facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 04 maj, 2016
- brak komentarzy
FAUNA I FLORA w majowym lesie.

CIMG7808CIMG7816

Rozpoczął się miesiąc maj. Jest on uznawany przez wielu ludzi za najpiękniejszy w roku. Nazywany jest także miesiącem miłości. To najbujniejszy miesiąc w przyrodzie, kwitnie mnóstwo roślin, a zwierzęta odbywają gody. W zasadzie, co by nie napisać o majowym lesie to i tak będzie za mało. Skupię się zatem na najważniejszych przemianach flory i fauny w tym miesiącu.

CIMG7893CIMG7943

W maju można posłuchać ptasich treli. Rodzi się młode pokolenie u ssaków jeleniowatych. Łąki zakwitają, zboże zaczyna się kłosić, kwitną drzewa owocowe, zakwita konwalia majowa. Pszczoły zbierają pyłek i nektar, nad łąkami w sadach i ogrodach pojawia się mnóstwo owadów. Można spotkać wiosenne grzyby, np. smardze.

CIMG7972CIMG8056

FLORA: Kwitną drzewa i krzewy: sosna zwyczajna, świerk pospolity, jodła pospolita, klon jawor, buk pospolity, dąb bezszypułkowy (często zakwita już w kwietniu), kasztanowiec zwyczajny, głogi, jarząb pospolity zwany jarzębiną, jarząb brekinia, jarząb szwecki (rzadki, rosnący na wybrzeżu), czeremchy. W wilgotnych lasach i zaroślach kwitnie kalina koralowa. W borach na wrzosowiskach i borówczyskach w górach zakwitają: borówki-czernica zwana czarną jagodą i brusznica, a w borach bagiennych i na torfowiskach wysokich – borówka bagienna.

CIMG8064CIMG8174

W lasach dominuje biel kwiatów: gwiazdnicy wielkokwiatowej, kokoryczek, czosnku niedźwiedziowego, konwalijki dwulistnej, konwalii majowej, przytulii wonnej. W borach bagiennych i na torfowiskach wysokich kwitnie bagno zwyczajne. Zakwitają storczyki, podkolan biały. Bardzo obficie kwitną trawy: wilgotne łąki są różowe od kwiatów firletki poszarpanej, żółte od jaskra rozłogowego.

CIMG8209CIMG9069

FAUNA: Odbywają się gody traszki górskiej i karpackiej, w wodach trwają gody żab kumaków, zaczyna się okres rozmnażania pijawek. Trwa pora godowa owadów. Wieczorami latają chrabąszcze majowe. Rodzą się sarny, jelenie. Kończy się wyrastanie nowych poroży samcom zwierząt jeleniowatych. Rodzą się młode tchórze, wydry, żbiki i żubry.

CIMG8210CIMG9159

Kończą się przyloty ptaków: kukułki, kraski, derkacza, turkawek, lelka, jerzyka, żołny, brzegówki, strumieniówki, świerszczaka, zaganiacza, gajówki, jarzębiatki, muchołówki małej, brzęczki, łozówki.

CIMG8953CIMG9181

Przysłowia na maj

Na pierwszego maja szron obiecuje dobry plon.
Maj bogaty sieje kwiaty.
Częste w maju grzmoty rozpraszają chłopom zgryzoty.
Kiedy mokry maj, będzie żyto jak gaj.
Kiedy lipa w maju kwitnie, to w ulach miód zawiśnie.
Niedługo trwa deszcz majowy, tyle co łzy młodej wdowy.
Na świętego Stanisława (8.05) żyto jak ława.
Na świętego Izydora (10.05) często bywa chłodna pora.
Gdy w Zofię (15.05) zboże do pasa, na zimę chleb i okrasa. 

Autor: Katarzyna Szczerbowska, Eliza Otto

CIMG9028CIMG9182

I jeszcze kilka, tych bardziej popularnych:

W maju jak w raju.
Kto się w maju urodzi, dobrze mu się powodzi.
Gdy kukułka w maju, spodziewaj się urodzaju.
Kiedy w maju lipa kwitnie, to w ulach miód zawiśnie.
Jeśli w maju grzmot, rośnie wszystko w lot.
Gdy maj jest przy pogodzie, nie bywają siana w szkodzie.
Deszcz majowy, chleb gotowy.

CIMG9249CIMG9267CIMG9276CIMG9282CIMG9284CIMG9286CIMG9323CIMG9326CIMG9364CIMG9403CIMG9421CIMG9442CIMG9494CIMG9495CIMG9524

 

 

 

 

 

 

 

 

Kto jest zabiegany i zapracowany do granic możliwości, powinien właśnie w maju, złapać chwilę oddechu i udać się do majowego lasu. Wrażenia, energia i imponujący, leśny spektakl ma zagwarantowany i to z najwyższej, przyrodniczej półki. ;))

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.