facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 04 kwi, 2019
- 2 komentarze
Atrakcje astronomiczne na niebie w kwietniu 2019 roku.

Kwietniowe dni są już wyraźnie dłuższe od nocy, a po zmianie czasu, wydaje się nam iluzorycznie, że są jeszcze dłuższe. Jednak to nie przeszkadza, aby nocami podziwiać ciekawe zjawiska astronomiczne, których w tym miesiącu mamy całkiem sporo, bowiem czeka nas m.in. aktywny deszcz meteorów, będą również koniunkcje Księżyca z planetami.

W kwietniu dnia przybywa szybko, średnio o 3-4 minuty w ciągu doby. O ile w dniu 1. kwietnia Słońce w Warszawie wzeszło o godz. 06:14, a zaszło o godz. 19:07, to w ostatnim dniu tego miesiąca, czyli 30 kwietnia, wschód naszej gwiazdy nastąpi o godz. 05:10, a zachód o godz. 19:57. To oznacza, że dzień wydłuży się o jedną godzinę i 54 minuty.

Fazy Księżyca w kwietniu będą następujące: nów nastąpi już jutro, w dniu 5 kwietnia o godzinie 10:52, pierwsza kwadra w dniu 12 kwietnia o godz. 21:07, pełnia nastąpi w dniu 19 kwietnia o godz. 13:13, a ostatnia kwadra w dniu 27 kwietnia o godz. 00:19.

Planety. Merkury znajduje się przez cały miesiąc zbyt blisko Słońca i nie będzie widoczny. Powoli kończy się również sezon obserwacyjny planety Wenus. Jeszcze w pierwszym tygodniu kwietnia można jej szukać nisko 5 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem około godziny przed wschodem Słońca, ale już w drugiej dekadzie miesiąca zacznie znikać w łunie budzącego się dnia.

Wieczorami można pokusić się o poszukiwanie Marsa – Czerwona Planeta po zapadnięciu zmroku znajduje się w gwiazdozbiorze Byka, około 20-25 stopni nad zachodnim horyzontem, przy czym z każdym kolejnym tygodniem, wysokość górowania planety będzie się zmniejszać. W pierwszym tygodniu kwietnia, Marsa łatwo będzie można znaleźć, ponieważ świeci obok jasnych gwiazd – Plejad.

Dla odmiany, każdy kolejny tydzień kwietnia, będzie przynosił coraz lepsze warunki obserwacyjne dla planety Jowisz. Na początku kwietnia, moment górowania Gazowego Olbrzyma nie jest jeszcze widoczny, ale zanim się rozjaśni, planetę można znaleźć około 20-30 stopni nad wschodnim horyzontem. Do końca miesiąca wzrośnie nawet do 45 stopni, wtedy też Jowisz będzie widoczny bez żadnego większego problemu. Przez cały kwiecień “świeci” w konstelacji Wężownika.

Kwiecień to także dobry miesiąc obserwacyjny dla drugiego olbrzyma – Saturna. Planeta z Pierścieniami jeszcze na początku miesiąca będzie świecić nisko, ok. 10 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem, ale już pod koniec kwietnia, zobaczymy ją już na wysokości 25 stopni. Uran oraz Neptun znajdują się blisko Słońca i pozostaną niewidoczne przez cały miesiąc.

W pierwszej dekadzie miesiąca, ciemne noce sprzyjają obserwacji światła popielatego, czyli poświaty widocznej na nieoświetlonej części Księżyca. Umożliwia to światło odbite od Ziemi, które oświetla niewidoczną dla nas stronę Srebrnego Globu. W dniach 8 i 9 kwietnia, jeśli warunki pogodowe dopiszą, po godzinie 20:00 warto spojrzeć na zachodnią część horyzontu. Obok młodego sierpa Księżyca, oświetlonego odpowiednio w 11 i 18 proc., znajdzie się Mars, Plejady oraz najjaśniejsza gwiazda gwiazdozbioru Byka – Aldebaran.

W dniu 23 kwietnia nastąpi szczyt aktywnego deszczu meteoru z roju Lirydów. Pierwsze meteory związane z kometą Thatchera będą już widoczne w dniu 14 kwietnia, a ostatnie w dniu 30 kwietnia. Ziemia znajdzie się na głównym szlaku przejścia obiektu nocą z 22 na 23 kwietnia, wtedy też spodziewana jest największa aktywność Lirydów na poziomie 20 spadających gwiazd na godzinę. Radiant roju góruje w drugiej połowie nocy w gwiazdozbiorze Lutni i to właśnie wtedy meteory będą najłatwiejsze do spostrzeżenia. W obserwacjach może jednak przeszkadzać Księżyc trzy dni po pełni, którego tarcza będzie oświetlona w ponad 80 procentach.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • wojek //04 kwi 2019

    Witaj Paweł:)
    Wszystko pięknie Towarzyszu ale zejdźcie na ziemię:) I przedstawcie nam nareszcie plan pozyskania boletusa w roku 2019. A kosmos cóż może i jest piękny ale boletus cosmicam kiepsko obrodził:)
    Serdezcnie pozdrawiam:)
    Darz Grzyb

    • Paweł Lenart //07 kwi 2019

      Przy takiej pogodzie to raczej musimy opracować plan pozyskania… pieczarek…
      Darz Grzyb. 😉