facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 27 sty, 2016
- brak komentarzy
Dlaczego powinniśmy żyć wśród drzew (część II).

Dlaczego powinniśmy żyć wśród drzew (część II).

Dzisiaj druga część, w której możemy przeczytać o wielkim i dobrym wpływie drzew na nas i nasze otoczenie. Dla miłośników lasu i drzew to lektura obowiązkowa! ;))

Drzewa jako reduktor zanieczyszczeń powietrza

Rośliny drzewiaste oczyszczają powietrze nie tylko z zarazków, ale przede wszystkim usuwają z atmosfery pyły, gazy i metale ciężkie. W procesie fotosyntezy pochłaniają dwutlenek węgla, a w zamian oddają nam tlen i parę wodną. 100-letni buk zwyczajny o powierzchni asymilacyjnej liści wynoszącej około 170 000 m2 pobiera w ciągu godziny 2552 g dwutlenku węgla, zawartego w 4800m3 powietrza i wydziela 1712 g tlenu do atmosfery, wiąże w tym procesie 25 400 J (6057 cal) energii słonecznej. Zaspokaja on zapotrzebowanie na tlen dla 10 mieszkańców miasta, a w letni dzień w procesie transpiracji wydziela około 300-400 dm3 wody do atmosfery.

Porównuje się funkcję pojedynczego drzewa do pracy 5 klimatyzatorów mieszkaniowych pracujących bez przerwy przez 20 godzin!!!

Ten jeden 100-letni buk można zastąpić 1700 młodymi drzewami o średnicy koron około 1 m. Stare drzewa są najcenniejsze, dbajmy o nie!

Badania prowadzone na terenie miast wykazały, że pas roślinności o szerokości 2 m spełnia funkcję filtra pyłowego. W prawidłowo ukształtowanej roślinności dużego parku (np. Park Praski) wpływ zanieczyszczeń płynących z ulicy maleje już w odległości kilkunastu metrów, a zupełnie zanika w odległości 100 metrów.

Na oczyszczanie powietrza z pyłów wpływa mają nie tylko drzewa i krzewy, ale też roślinność trawiasta, która zatrzymuje 3,6 razy więcej pyłu niż powierzchnia gładka. Roślinność pochłania też duże ilości metali ciężkich. Wśród najwydajniejszych „pożeraczy”, metali wymienia się mniszek lekarski, rdest ptasi czy lipę krymską.

 Wpływ roślinności miejskiej na klimat

Zbiorowiska roślinne mają wpływ na otaczający nas klimat. Regulują temperaturę i wilgotność powietrza oraz prędkość wiatru. W bardzo słoneczne letnie dni pomagają obniżyć temperaturę w mieście, tworzą oazy mikroklimatyczne w obszarach przesyconych betonem i asfaltem. W Warszawie przeprowadzono badania, które wykazały, że różnica temperatur powietrza w parku, w stosunku do terenu pokrytego asfaltem może się różnić nawet o 19,5 stopni Celsjusza!

Tłumienie hałasu

Roślinność, a zwłaszcza drzewiasta o dużym zwarciu wpływa na ograniczenie fal akustycznych, stanowi przeszkodę między źródłem i odbiorcą dźwięku. Pnie drzew uginają fale akustyczne, gałęzie i liście absorbują hałas. Proces tłumienia dźwięku wzrasta wraz z powierzchnią liści, gęstością zadrzewień i wielkością drzewostanu.

Zieleń jako czynnik rozwoju społeczności lokalnej

W pełnym emocji wykładzie aktywistka Majora Carter, laureatka nagrody fundacji MacArthur, opowiada o walce o sprawiedliwość ekologiczną w Południowym Bronxie, tłumacząc dlaczego dzielnice zamieszkane przez mniejszości najdotkliwiej odczuwają negatywne konsekwencje złej polityki rozwoju miasta.

Źródło: www.zielonawsrodludzi.pl

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.