facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 01 mar, 2016
- brak komentarzy
FAUNA i FLORA w marcowym lesie.

CIMG6308

Rozpoczął się marzec. To pierwszy dzień meteorologicznej wiosny, na którą z pewnością wiele ludzi czekało z utęsknieniem. Chociaż wita nas ona zimowymi akcentami, to na pewno do definitywnego końca zimy jest coraz bliżej. W lasach nizinnych, widać już coraz więcej oznaków wiosny, chociaż dominują jeszcze odmiany szarości i uczucie leśnego snu.

CIMG6310

W ciągu następnych kilku tygodni, wiosna rozbucha się na dobre, ale zanim to nastąpi, zobaczmy, co możemy już zaobserwować i usłyszeć w marcowym lesie. Zdjęcia, które załączam, zrobiłem 27 lutego. Po koniec marca, planuję następną, leśną wycieczkę i sesję zdjęciową, aby pokazać kwintesencję marcowego lasu. ;))

CIMG6313

W marcu zwykle roztapia się już pokrywa śnieżna, a mróz już nie jest taki groźny i tęgi. Zdarzają się zamiecie śnieżne ponieważ zima ciągle zmaga się z wiosną i nie chce jej ustąpić. Jeżeli marzec jest zimniejszy niż zazwyczaj, należy zwrócić baczną uwagę na to czy ptaki nie oczekują naszej pomocy w postaci np. dokarmiania. Może to także dotyczyć ptaków, które zbyt wcześnie powróciły do nas z ciepłych krajów.

CIMG6325

Pozostając w ptasich klimatach, na pewno warto zwrócić uwagę na rozpoczynające się koncertowanie niektórych ich gatunków. Obserwujemy przyloty skowronków, szpaków, strzyżyków, czajek, dzikich kaczek, gęsi oraz innych ptaków błotnych i wodnych.

CIMG6338

Zaczyna się okres godowy jarząbków, słonek i kszyków, a ptaki drapieżne zakładają gniazda. Rodzą się młode dzikie króliki i zające.

CIMG6340

W lesie zaczyna się zielenić runo. Zakwita śnieżyca, przylaszczka, wawrzynek wilczełyko i złoć żółta. Na gliniastych polach, nad brzegami wód, przy źródliskach i rowach oraz wzdłuż dróg, pojawiają się żółte kwiaty podbiału pospolitego. W górach na halach i pastwiskach po zejściu śniegu pojawiają się całe łany szafranu spiskiego, znanego pod popularną nazwą “krokusy”.

CIMG6368CIMG6402

Na torfowiskach wysokich i przejściowych kwitnie wełnianka pochwowata. Kwitną topole: osika – rosnąca w lasach i na ugorach, w dolinach rzek – czarna, biała i szara. Na gałązkach wierzb pojawiają się bazie, zaczynają pylić olsze, zaczyna też kwitnąć, pochodzący z Ameryki Północnej, ale u nas spotykany nad rzekami – klon jesionolistny.

CIMG6423

W wodach odbywa się tarło pstrąga tęczowego, szczupaka, głowacza, lipienia, okonia i jazgarza. Z zimowego odrętwienia budzą się żaby trawne i moczarowe oraz ropuchy szare. Wychodzą krety, jeże, nietoperze, borsuki.

CIMG6483

W ciepłe dni, zaczynają latać motyle: rusałka wierzbowiec, bielinek kapustnik.

CIMG6485

Podsumowując. Pomimo, że “w marcu jak w garncu”, życie leśne zaczyna tętnić i wychodzić z każdej strony. A to dopiero początek wielkiego, wiosennego i wyjątkowo uroczego spektaklu, przygotowywanego przez las na kwiecień i maj. ;))

CIMG6492CIMG6509CIMG6521CIMG6535CIMG6565CIMG6601CIMG6611CIMG6663CIMG6671CIMG6685CIMG6694CIMG6695CIMG6774

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.