facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 15 sty, 2016
- brak komentarzy
Centrum “bitwy” wyżowo-niżowej nad Polską.

CIMG6145CIMG6147

Sytuacja baryczna, która ma obecnie miejsce nad Europą Środkową, a przede wszystkim nad Polską, przypomina to, co działo się ponad dwa tygodnie temu. Walka ciepła z zimnem oraz wyżów z niżami, jest bardzo ostra. Niże atlantyckie z całych sił napierają od zachodu, od północy zaś i od wschodu, o swoje miejsce w zimowej scenerii, dopominają się wyże z rozległymi masami arktycznego i syberyjskiego powietrza.

Modele numeryczne wskazują, że wyże, podobnie jak dwa tygodnie temu, odniosą zwycięstwo w północnej i północno-wschodniej Polsce, natomiast im dalej na południe, tym mniejszy wpływ zimnego powietrza i większy napór cieplejszych mas powietrza atlantyckiego. Jak ostatecznie ukształtuje się pogoda na następne dwa tygodnie stycznia, będzie wiadomo za kilka dni. Na razie czeka nas bardzo zmienna aura, ze śniegiem, oblodzeniami i skaczącymi temperaturami od grubych minusów na północy i wschodzie do minimalnych plusów na południu i zachodzie.

Sięgając w prognozy pogody nieco dalej, tj. do połowy lutego, warto zwrócić uwagę na wyliczenia modeli kanadyjskich, które na ten moment pokazują w Polsce siarczyste mrozy (miejscami -30 stopni C) i spore ilości śniegu na pierwsze dwa tygodnie lutego.

Zima przez dwa lat “dostawała” po nosie, zatem “upomina się” o swoje. I dobrze. Lepsza zima w styczniu i w lutym niż w marcu i w kwietniu. ;))

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.