siedliskowych dębu i zmniejszenie ryzyka wydeptywania terenu oraz utrzymanie optymalnych warunków dla rozwoju systemu korzeniowego drzewa i nasadzeń okrywowych.

Jednocześnie w obszarze zieleńca zainstalowano system nawadniający. Na bieżąco prowadzona jest pielęgnacja drzewa polegająca na usuwaniu suszu gałęziowego, z zastosowaniem cięć weteranizujących. Pielęgnacją “Przewodnika” zajmują się specjaliści – arboryści.

TERAZ WSZYSTKO POZOSTAJE W RĘKACH MIESZKAŃCÓW WROCŁAWIA I MIŁOŚNIKÓW SĘDZIWYCH DRZEW. BARDZO PROSZĘ O GŁOSY!

Na Facebooku udostępnię dzisiaj publiczny post z linkiem do głosowania i oznaczeniem osób, podmiotów i instytucji, które bardzo proszę o czynne włączenie się do Konkursu i zachęcenie ludzi do głosowania na wrocławskie drzewo.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • wojek //01 cze 2020

    Witaj Paweł:)
    Nasze zwycięstwo jest wprawdzie pewne ale nikt go nam nie poda na tacy. Musimy je wywalczyć. Coś tam wspominałeś,że masz 30 tys znajomych na fejsgłupie to niech pokażą, że są naprawdę znajomymi:) A ja postaram się uruchomić swój kolektyw. Zatem do boju i powodzenia:)
    Serdecznie pozdrawiam
    Ps. Pamiętasz, że prawidłowa nazwa dębu to Stary Wojciech:)

    • Paweł Lenart //02 cze 2020

      Cześć Wojtek.
      Patrząc na wyniki po pierwszym dniu to raczej brak naszego zwycięstwa jest pewny. ;-( Wczoraj po południu wyszły jakieś ogromne problemy z głosowaniem. System odrzucał maile i nie generował linków do potwierdzenia oddania głosów. Później, przez jakichś czas widniał komunikat, że głos zostanie dodany po ręcznej weryfikacji. Kiedy o północy już wszystko zaczęło działać prawidłowo, system i tak odrzucał maile tych osób, którym odrzucił wcześniej i nie zaliczył im oddanych głosów. Czyli mamy wielki niesmak i falstart na samym początku konkursu. Napisałem Klubie Gaja o tych problemach. Zrobili to też niektórzy ludzie, których drzewa weszły do finału.

      Poza tym, po tych dziwnych perturbacjach, drzewo, które było na szarym końcu, nagle wystrzeliło na pozycję lidera. Nie chcę Wojtek wyciągać żadnych, pochopnych wniosków i formułować jakichś teorii, ale cholernie mi się to nie podoba to, co wczoraj miało miejsce… Zobaczymy, co przyniosą następne dni konkursu.

      Pozdrawiam.