facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 03 wrz, 2018
- brak komentarzy
Atrakcje astronomiczne na niebie we wrześniu 2018 roku.

Jesień meteorologiczna jest już z nami. Jesień astronomiczna rozpocznie się za kilkanaście dni. To oznacza, że zbliżamy się do równonocy jesiennej, czyli zrównania dnia z nocą. Dla obserwatorów nocnego nieba to dobra wiadomość. Im dłuższe noce, tym więcej można zaobserwować.

Obecnie dnia ubywa bardzo szybko, każdej doby od 4. do 5. minut. W dniu 1. września słońce wzeszło w Warszawie o godz. 05:44, a zaszło o godz. 19:26. W dniu 30. września, wschód naszej dziennej gwiazdy nastąpi o godz. 06:32, a zachód już o godz. 18:19. To oznacza, że w ciągu 30 dni września, noc wydłuży się o 1 godzinę i 55 minut (115 minut).

Kolejność faz Księżyca w miesiącu września będzie następująca: ostatnia kwadra w dniu 3. września o godz. 04:32, nów w dniu 9 września o godz. 20:03, pierwsza kwadra w dniu 17 września o godz. 01:16, a pełnia przypadnie na dzień 25 września o godz. 04:54.

We wrześniu, zwłaszcza w pierwszej połowie miesiąca, na niebie da się zauważyć niemal wszystkie planety Układu Słonecznego. Merkury wciąż jest widoczny nisko nad wschodnim horyzontem do 1,5 godziny przed wschodem Słońca. Jednak na przeprowadzenie obserwacji pierwszej planety Układu Słonecznego jest już niewiele czasu, bo w drugiej połowie miesiąca znajdzie się ona na tyle blisko naszej dziennej gwiazdy, że stanie się niewidoczna.

Pogarszają się również warunki do obserwacji planety Wenus. Jeszcze przez pierwszy tydzień września, mniej więcej pół godziny po zachodzie Słońca, można ją zobaczyć nisko nad zachodnim horyzontem, ale zanim niebo się całkowicie ściemni, planeta zdąży już schować się za horyzont. Przez cały wrzesień panują dobre warunki do obserwacji Marsa, której opozycja nastąpiła pod koniec lipca. Czerwoną Planetę najlepiej widać między godz. 21:00 a 22:00, kiedy następuje jej górowanie. Wówczas wznosi się 20 stopni nad południowy horyzont, w gwiazdozbiorze Koziorożca.

Warunki do podziwiania Jowisza ulegają pogorszeniu. Gazowego Olbrzyma przez najbliższe dwa tygodnie widać będzie w godzinach wieczornych w gwiazdozbiorze Wagi nisko nad południowo-zachodnim horyzontem. W październiku Jowisz znajdzie się zbyt blisko Słońca, dlatego wrzesień jest ostatnim miesiącem do jego obserwacji. We wrześniu wciąż dobrze widoczny jest Saturn, ale głównie w pierwszej połowie nocy. Na obserwacje warto udać się zaraz po całkowitym zapadnięciu zmroku ponieważ planeta znajduje się jeszcze stosunkowo wysoko nad południowym horyzontem w gwiazdozbiorze Strzelca.

Posiadacze teleskopów mogą pokusić się o poszukanie Urana czy Neptuna – planety, które są jednak zbyt małe, by móc je zobaczyć gołym okiem nawet w najlepszym okresie obserwacyjnym w ciągu roku. Tego pierwszego należy szukać w gwiazdozbiorze Barana, z kolei Neptun już 7. września będzie w opozycji.

Jeżeli chodzi o koniunkcje – w dniu 17. września w godzinach wieczornych dojdzie do bardzo bliskiej koniunkcji Księżyca –  będącego po pierwszej kwadrze z Saturnem. Oba obiekty, około godziny 20:00 znajdą się w odległości 1. stopnia od siebie i będą świecić na wysokości 12-15 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem. Dlatego aby móc zobaczyć zjawisko, należy udać się poza miasto. Natomiast w dniu 19. września nastąpi koniunkcja Marsa i Księżyca, ale mniej efektywna niż z Jowiszem – ciała podczas maksymalnego zbliżenia będzie dzielił dystans 6. stopni.

We wrześniu nie jest spodziewany żaden aktywny rój meteorów. W dniu 23. września o godzinie 03:54 czasu polskiego nastąpi drugie w ciągu roku, zrównanie dnia z nocą. Moment ten rozpoczyna astronomiczną jesień na półkuli północnej oraz wiosnę na półkuli południowej. Wysokość górowania Słońca wciąż się obniża z 44 stopni na początku miesiąca do 33 stopni w dniu 30. września.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.