facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 02 wrz, 2016
- brak komentarzy
Duże zagrożenie pożarowe w lasach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Początek meteorologicznej jesieni przywitał nas bardzo ciepłą i suchą pogodą. Ostatnie, bardziej znaczące opady deszczu na większym obszarze kraju wystąpiły 21 sierpnia, czyli 2 tygodnie temu. Później padało już tylko lokalnie. Nawet bardzo lokalnie (np. Zakopane podtopiło, a kilkadziesiąt kilometrów od Zakopca, nie spadła kropla deszczu).  Biorąc pod uwagę, że sierpień przyniósł nam na większym obszarze Polski opady poniżej normy trzydziestoletniej dla tego miesiąca, mamy gotowy przepis na posuchę.

04.09.2016r.05.09.2016r.rgb_vn_cross

To niestety odbija się na bezgrzybności w lasach i wysuszeniu ściółki. Sytuacja w najbliższym czasie raczej nie ulegnie jakiejś diametralnej zmianie. Patrząc na prognozy do połowy września (dalej nie ma po co, bo to jest już obarczone zbyt dużym ryzykiem błędu), konkluzja nasuwa się sama. Czeka nas przyjemna, letnia pogoda, ale  – co jest niestety przykre – bardzo sucha. Nieco wilgoci może przynieść niedziela i poniedziałek (4 i 5 września). Największe na to szanse są na południu kraju. Ilość prognozowanych opadów jednak nie powala na kolana.

MZP 01.09.2016r. godz. 13 MZP 02.09.2016r. godz. 13

Za to zagrożenie pożarowe w lasach o średnim i dużym natężeniu zdominowało tereny leśne. Najgorzej było i jest w zachodniej połowie kraju. Warto zauważyć, że wczoraj dominował tam kolor czerwony, co oznacza najwyższe zagrożenie pożarowe. Dzisiaj dominuje kolor żółty, oznaczający zagrożenie średnie. Nie oznacza to wcale, że w nocy padał deszcz. Przy określeniu stopnia zagrożenia, bierze się m.in. temperaturę powietrza i zachmurzenie. Te dwa parametry są dzisiaj inne w stosunku do wczorajszego dnia. Pojawiły się chmury i jest o kilka stopni chłodniej. Pamiętać należy, że ściółka leśna jest tak samo sucha.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wrzesień jest miesiącem, kiedy do lasu zaczyna zaglądać coraz więcej grzybiarzy (nawet jak jeszcze nie ma po co ponieważ to wrzesień) i dlatego konieczne jest zachowanie najwyższej ostrożności przy obchodzeniu się z ogniem. Jakie są perspektywy na wysyp grzybów we wrześniu na Dolnym Śląsku i jak to wyglądało w ostatnich latach, napiszę znacznie szerzej za kilka dni w artykule “Wrześniowe wysypy grzybów”.

Mapki z zagrożeniem pożarowym w lasach: https://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Mapki z prognozowanymi sumami opadów: https://www.weatheronline.pl/

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.