facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 21 cze, 2022
- brak komentarzy
Dzisiaj rozpoczyna się astronomiczne lato.

Dzisiaj rozpoczyna się astronomiczne lato.

Dzisiaj o godz. 11:13 rozpoczyna się astronomiczne lato, co oznacza, że mamy najdłuższy dzień i najkrótszą noc w roku. Od tej pory dnia przestanie nam przybywać, a nocy ubywać. Chociaż dzień zacznie się skracać, do mniej więcej połowy lipca będzie to powolny i mało zauważalny proces, który na dobre rozpędzi się pod koniec lipca, a jeszcze mocniej w sierpniu.

Astronomiczne lato będzie trwać do 23 września, kiedy to nastąpi równonoc jesienna, Słońce osiągnie górowanie w zenicie nad równikiem i rozpocznie się astronomiczna jesień.

Jaka będzie pogoda podczas astronomicznego lata 2022?

Nikt nie jest w stanie precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, ale specjaliści z IMGW-PIB niedawno pokusili się o napisanie eksperymentalnej prognozy długoterminowej temperatury i opadów na lipiec 2022 r. – październik 2022 r., czyli na całe astronomiczne lato i nieco ponad miesiąc astronomicznej jesieni. Całość dostępna jest tutaj: imgw_0610-prognoza-dlugoterminowa-na-lipiec-pazdziernik-2022

Lipiec 2022

Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej.

Sierpień 2022

Średnia miesięczna temperatura powietrza na południu Polski powinna kształtować się w powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na północy możliwa temperatura w normie. Suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej.

Wrzesień 2022

Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Suma opadów atmosferycznych w północno wschodniej części kraju najprawdopodobniej wystąpi powyżej normy wieloletniej. Na pozostałym obszarze możliwa suma w zakresie normy.

Październik 2022

Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować poniżej normy wieloletniej.

Takie prognozy nie są zbyt optymistyczne dla grzybiarzy. Temperatury ponad normę z opadami w normie (przy utrzymującej się cały czas suszy na niżu), mogą być niewystarczające dla ukształtowania się obfitego wysypu grzybów. Najlepszym rozwiązaniem byłyby opady ponad normę z temperaturami poniżej normy, zwłaszcza we wrześniu. Od kilku lat nie było takiego powiązania opadów z temperaturami dla września na terenie całego Dolnego Śląska. Może przytrafi się w tym roku, wbrew prognozom długoterminowym?

Czas pokaże, na razie nadchodzi czas urlopów i wypoczynku oraz korzystania z letniej aury. Po dzisiejszym ochłodzeniu i orzeźwieniu po upalnym weekendzie, od jutra temperatury poszybują do góry.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.