facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 26 sie, 2022
- brak komentarzy
Dolnośląski komentarz grzybowy. Wielkie nadzieje i oczekiwania.

DOLNOŚLĄSKI KOMENTARZ GRZYBOWY

Wielkie nadzieje i oczekiwania.

Maszyna napędzająca, motywująca i informująca o grzybach wystartowała! To już 5. sezon, w którym na moim blogu regularnie będą ukazywać się tygodniowe dolnośląskie komentarze grzybowe informujące o szeroko rozumianej koniunkturze grzybowej w dolnośląskich lasach. Tradycyjnie podaję też link do pierwszego tego typu wpisu z 2018 roku, w którym określiłem stopnie napięcia grzybowego (od 1. do 5.), w zależności od sytuacji grzybowej występującej w lasach: http://server962300.nazwa.pl/dolnoslaski-komentarz-grzybowy-cisza.html

We wrześniu 2020 roku mieliśmy wysyp grzybów w pierwszej połowie miesiąca, po czym nastąpił kilkutygodniowy okres przerwy związany z ciepłą i suchą pogodą. Październik przyniósł potężne opady, jednak wysyp jesienny irytująco opóźniał się i wystąpił dopiero po 20. października, ale nie wszędzie był obfity. Najlepsze i najbardziej udane grzybobrania notowano przede wszystkim w Borach Dolnośląskich.

W 2021 roku sytuacja powtórzyła się, jeżeli chodzi o wysyp grzybów w pierwszej połowie września, który określany był jako “późnoletnio-parajesienny”. Grzybiarze liczyli, że po okresie przerwy przyjdą większe opady i październik obficie zagrzybi nam w lasach. Niestety, w tym czasie nad Europą Środkową na dobre umościły się wyże, które nie dopuściły do głosu chłodniejszych, zasobnych w wilgoć mas powietrza z zachodu kontynentu. Na dokładkę, z początkiem października pojawiły się przymrozki, miejscami znaczne. Wysyp nie zdołał się uformować, natomiast grzyby, które jednak się wykluły, były w większości robaczywe.

JAK BĘDZIE Z GRZYBAMI W JESIENNYM SEZONIE 2022?

Wszelkie znaki na niebie i w lesie wskazują, że po raz trzeci z rzędu czeka nas wysyp grzybów w pierwszej połowie września, który ukształtuje się na bazie opadów z ostatnich dni, tj. 20-24 sierpnia. W związku z tym rodzi się wiele pytań odnośnie tego, kiedy zacznie się wysyp, ile będzie trwał, czy zdrowotność jego będzie przyzwoita i czy płynnie przejdzie w zasadniczy jesienny wysyp grzybów? A może – podobnie jak to miało miejsce w poprzednich latach – po jego zakończeniu nastąpi kilkutygodniowa przerwa?

Najpierw skupmy się na najbliższych dniach i opadach, które przetoczyły się w ostatnim czasie na całym obszarze Dolnego Śląska. Ich sumy są dość mocno zróżnicowane, ale wszędzie popadało na tyle, żeby pobudzić uśpiony i przesuszony od wiosny świat grzybów. Wszystko zaczęło się w sobotę 20 sierpnia, kiedy sunący na wschód front atmosferyczny został zablokowany przez wyż stacjonujący na wschodzie.

Nad krajem wystąpił duży kontrast termiczny (chłodny zachód, gorący wschód) i powstały dobre warunki do uformowania się wydajnych opadowo chmur, które ze zmiennymi porcjami opadów kręciły się nad Dolnym Śląskiem przez kilka dni. Wiele stacji meteorologicznych zanotowała sumy opadów większe niż wynosi miesięczna norma dla sierpnia, miejscami przekroczenie normy było znaczne.

Ostatnie mocno uwodnione formacje chmur kręciły się we wtorek i częściowo w środę. Poranki przypomniały nam o nadchodzącej jesieni pod postacią gęstych mgieł. We Wrocławiu w morzu mgieł i niskich chmur często “znikał” najwyższy budynek Sky Tower. Tak prezentują się sumy opadów na wybranych stacjach meteo dla Dolnego Śląska. Dodałem też stację z woj. lubuskiego w Żaganiu dla orientacji opadowej w części Borów Dolnośląskich leżących na pograniczu województw.

SUMY OPADÓW Z WYBRANYCH STACJI METEO

OD 20 SIERPNIA 2022 (GODZ. 6:00)

DO 24 SIERPNIA 2022 (GODZ. 6:00)

– Wrocław 85 mm

– Bierutów 103,6 mm

– Dobrogoszcz 146,2 mm

– Trzebnica 84 mm

– Milicz 85,5 mm

– Oborniki Śląskie 90,7 mm

– Osetno 120,8 mm

– Żagań 34,2 mm

– Tomaszów Bolesławiecki 57,6 mm

– Legnica 98,7 mm

– Twardocice 85,2 mm

– Dzierżoniów 193,5 mm

– Jawor 109,9 mm

– Świeradów-Zdrój 113,8 mm

– Jelenia Góra 62,7 mm

– Kowary 105,6 mm

– Karpacz 87,3 mm

– Kamienna Góra 59,6 mm

– Szczawno-Zdrój 97,9 mm

– Walim 138,6 mm

– Bardo 107,7 mm

– Kłodzko 112,2 mm

– Polanica-Zdrój 88,8 mm

– Kudowa-Zdrój 97,6 mm

– Zieleniec 114,1 mm

– Długopole-Zdrój 61 mm

– Międzylesie 51,3 mm

– Kamienica 138,7 mm

– Lądek-Zdrój 102,4 mm

Źródło: IMGW

Można napisać, że wszędzie porządnie popadało, z tym, że najwyższe sumy opadów tradycyjnie notowano w południowych regionach Dolnego Śląska. Rekordowy opad w analizowanym okresie wystąpił w Dzierżoniowie, gdzie spadło aż 193,5 mm, co wywołało powódź błyskawiczną i straty materialne. Co ciekawe – stosunkowo małe sumy opadów w porównaniu do innych stacji na południu województwa wystąpiły w Międzylesiu (51,3 mm), Długopolu-Zdrój (61 mm) i Kamiennej Górze (59,6 mm).

DOBRZE, ŻE JESZCZE NIE MA WYSYPU. NA HORYZONCIE GŁĘBSZE OCHŁODZENIE

Trochę dziwne sformułowanie “dobrze, że jeszcze nie ma wysypu” ma swoje uzasadnienie. Otóż po kilku chłodnych i deszczowych dniach zrobiło się parno, wilgotno i gorąco. Na termometrach mamy prawie 30 stopni C. Gdyby w tych warunkach masowo pojawiły się grzyby, to byłyby “żywcem” pożerane przez larwy owadów. W najbliższych dniach gorące masy powietrza zostaną przepędzone. Front, który się do nas zbliża nie przyniesie zbyt dużych opadów (tylko lokalnie większe podczas burz). Po jego przejściu rozpocznie się ochłodzenie, które pogłębi się na przełomie sierpnia/września.

I to w tym ochłodzeniu upatruję nadzieję, że niezbyt wysokie temperatury w ciągu dnia i chłodne, miejscami nawet bardzo chłodne noce jak na początek września zahamują zapędy robaków i pozwolą na uformowanie się zdrowszego wysypu niż dwa lata temu lub w zeszłym roku. To oczywiście tylko moje subiektywne (chociaż poparte wieloletnimi obserwacjami) rozważania, ponieważ dopiero w praktyce, czyli w lesie grzyby i robaki pokażą, na ile warte były te moje teoretyczne wypociny. ;))

KIEDY SIĘ ZACZNIE?

Na grzybowych grupach na Facebooku mamy już “lawinę” pytań o to, czy pojawiły się grzyby w poszczególnych regionach Dolnego Śląska. Ci bardziej niecierpliwi sprawdzają lasy i informują o tym, że “nic nie ma”. Nie dotyczy to terenów górskich i podgórskich, ponieważ tam punktowo można coś nazbierać, ale to jest jeszcze efekt opadów wcześniejszych. Na pierwsze młode grzyby, mającego ukształtować się wysypu poczekamy około 1,5 tygodnia z tym, że kanie, koźlarze i maślaki mogą pojawić się ciut szybciej. Później powinny dołączyć pozostałe gatunki, zwłaszcza prawdziwki i podgrzybki.

Generalnie wydaje się, że najbardziej grzybny czas czeka nas po 4-5 września z kulminacją około połowy września, czyli dokładnie tak, jak w poprzednich dwóch sezonach. Niemniej lokalnie, gdzie wystąpią lepsze warunki do rozwoju grzybów, w najbliższym tygodniu będzie już można coś znaleźć. Ciekawie wygląda sprawa z siedzuniami sosnowymi (kozimi brodami), które obecnie są znajdowane przez dolnośląskich grzybiarzy i prezentowane na fotografiach. Ten gatunek lubi “grzybić” w okresie bezgrzybia. ;)) Co do jesiennego wysypu – jest jeszcze za wcześnie, aby celnie nakreślić jego czas i intensywność.

WWW.GRZYBY.PL

Dzisiaj z jesiennymi komentarzami synoptyka grzybowego dla całego kraju (ja skupiam się na Dolnym Śląsku) startuje również Marek Snowarski – wrocławski botanik, mykolog, ekspert oraz autor kultowego portalu www.grzyby.pl. Gorąco zachęcam do wykupienia abonamentu w pełnej wersji atlasu (kwota wręcz symboliczna, dzięki której dostajemy ogrom grzybowej wiedzy, ciekawostek i dodatkowych funkcji na portalu): https://www.grzyby.pl/nowydostep/YT1HJm9wPS9pbmRleC5odG1sJnB3PTE

Na początku meteorologicznej jesieni 2016 roku przeprowadziłem z Markiem wywiad, w którym poruszyliśmy wiele interesujących grzybowych wątków. Dla chętnych załączam link do wywiadu: http://server962300.nazwa.pl/www-grzyby-pl-czyli-wywiad-z-markiem-snowarskim.html W pierwszym jesiennym komentarzu Marka czytamy:

“Przed nami ostatni sierpniowy weekend; kolejny tydzień zahaczy już o wrzesień. Na teraz mamy okres przejściowy pomiędzy lokalnymi letnimi wysypami (południowa Małopolska, Podkarpacie, centralna Polska), przeważnie niezbyt obfitymi, a późnoletnim/jesiennym wysypem grzybów. Lato cechowało się dużymi upałami, w znaczniej części kraju było bardzo suche, sezon letni przeważnie żaden lub bardzo marny. Jednak w ostatnim czasie opadów lokalnie nie brakowało.

Perspektywy na jesień, wbrew pozorom, są obiecujące i zasadniczo zgodne na przełomie lata i jesieni z mapą potencjału grzybowego. Po upalnym końcu tego tygodnia, czeka nas zdecydowanie chłodniejsza pogoda, jednak ciągle dość ciepła i przy wygrzanej glebie. W przeciągu tygodnia-dwóch można oczekiwać wysypu na znacznej części kraju, głównie w południowo-zachodniej Polsce (“wszystkie Śląski”, licząc w tym opolski i cieszyński, Małopolska), a także lokalnie na Pomorzu. Letni wysyp na wschodzie woj. lubelskiego być może się rozwinie bardziej. Aby być w awangardzie, jest to najlepsza pora na regularne śledzenie doniesień i pisanie o swoich obserwacjach terenowych.”

Źródło: https://www.grzyby.pl/wystepowanie.htm

JAKIE PROGNOZY I PERSPEKTYWY?

1) Obecnie lasy (grzybiarze też ;)) ) Dolnego Śląska znajdują się w fazie oczekiwania na znaczne ruchy grzybotwórcze w ściółce. Po bardzo obfitych opadach sytuacja jest rozwojowa. Trzeba odczekać kilkanaście dni, aż grzybnia zaskoczy i zacznie masowo wykluwać owocniki. Nadchodzący weekend to jeszcze głównie spacery i przejrzenie miejscówek niż poważne grzybobranie, ewentualnie pojedyncze sztuki siedzunia sosnowego, maślaka lub koźlarza.

2) Lepiej sytuacja grzybowa wygląda na terenach podgórskich i w samych górach, gdyż po opadach z wcześniejszych tygodni coś się pojawia (krasnoborowiki ceglastopore, prawdziwki, podgrzybki, koźlarze), ale przeważnie punktowo i w niewielkich ilościach. Tam jednak można ogłosić pierwszy stopień napięcia grzybowego.

3) Przed nami ostatnie dni/godziny z upałem, prawdopodobnie w tym roku już nie wystąpią. Nadchodzi czas na grzyby i “całodzienne zbieranie, całonocne obieranie”. ;)) Oby w tym roku sezon grzybowy był przyzwoity, długi i przeważały w nim zdrowe grzyby. Darz Grzyb! ;))

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.