facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 09 mar, 2016
- 3 komentarze
Garncowe oblicze marca.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Drugi tydzień marca rozpędza się na dobre, a w pogodzie nadal przeważa duże zachmurzenie, częste opady deszczu i deszczu ze śniegiem oraz niskie temperatury. Coraz więcej moich znajomych, skarży się na pogodę i pyta, kiedy wreszcie na dobre ociepli się i wyjdzie Słońce?

CIMG6797

Patrząc na obecną sytuację baryczną, widać, że od Północnego Atlantyku, przez Wyspy Brytyjskie po Basen Morza Śródziemnego rozciąga się obszar obniżonego ciśnienia, którym towarzyszą fronty atmosferyczne z opadami. Tymczasem nad Rosją rozrósł się potężny wyż, który rozbudowuje się w naszym kierunku i zaczyna stopniowo poprawiać nam pogodę. Pozostajemy w dość ciepłych polarnomorskich masach powietrza, tylko nad województwami zachodnimi utrzymuje się nieco chłodniejsze.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dzisiaj, po południu największe zachmurzenie, spodziewane jest na krańcach wschodnich, a także w pasie od wybrzeża Gdańskiego, przez Wielkopolskę po Dolny Śląsk. Miejscami nadal będzie padać deszcz i deszcz ze śniegiem – najsilniejszy w rejonie Zatoki Gdańskiej. Z kolei na Ziemi Lubuskiej, zachodzie Wielkopolski i Pomorzu Zachodnim sporo słońca, ale rozpogodzenia pojawią się również na Górnym Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu, w centrum, zachodzie Mazowsza i Warmii.

CIMG6323

Jutro także będziemy mieć przewagę pochmurnej pogody, chociaż prognozy pogody w niedzielę, wskazywały, że to właśnie czwartek będzie najbardziej słonecznym dniem w tym tygodniu. Do końca tygodnia, najwięcej słonecznych chwil będzie na północy i północnym-wschodzie kraju. Pomimo dostawania się pod wpływ wyżu, na południu Polski nadal będzie przeważać zachmurzone niebo, częściowo na skutek chmur warstwowych STRATUS, których obecność podczas panowania wyżu, blokuje wzrost temperatury w ciągu dnia, ale – także – brak znaczącego jej spadku w nocy. Mamy wówczas do czynienia z tzw. ZGNIŁYM WYŻEM.

W przyszłym tygodniu, wspomniany wyż, ma ściągnąć do nas bardzo zimne powietrze. Na wschodzie Polski podczas pogodnych nocy, może być nawet -10 stopni. Tradycyjnie, najcieplej będzie na zachodzie i południu Polski, ale o prognozowanych jeszcze w lutym, wartościach +15, + 20 stopni C, mających pojawić się tuż po 10 marca, co najmniej w ciągu najbliższych dwóch tygodni, raczej możemy zapomnieć.

Co na pocieszenie mogę dodać? Na Syberii mają zimniej… ;))

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • Tomek Nawrot //10 mar 2016

    Może być zimno, byleby było słońce.
    Paweł, to to zdjęcie na dole jest fantastyczne 😉

    • Admin //10 mar 2016

      Cieszę się, że Ci się podoba. Faktycznie, to jedno z moich najlepszych zdjęć. Umieszczę go w prywatnej galerii fotograficznych “pereł”. ;-)))) Ten odcień rozjechanego przez ciągnik (pojemność 2400) ;)) błota, blask zamarzniętej wody, niezwykłe “kałużne” kształty i nieskończona gdzieś na górze zdjęcia odchłań pola uprawnego, tworzą namiastkę artystycznego szaleństwa późnego rokokoko. ;-))))))))))))))

  • Tomek Nawrot //11 mar 2016

    Pawle, masz rację. Teraz, po przeczytaniu Twojego komentarza dostrzegłem niepowtarzalne walory artystyczne tego zdjęcia 🙂