facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 10 paź, 2022
- brak komentarzy
Dolnośląski komentarz grzybowy. Kulminacja jesiennego wysypu grzybów.

DOLNOŚLĄSKI KOMENTARZ GRZYBOWY

Kulminacja jesiennego wysypu grzybów.

Sezon grzybowy 2022 nabrał wyjątkowych rumieńców. Po ogłoszonym półtora tygodnia temu alarmie grzybowym na terenie całego województwa dolnośląskiego, wciąż można go podtrzymać, z tym, że intensywność wysypu jest zróżnicowana na poziomie poszczególnych powiatów, chociaż zdecydowanie dominują miejsca z wielkimi ilościami grzybów. Przechodzimy przez szczyt fali wysypu podgrzybków, ogromne masy tego gatunku grzyba notowane są m.in. w Borach Dolnośląskich.

Tymczasem warto spojrzeć w niebo. ;)) Mamy październikową pełnię Księżyca, natomiast młode podgrzybki, mleczaje czy gąski zielonki klują się na potęgę. Zatem w tym sezonie, zarówno podczas wrześniowej, jak i październikowej pełni Księżyca rośnie mnóstwo grzybów. Dla mnie są to cenne spostrzeżenia, po raz kolejny potwierdzające teorię, że jak grzybowi w ściółce wszystko gra to rośnie i nie ogląda się na Księżyc oraz jego fazy.

Jednak niektórzy grzybiarze wciąż doszukują się wpływu pełni Księżyca na grzyby i skoro jest wysyp i nie można zrzucić na niego winy za brak grzybów to oświadczają, że przez pełnię naszego naturalnego satelity, grzyby są bardziej robaczywe (zaczerwione)… ;)) Z tego co zauważyłem po zdjęciach kilku grzybiarzy prezentujących “robaczywe” owocniki to sprawa dotyczy przede wszystkim skoczogonków, które miejscami pałaszowały grzyby już 2 tygodnie temu. Ale i tak Księżyc jest winny. ;))

Ok. Rozważania księżycowe odstawiam na bok, spójrzmy na to, co faktycznie ma miejsce w lasach. Według mnie podgrzybki w dużych ilościach są gwarantowane przez jeszcze co najmniej 2 tygodnie, ale pomału będzie się zmniejszać ilość młodych owocników na rzecz starszych grzybów w większych rozmiarach. Prawdziwki w każdym powiecie Dolnego Śląska mają szczyt tegorocznego wysypu za sobą, jednak wciąż można trafić w lasach na enklawy z dużymi zdrowymi i pięknymi owocnikami, idealnymi na susz. Młode też jeszcze się klują, ale już w niewielkich ilościach. Podobnie jest z borowikami sosnowymi.   

Szczyt wysypu przechodzą również wszelkie jadalne mleczaje, zwłaszcza rydze, świerkowe i jodłowe. Prawdopodobnie do kulminacji wysypu zbliżają się też gąski zielonki (a w topolach osikach gąski liściowate), które mają zróżnicowaną zdrowotność. Najzdrowsze owocniki i najbardziej jędrne znajdziemy na zapiaszczonych stanowiskach, w igliwiu częściej spotyka się owocniki opanowane przez larwy. Po kulminacji jest maślak zwyczajny, sitarz i pstry, chociaż wciąż można znaleźć w lasach ogromne ilości tych gatunków grzybów.

Również wszelkie gatunki koźlarzy przeszły przez kulminację tegorocznego wysypu, w wielu powiatach nadal można zapełnić nimi koszyk. Tam, gdzie występują sarniaki (np. w Borach Dolnośląskich) narasta ich ilość i o nich można napisać, że są jeszcze przed kulminacją jesiennego klucia. Wciąż rośnie wiele czubajek kani, czerwieniejących, natomiast czubajek gwiaździstych jest raczej mało. Po kulminacji są również opieńki.

W lasach rośnie też wiele innych gatunków grzybów jadalnych, mniej popularnych i rzadziej zbieranych, jak np. przepięknie wyglądająca gąsówka fioletowawa. Natomiast minął już czas kurek, ten gatunek bardzo rzadko jest prezentowany w zbiorach grzybiarzy. Pogoda w najbliższych dniach będzie zdecydowanie sprzyjać jesiennym grzybobraniom. Opady zapowiadają się raczej skąpe, ale one w obecnej sytuacji nie są tak bardzo kluczowe, chyba, że na podpędzenie klucia się gąsek zielonek w Borach Dolnośląskich. ;))

Warto teraz spojrzeć na grzybową sytuację na terenie całego kraju. W wielu powiatach poszczególnych województw uległa ona zdecydowanej poprawie. Opisał ją Marek Snowarski na www.grzyby.pl.

Komentarz synoptyka grzybowego, 5 październik, “kulminacja”

“Patrząc na sezon 2022 w skali całej Polski, ostatnie dni to narastanie jego kulminacji. Kolejne dni będą kontynuowały ten trend. Po najbliższym weekendzie nastąpi powolny zjazd z fali. Lokalnie ujmując, szczyt już był (zachód i północny zachód Polski) lub będzie niebawem (wschód i północny wschód kraju).

Jakby nie patrzeć, można już powiedzieć, że tegoroczny sezon, acz niezbyt intensywny, będzie bardzo rozciągnięty w czasie i zaliczymy go do dość dobrych. W skali całego kraju zaczął się w końcu sierpnia i będzie trwał do końca października, a być może i do początku listopada. Obecna chłodna i przeważnie wilgotna pogoda, brak w perspektywie istotnych przymrozków, temu sprzyjają. W regionach zbiory trwają długo, 2 – 3 tygodnie i więcej.

Obecnie dominują podgrzybki brunatne, maślaki, częste są też rydze i kanie, pojawiają się opieńki. Im głębiej w październik, tym mapka potencjału grzybowego staje się mniej użyteczna. Należy się kierować mapami i analizami wynikającymi z doniesień i samymi doniesieniami.”

Źródło: https://www.grzyby.pl/wystepowanie.htm

JAKIE PROGNOZY I PERSPEKTYWY?

1) Lasy Dolnego Ślaska przechodzą lub miejscami są tuż przed szczytem tegorocznego jesiennego wysypu podgrzybków, mleczajów i gąsek zielonek (w zależności od regionu). Pozostałe gatunki grzybów są już po kulminacji, chociaż wciąż można ich sporo nazbierać. Nieliczne gatunki zbliżają się do kulminacji, ale raczej te dalsze w ogólnej hierarchii grzybowej.

2) Podgrzybkowe eldorado trwa w Borach Dolnośląskich co wiąże się również z oblężeniem lasów przez grzybiarzy i ich samochodami na leśnych parkingach (niestety niektórzy wjeżdżają pojazdami głęboko do lasu). Wciąż można nakosić prawdziwków (przeważają dojrzałe starsze owocniki), maślaków i mleczajów różnych gatunków. Dla koneserów rosną siedzunie sosnowe i inne grzybowe smakołyki.

3) W takiej sytuacji alarm grzybowy na terenie lasów województwa dolnośląskiego zostaje podtrzymany ze wskazaniem, że najgrzybniejszą część tego alarmu stanowią podgrzybki. W piątek ukaże się (czyli już bez opóźnień) następny dolnośląski komentarz grzybowy zawierający m.in. analizę przebiegu wysypu na podstawie zbiorów grzybiarzy do czwartku i grzybowe perspektywy na weekend oraz następny tydzień. Darz Grzyb! ;))

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.