facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 03 lut, 2020
- brak komentarzy
Atrakcje astronomiczne na niebie w lutym 2020 roku.

Atrakcje astronomiczne na niebie w lutym 2020 roku.

Rozpoczął się luty, czyli miesiąc “światła”. Pomimo, że jest to najkrótszy miesiąc w roku (w tym roku będzie miał 29 dni), dnia przybywa w nim bardzo szybko. To jednak nie przeszkadza w obserwacji zjawisk astronomicznych na nocnym niebie, ponieważ noce są jeszcze bardzo długie. Atrakcji astronomicznych w tym miesiącu nie zabraknie.

W lutym dzień wydłuża się codziennie średnio od 3 do 5 minut. W dniu 1 lutego w Warszawie Słońce wzeszło o godz. 07:23, a zaszło za horyzont o godz. 16:28. Natomiast w ostatnim dniu miesiąca, wschód naszej dziennej gwiazdy nastąpi o godz. 6:30, a zachód o godz. 17:19. Zatem dzień wydłuży się w przeciągu 29 dni aż o 1 godz. i 44 minuty.

Kolejność fazy Księżyca w lutym jest następująca: pierwsza kwadra miała miejsce wczoraj, w dniu 2 lutego o godz. 02:41, pełnia nastąpi w dniu 9 lutego o godz. 08:33, ostatnia kwadra przypadnie na dzień 15 lutego o godz. 23:19, a nów będzie mieć miejsce w dniu 23 lutego o godz. 16:33.

W lutym będą widoczne wszystkie planety Układu Słonecznego. Ten miesiąc, zwłaszcza pierwsze dwie dekady, są doskonałym okresem do prowadzenia obserwacji Merkurego. Planety warto szukać 2-3 godziny po zachodzie Słońca nad zachodnim, południowo-zachodnim horyzontem.

Przez cały miesiąc na wieczornym niebie widoczna będzie planeta Wenus. Nie powinno być problemów z jej znalezieniem, ponieważ Wenus – po Księżycu – jest drugim najjaśniejszym obiektem po zachodzie Słońca. Planeta widoczna jest wysoko nad południowo-zachodnim horyzontem w gwiazdozbiorze Ryb.

Nad ranem, kilka godzin przed wschodem Słońca, można poszukiwać planety Mars. Czerwona Planeta do dnia 12 lutego będzie świecić w gwiazdozbiorze Wężownika, następnie w Strzelcu. Na początku miesiąca ok. godz. 06:30 wznosi się 20-25 stopni nad wschodnim horyzontem, a pod koniec lutego wzniesie się do 30-35 stopni.

Po kilku tygodniach nieobecności wracają Jowisz z Saturnem. Pierwszy Gazowy Olbrzym w pierwszej dekadzie lutego wschodzi godzinę przed wschodem Słońca, a pod koniec tygodnia, nim nastąpi rozjaśnienie nieba, wznosi się 10 stopni nad południowo-wschodni horyzont.

Podobna sytuacja ma miejsce z drugim Gazowym Olbrzymem. Obie planety są zatem słabo zauważalne i trzeba udać się na otwartą i ciemną przestrzeń (z dala od świateł miejskich), aby je dostrzec.

Natomiast planetę Uran można odnaleźć w pierwszej połowie nocy. W pierwszych dniach miesiąca góruje około godziny 17:00, a po połowie lutego będziemy mogli dostrzec go po zachodniej stronie horyzontu, w gwiazdozbiorze Barana.

Neptun widoczny jest w godzinach wieczornych – w gwiazdozbiorze Wodnika, który w pierwszym tygodniu lutego zachodzi około godz. 19:30. W ciągu miesiąca zachód konstelacji, a co za tym idzie – Neptuna, przesuwa się na godz. 18:00, więc pod koniec lutego planeta już nie będzie widoczna.

W drugiej połowie lutego czekają nas koniunkcje. Pierwsza rozpocznie się od zbliżenia Księżyca i Marsa w godzinach wczesno porannych w dniu 18 lutego. Oba ciała będzie dzielił dystans 4,5 stopnia. Dobę później nastąpi koniunkcja Srebrnego Globu z dwoma planetami – Marsem i Jowiszem.

Będzie to dość rozległe spotkanie, ponieważ dystans dzielący Jowisza i Księżyc wyniesie 7 stopni – niemożliwy do uchwycenia zjawiska w kadrze. W dniu 20 lutego w odległości 4,5 stopnia od siebie znajdą się sierp Księżyca zbliżającego do nowiu oraz Saturn. Do zjawiska dojdzie na wysokości 5 stopni, więc będzie słabo widoczne.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.