facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 03 mar, 2020
- 4 komentarze
Atrakcje astronomiczne na niebie w marcu 2020 roku.

Atrakcje astronomiczne na niebie w marcu 2020 roku.

Od przesilenia zimowego, dzień wydłużył się nam znacznie i pomału zbliżamy się równonocy wiosennej. Jednak kalejdoskop zjawisk astronomicznych jest na tyle bogaty, że marcowe noce stanowią sporą atrakcje dla ich obserwatorów. W marcu zobaczymy przede wszystkim planety i ciekawe koniunkcje, a także wystąpi największa szansa na ujrzenie zorzy polarnej.

W Warszawie w dniu 1 marca Słońce wzeszło o godz. 06:24, a zaszło o godz. 17:14. W ostatnim dniu miesiąc, tj. 31 marca (już po zmianie czasu z zimowego na letni), wschód Słońca nastąpi o godz. 06:14, a zajdzie o godz. 19:08. To oznacza, że w Warszawie w ciągu całego miesiąca noc skróci się o kolejne dwie godziny i 4 minuty.

Kolejność marcowych faz Księżyca jest następująca: pierwsza kwadra miała miejsce wczoraj, w dniu 2 marca o godz. 20:57, pełnia nastąpi w dniu 9 marca o godz. 18:48, ostatnia kwadra przypadnie w dniu 16 marca o godz. 10:35, a nów w dniu 24 marca o godz. 10:29.

Równonoc wiosenna przypadnie w tym roku o dzień wcześniej z uwagi na rok przystępny (29 dni lutego), tj. w dniu 20 marca o godz. 04:49.

Co do planet – Merkury znajduje się przez cały miesiąc zbyt blisko Słońca i nie będzie widoczny. Planeta Wenus będzie widoczna wieczorami. Podczas bezchmurnego nieba można ją zobaczyć po zachodniej stronie horyzontu jako czwarty najjaśniejszy obiekt na niebie. Każdy kolejny tydzień będzie sprzyjał coraz lepszym warunkom obserwacyjnym planety Mars. Czerwona Planeta widoczna jest przed wschodem Słońca, nisko nad południowo-wschodnim horyzontem w gwiazdozbiorze Strzelca.

Zlokalizowanie Marsa ułatwi dwukrotna koniunkcja planety z Saturnem i Jowiszem. Niedaleko od Marsa znajduje się również planeta Jowisz – świeci nisko nad południowo-wschodnim horyzontem w gwiazdozbiorze Strzelca, ale tak naprawdę w pierwszej połowie miesiąca, zanim wzniesie się trochę wyżej nad horyzont, zniknie w łunie wschodzącego dnia. W tej samej konstelacji, również w godzinach wczesno-porannych, świeci Saturn, ale podobnie jak w przypadku Marsa i Jowisza, znajduje się zbyt nisko, by umożliwić jego dojrzenie.

Tymczasem w godzinach wieczornych w gwiazdozbiorze Barana można pokusić się o obserwację Urana – planeta o godz. 18:00 osiąga na początku miesiąca elewację 25 stopni, ale każdej nocy spada. Neptun znajduje się zbyt blisko Słońca i jest niewidoczny.

Mars, Jowisz i Saturn w tym miesiącu będą słabo widoczne, wcześnie rano nad południowo-wschodnim horyzontem. Pomocne w lokalizacji planet mogą być koniunkcje. Pierwsza – z udziałem Księżyca, Marsa i Jowisza – czeka nas w dniu 18 marca. W tym dniu o godz. 05:00, na wys. 5 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem, dystans dzielący oświetloną w 30 proc. tarczę Księżyca i Marsa wyniesie 2 stopnie, z kolei 1,5 stopnia od Marsa znajdzie się Jowisz.

Zaledwie dobę później nastąpi koniunkcja Księżyca z Saturnem – tym razem oba obiekty znajdą się w odległości 3,5 stopnia od siebie. Jednak najlepsza koniunkcja czeka nas dokładnie w momencie rozpoczęcia równonocy wiosennej – 20 marca o godz. 04:49, kiedy Słońce wstąpi w znak Barana, Jowisz i Mars będą świecić w odległości 39 minut. To oznacza, że oba obiekty w rzeczywistości będą wyglądać jak jedna duża gwiazda. Niestety, do widowiska dojdzie na wysokości niespełna 10 stopni, więc aby móc prowadzić obserwacje, należy udać się w miejsce, gdzie będziemy mieć nieskazitelny widok na południowo-wschodni horyzont.

W ostatni weekend marca, dokładnie nocą z 28/29 marca, przechodzimy ponownie na czas letni, dlatego o godzinie 2:00 należy przestawić wskazówki zegarów na 3:00. To oznacza, że pozornie zyskamy jeszcze jedną godzinę dnia, gdyż Słońce będzie zachodzić dopiero o godz. 19:00, a ciemno zacznie się robić około godziny 20:00. Zegarki można też przesunąć przed pójściem spać lub z rana po obudzeniu. ;))

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • wojek //03 mar 2020

    Witajcie Towarzyszu:)
    Powiem Wam, że dla mnie trochę to zbyt skomplikowane:) Baran ucieka przed Strzelcem, Łabędź odpływa za Słońce do Saturna Neptun idzie na piwo do Marsa i się chowa za horyzont e nie to nie moje klimaty:) Najważniejsze, że nareszcie Towarzysz Szuwarek wziął się do roboty i póki co nie skąpi deszczu a ta atrakcja jest dla nas bardzo ważna.
    Serdecznie pozdrawiam

    • Paweł Lenart //03 mar 2020

      Zjawiska astronomiczne są niewątpliwie bardzo ciekawe, chociaż wiadomo, że wolimy wilgoć, a w niej koniunkcję boletusów z naszymi koszykami. 😉

  • wojek //03 mar 2020

    Dokładnie tak Towarzyszu:) Resztą też nie pogardzimy wszak jagody i jeżyny też lubimy:)
    Pozdrawiam serdecznie

    • Paweł Lenart //09 mar 2020

      A do sezonu coraz bliżej. 😉