facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 10 sty, 2020
- brak komentarzy
Dzisiaj wieczorem nastąpi półcieniowe zaćmienie Księżyca podczas “Wilczej Pełni”.

Dzisiaj wieczorem nastąpi półcieniowe zaćmienie Księżyca podczas “Wilczej Pełni”

W styczniu, poza opisanymi w poprzednim artykule atrakcjami astronomicznymi, będziemy mieć okazję zobaczyć jeszcze jedną z nich i to już dzisiaj wieczorem, o której postanowiłem zrobić odrębny wpis. Będzie to pierwsza w tym roku pełnia naszego naturalnego satelity, tzw. “Wilcza Pełnia Księżyca” jednocześnie z półcieniowym (penumbralnym) jego zaćmieniem.

Penumbralne zaćmienie Księżyca ma miejsce, gdy Księżyc przechodzi przez zewnętrzny cień Ziemi, zwany półcieniem, ale omija ciemniejszy cień wewnętrzny, tzw. umbrą. W trakcie penumbralnego zaćmienia ciemnieje jedynie tarcza naszego satelity i nie zmienia koloru na pomarańczowy lub krwistoczerwony, jak ma to miejsce w przypadku całkowitego zaćmienia Księżyca.

Ten rodzaj zaćmienia jest słabiej widoczny, a jeśli ktoś nie wie o nim i nie spojrzy na naszego naturalnego satelitę to może je po prostu przeoczyć. Aby zobaczyć dzisiejsze zaćmienie, nie ma konieczności wspomagania się specjalistycznym sprzętem, niemniej nawet lornetka pozwoli na jego lepszą obserwację.

Największą przeszkodą w obserwacji może być zachmurzenie. Generalnie, dzisiejsze zaćmienie będzie widoczne m.in. w Azji, Australii, Afryce oraz Europie, w tym także w Polsce, ale na większości obszaru naszego kraju będzie pochmurno z powodu oddziaływania frontu z opadami deszczu. Największa szansa na pomyślną obserwację prognozowana jest wieczorem na Śląsku, w Małopolsce, w centrum, Pomorzu i na Warmii, gdzie powinny pojawiać się przejaśnienia.

Penumbralne zaćmienie Księżyca potrwa nieco ponad cztery godziny. Księżyc zacznie chować się w cień Ziemi o godz. 18:07 czasu polskiego, a skończy o godz. 22:12. Zdecydowanie najlepsza faza zaćmienia przypadnie mniej więcej około godziny 19:10, kiedy tarcza Księżyca, który wzniesie się już wysoko nad wschodni horyzont, niemal w całości znajdzie się w wewnętrznym cieniu Ziemi.

Styczniowa pełnia nosi nazwę Pełni Wilczego Księżyca, gdyż w tym czasie najczęściej słyszy się wyjące wilki na terenach ich występowania. Wycie służy do komunikacji grupy wilczego stada, wzmacnia więzi, określa jej położenie, a także kończy udane polowanie lub oznajmia jego początek. Inne nazwy dla pełni Księżyca w styczniu to: “Zimny Księżyc”, “Stary Księżyc” i “Księżyc Wielkiego Ducha”.

Źródło: AccuWeather

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.