facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 01 maj, 2018
- brak komentarzy
Drugi stopień zagrożenia silnymi burzami dla Polski północno-wschodniej.

Sezon burzowy zaczyna się rozkręcać. Już wczoraj, lokalnie wystąpiły silniejsze zjawiska burzowe, dzisiaj sytuacja będzie jeszcze bardziej dynamiczna. Obecnie deszcz pada na północy Polski, głównie w środkowej części województwa pomorskiego i i kujawsko-pomorskiego. Jednak w miarę upływu godzin, front zacznie się na tyle uaktywniać, że dojdzie ro rozwoju groźnych burz. Jak podają Polscy Łowcy Burz:

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-wschodniej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego i bardzo dużego gradu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, trąb powietrznych i silnych opadów deszczu powodujących podtopienia.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla centralnej i wschodniej części Polski oraz części woj. warmińsko-mazurskiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu, silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu silnych opadów deszczu powodujących podtopienia.

Polska znajdzie się na wschodniej krawędzi zatoki długiej fali górnej znajdującej się nad Europą Zachodnią. Południowo-wschodnia i wschodnia cześć kraju nadal będzie w zasięgu ciepłej masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Nad pozostałą częścią kraju prognozowany jest napływ chłodniejszego powietrza polarnego morskiego z zachodu. Na froncie atmosferycznym oddzielającym te dwie masy powietrza uformuje się zaburzenie falowe przesuwające się z południa na północny wschód naszego kraju.

Około południa lub wczesnym popołudniem zaburzenie przejdzie przez centrum kraju, a pod wieczór dojdzie do Mazur i Podlasia. Pojawi się silniejszy przepływ powietrza w pionowym profilu troposfery. Przede wszystkim wzrośnie prędkość wiatru w środkowej troposferze (do 30-35 m/s na poziomie izobarycznym 500 hPa), co przełoży się na większe wartości pionowego ścinania wiatru.

Silniejszy wiatr wiejący na wyższych poziomach troposfery będzie wiązał się z zatoką krótkiej fali górnej, której oś ma przemieszczać się przez Polskę w ciągu dnia z południowego zachodu na północny wschód. Sytuacja ta będzie sprzyjać wielkoskalowym ruchom wznoszącym powietrze wspomagającym rozwój komórek burzowych.

(źródło: https://lowcyburz.pl/ )

Wczorajsze burze i te, które mają przejść dzisiaj, nie zlikwidują ogólnokrajowej posuchy, która – póki co nie ma jeszcze drastycznego przebiegu – nadal jest i może się pogłębić. Pozostaje mieć nadzieję, że w najbliższym czasie większe deszcze przejdą nad całą Polską, a nie tylko punktowo w wybranych miejscach.

– Mapa z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

– Mapa zagrożenia pożarowego: https://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.