facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 01 mar, 2017
- 2 komentarze
Dzisiaj oficjalnie rozpoczął się okres lęgowy ptaków.

Od dzisiaj oficjalnie (ustawowo) rozpoczyna się okres lęgowy ptaków. Być może, dzięki temu, zmniejszy się ilość i zakres drastycznych wycinek drzew. Jeśli w zasięgu oddziaływania prac związanych z wycinką drzew lub krzewów występują miejsca wykorzystywane przez ptaki, zasadniczo powinna ona być przeprowadzona poza ich okresem lęgowym.

Okres lęgowy większości gatunków ptaków trwa od 1 marca do 15 października. Natomiast okres lęgowy poszczególnych gatunków ptaków przypada w różnych terminach (np. bielika – od stycznia do lipca, wróbli – od lutego/marca do sierpnia, jerzyków – od maja do sierpnia). Może on ulegać nieznacznym przesunięciom w ciągu roku w zależności od warunków pogodowych.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt w stosunku do zwierząt gatunków chronionych obowiązuje m.in. zakaz “umyślnego płoszenia lub niepokojenia w miejscach noclegu, w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych, lub w miejscach żerowania zgrupowań ptaków migrujących lub zimujących, niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd, czy niszczenia siedlisk lub ostoi, będących ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania” (par. 6 ust. 1-3 rozporządzenia).

Jeżeli z różnych względów nie jest możliwe przeprowadzenie wycinki bez kolizji z tymi zakazami, np. ze względu na harmonogram prac budowlanych lub zagrożenie bezpieczeństwa, w szczególnie uzasadnionych sytuacjach, o których mowa w art. 56 ust. 4 ustawy o ochronie przyrody, możliwe jest uzyskanie zezwolenia na wykonanie tych czynności odpowiednio od regionalnego dyrektora ochrony środowiska lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Naruszenie zakazów w stosunku do gatunków chronionych stanowi wykroczenie (art. 131 pkt 14 ustawy). Zezwolenie z zakresu ochrony gatunkowej dołącza się do wniosku o usunięcie drzewa lub krzewu (art. 83b ust. 1 pkt 11 ustawy).

Organ właściwy do wydania zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu przed jego wydaniem dokonuje oględzin pod kątem występowania w ich obrębie gatunków chronionych. Jeśli stwierdzi, że usunięcie drzewa lub krzewu spowoduje naruszenie zakazów w stosunku do gatunków chronionych, postępowanie jest zawieszane do czasu przedłożenia zezwolenia (art. 83c ust. 1 i 2).

Nie ma potrzeby występowania o zezwolenie na usunięcie gniazd ptasich z obiektów budowlanych lub terenów zieleni, jeżeli drzewa lub krzewy będą usuwane poza sezonem lęgowym (czyli od 16 października do końca lutego). Warunkiem są względy bezpieczeństwa lub sanitarne – zgodnie z par. 9 pkt 2 rozporządzenia. Z kolei w przypadku np. montowania kratek w otworach wentylacyjnych, zamykania okiennic na strychach czy uszczelniania budynków w inny sposób, trzeba uzyskać zezwolenie na odstępstwo od zakazu niszczenia siedlisk gatunków objętych ochroną.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • wojek //05 mar 2017

    Witaj Paweł:)
    Co Wy mi tutaj tow. Lenart o okresie lęgowym ptaków. Meldujcie kiedy zacznie się okres lęgowy grzybów:)
    Serdecznie pozdrawiam

    • Paweł Lenart //07 mar 2017

      Ptaki, ptakami, ale wiadomo, o czym starzy grzybiarze myślą. 😉
      Sezon “lęgowy” grzybów już tuż, tuż, chociaż – jak wiadomo marzec/kwiecień i częściowo maj to przede wszystkim smardze, wcześniej szyszkówki, czarki i inne “wynalazki”. 😉
      Ja swoje poszukiwania grzybów rozpocznę tradycyjnie w maju. Ciekawe, jak ułożą się nam opady wiosenne, bo z nimi w ostatnich latach na Dolnym Śląsku jest cieniutko. Może w tym roku, sytuacja wreszcie się odmieni. Marzy mi się majowy wysyp koźlarzy lub borowików. Trzeba trzymać kciuki, żeby w tym roku nie dane nam było czekać na porządny wysyp aż do października. 😉