facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 02 sty, 2016
- brak komentarzy
Bezchmurne niebo, siarczysty mróz i KWADRANTYDY.

CIMG5800CIMG5805CIMG5947

W ostatnich, kilkudziesięciu godzinach, nad Polską doszło do wielkiego starcia meteorologicznego pomiędzy ciepłym i wilgotnym powietrzem z zachodu, a suchym i bardzo mroźnym powietrzem ze wschodu. W niektórych regionach Polski, spadł śnieg, dzięki czemu, przypomnieliśmy sobie, jaką mamy obecnie porę roku. Na razie wyż odniósł zwycięstwo i zaciągnął do nas bardzo mroźne powietrze. Już miniona noc, przyniosła we wschodniej Polsce, spadki temperatur, miejscami do -20 stopni C, a obecna, może się okazać jeszcze zimniejsza. Lokalnie w kotlinach górskich i w tzw. biegunach zimna, temperatura, może przy gruncie osiągnąć -25 stopni C.

Odczucie chłodu, potęgował miejscami porywisty wiatr do 50 km/h. Wyż zapewnia nam bardzo pogodne niebo, co należy wykorzystać podczas dziesiejszej i jutrzejszej nocy. Co roku, na początku stycznia, możemy zaobserwować “spadające gwiazdy”, czyli meteory z roju KWADRANTYDÓW. Nazwa roju pochodzi od nieistniejącego już gwiazdozbioru Kwadrantu Ściennego – łac. Quadrans Muralis (obecnie część Wolarza), a jego radiant (czyli obszar lub punkt na sferze niebieskiej, w którym przecinają się przedłużone wstecz pozorne drogi meteorów) jest położony na pograniczu Wolarza, Herkulesa i Smoka. Prędkość meteorów wynosi ok. 41 km/s.

Aktywność roju jest wysoka i wynosi w maksimum 120 meteorów na godzinę. Wzrost aktywności podczas maksimum jest bardzo krótki i gwałtowny. Szerokość połówkowa piku wynosi ok. 6 – 8 godzin. Apogeum zjawiska nastąpi w nocy z niedzieli na poniedziałek (3/4.01) po godzinie 3:00. Wystarczy tylko spojrzeć średnio wysoko na wschodnie niebo na pogranicze gwiazdozbiorów Herkulesa, Wolarza i Smoka. Trzeba być cierpliwym, gdyż czasem, aby zobaczyć meteor potrzeba wpatrywać się w niebo przez kilka minut, niemal nie mrugając oczami.

Aura, będzie sprzyjać obserwacji meteorów praktycznie w całym kraju, tylko jeszcze dosyć jasny księżyc, może trochę przeszkadzać. Najlepszym miejscem do obserwacji są otwarte tereny z dala od świateł miejskich. Należy jednak pamiętać o silnym mrozie i ubrać się bardzo ciepło.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.