facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 05 maj, 2016
- brak komentarzy
Atrakcje astronomiczne na majowym niebie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dla fanów astronomii, majowe niebo, przygotowało wiele wspaniałych wydarzeń. Jowisz to pierwsza planeta, którą zobaczymy po zmierzchu. Do tego tranzyt Merkurego w dniu 9. maja, po raz pierwszy od 2006 roku. Ale to nie koniec astronomicznych atrakcji, jakie czekają na nas w tym miesiącu – donosi earthsky.org

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Słońce i Księżyc
W maju dzień wciąż się wydłuża, a noce stają się coraz krótsze. 1 maja nasza dzienna gwiazda w Warszawie wzeszła o godzinie 05:06., a zaszła o 20:00. Z kolei 31 maja stanie się to odpowiednio o 04:21 i 20:46. W ciągu miesiąca przybędzie jeszcze 1,5 godz. dnia.

Fazy Księżyca w maju będą następujące: nów 6 maja o godzinie 21:31, pierwsza kwadra 13 maja o 19:03, pełnia 21 maja o 23:16, a trzecia kwadra o 14:13.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Planety
Merkury i Wenus znajdują się zbyt blisko Słońca, dlatego przez cała noc nie są dla nas widoczne. Z kolei w tym miesiącu Mars osiągnie opozycję, więc obserwacje Czerwonej Planety mogą okazać się fascynujące. Najlepszą jasność planeta osiągnie 21. maja w gwiazdozbiorze Skorpiona. Co ciekawe w tym samym dniu nastąpi koniunkcja Marsa i Księżyca – oba ciała będzie dzielił dystans 5 stopni.

Na początku maja Jowisz staje się najjaśniejszą gwiazdą na niebie. Świeci niemal natychmiast po zachodzie Słońca w pierwszej połowie nocy w konstelacji Lwa. 14 i 15 maja Jowiszowi towarzyszył będzie Księżyc.
Już niebawem Saturn, podobnie jak Mars, znajdzie się w opozycji, co nastąpi w czerwcu. Gazowego Olbrzyma należy poszukiwać w gwiazdozbiorze Skorpiona, w pobliżu jasno świecącego Marsa. Z kolei Uran i Neptun to planety niewidoczne.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wydarzenia astronomiczne
Już dzisiaj, 5-tego maja nastąpi szczyt deszczu meteorów Eta Equaridów związanych ze słynną kometą 1P/Halley. Radiant, czyli obszar, z którego „wychodzą” spadające gwiazdy znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika, dlatego na obserwacje należy udać się nad ranem. Astronomowie prognozują, że w ciągu jednej godziny – w trakcie szczytu – niebo rozświetli do 40 meteorów.

Z kolei cztery dni później, tj. 9 maja, czeka nas jedno z najważniejszych wydarzeń astronomicznych tego roku. Dokładnie po 10 latach zobaczymy Merkurego, który przechodzi na tle tarczy naszej dziennej gwiazdy. Całe zjawisko będzie trwało aż siedem godzin; początek nastąpi o 13:12, najgłębsze zanurzenie planety na tle Słońca – o 16:57, a koniec – 20:42 (u nas końcowa faza nie będzie widoczna).

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.