facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 05 maj, 2020
- brak komentarzy
Atrakcje astronomiczne na niebie w maju 2020 roku.

Atrakcje astronomiczne na niebie w maju 2020 roku.

Majowe dni cieszą, ponieważ są już bardzo długie i wciąż się wydłużają. Dzięki temu można do późnego wieczora zaplanować aktywność plenerową. Natomiast dla miłośników zjawisk astronomicznych, kurczy się czas do obserwacji nocnego spektaklu ciał niebieskich, koniunkcji, meteorów itp. Pomimo tego, miesiąc maj charakteryzuje się obecnością wielu planet oraz deszczy meteorów.

Dni do końca maja wydłużają się, choć już nie tak szybko, jak to było w kwietniu i w marcu. W dniu 1. maja Słońce w Warszawie wzeszło o godzinie 05:06, a zaszło o godz. 20:01. Z kolei w ostatnim dniu tego miesiąca w stolicy nasza dzienna gwiazda wzejdzie o godz. 04:21, a zajdzie o godz. 20:47. Tym samym, dzień w ciągu całego maja wydłuży się jeszcze o 1. godzinę i 31 minut.

Fazy Księżyca w miesiącu maju będą następujące: pełnia nastąpi w dniu 7 maja o godz. 12:45, ostatnia kwadra przypadnie w dniu 14 maja o godz. 16:03, nów nastąpi w dniu 22 maja o godz. 19:39, a pierwsza kwadra będzie mieć miejsce w dniu 30 maja o godz. 05:30.

Maj to także miesiąc tzw. białych nocy – rozpoczynają się one w chwili, gdy Sońce nie zachodzi niżej za horyzont niż 18 stopni. W dniu 10 maja rozpoczynają się już w Kołobrzegu, w Toruniu 16 maja, w Poznaniu 19 maja, w Łodzi 22 maja, we Wrocławiu 25 maja, a w Krakowie i Rzeszowie w dniu 31 maja.

Jeżeli chodzi o planety to pierwsza od Słońca – Merkury, która w lutym była w opozycji, będzie widoczna przez cały miesiąc w godzinach wieczornych nad zachodnim horyzontem. Na początku miesiąca chowa się za horyzont o godz. 22:40, a pod koniec miesiąca o godz. o 23:15.

Każdy kolejny tydzień przynosi pogorszenie warunków obserwacyjnych planety Wenus. Planeta jest widoczna poniżej Merkurego. O ile jeszcze w pierwszej dekadzie maja będzie zachodzić około godz. 22:00-22:30, to w ostatnich dniach miesiąca zacznie znikać w łunie zachodzącego dnia. Merkury i Wenus to jedyne obiekty wieczorne.

Na porannym niebie można podziwiać Marsa, Jowisza i Saturna. Mars do dnia 10 maja widoczny jest w Koziorożcu, później w gwiazdozbiorze Wodnika. Nim zrobi się jasno, Czerwona Planeta unosi się 15-20 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem. Jowisz widoczny jest nad ranem w gwiazdozbiorze Strzelca niedaleko Saturna, który jednak przez cały miesiąc świeci w gwiazdozbiorze Koziorożca. Uran i Neptun znajdują się wciąż zbyt blisko Słońca i nie są widoczne. Dopiero pod koniec maja Neptun zacznie się wyłaniać z łuny wschodzącego słońca.

Dzisiaj w nocy z 4 na 5 maja czeka nas aktywny rój meteorów – eta-Akwarydów. Spadające gwiazdy widoczne są już od dnia 19 kwietnia, natomiast każdego roku szczyt tego roju przypada na okolice 4-5 maja. Zwykle deszcz charakteryzuje się 30-40 meteorami w ciągu godziny, ale w związku z tym, że radiant, czyli miejsce, z którego „wylatują” świecące obiekty leży nisko nad wschodnim horyzontem w gwiazdozbiorze Wodnika i w dodatku jesteśmy blisko pełni Księżyca, obserwacje mogą być utrudnione. Eta-Akwarydy widoczne będą do 28 maja.

I jeszcze o koniunkcjach. W dniu 15 maja nastąpi koniunkcja Marsa ze zbliżającym się do nowiu Księżycem. Oba ciała w godzinach porannych będzie dzielił dystans zaledwie 3,5 stopnia. Przepiękna i największa majowa koniunkcja czeka nas w dniu 22 maja w godzinach wieczornych. Wówczas Merkury i Wenus znajdą się w odległości 1 stopnia i 10 minut od siebie, stąd ta gwiezdna para będzie łatwa do wychwycenia na zachodnim niebie.

Przez cały maj, o ile nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, w godzinach porannych, nisko nad południowo-wschodnim horyzontem w Wodniku, widoczna gołym okiem jest kometa C/2020 F8 (SWAN). W związku z tym, że w dniu 12 maja przybliży się do Ziemi, a w dniu 27 maja nastąpi jej peryhelium ze Słońcem, prawdopodobnie każdego poranka będzie coraz lepiej widoczna.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.