facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 06 gru, 2016
- brak komentarzy
Atrakcje astronomiczne na grudniowym niebie.

cimg5627 cimg5693

6 grudnia to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dzień w roku. Święty Mikołaj przynosi im prezenty, mknąc z zimnych, północnych obszarów na złocistych reniferach. ;-)) Obecnie, rozpoczyna się okres najdłuższych nocy w roku. Niebo, w ślad za Mikołajem, przygotowało nam w tym miesiącu, wiele niespodzianek i atrakcji astronomicznych. Czekają nas deszcze meteorów, nad naszym krajem będzie można zaobserwować wiele planet, nie zabraknie również licznych koniunkcji i zobaczymy ostatnią z trzech serii superksiężyców.

cimg5696 cimg5714

Do 21 grudnia, a więc do momentu rozpoczęcia przesilenia zimowego, dzień będzie się skracał. O ile 1 grudnia w Warszawie Słońce wzeszło o godz. 07:23, a zaszło o godz. 15:36, 22 grudnia – w najkrótszym dniu w roku – wschód naszej dziennej gwiazdy nastąpi o godz. 07:44, a zachód o godz. 15:34. Z kolei od 23 grudnia, dnia zacznie stopniowo przybywać. W Sylwestra, wschód Słońce nad stolicą rozpocznie się o godz. 07:46, a skończy się o godz. 15:41. Fazy Księżyca w miesiącu grudniu będą następujące: pierwsza kwadra 7 grudnia o godz. 10:04, pełnia 14 grudnia o godz. 01:07, ostatnia kwadra 21 grudnia o godz. 02:57, a nów nastąpi 29 grudnia o godz. 07:54.

dsc_0127

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W grudniu, Merkury znajduje się zbyt blisko Słońca, jest zatem niewidoczny. Wenus pozostaje gwiazdą wieczorną, początkowo w gwiazdozbiorze Strzelca, po 06.12. – w gwiazdozbiorze Koziorożca. Planeta jest doskonale widoczna – poprawiają się jej rozmiary kątowe i świeci wysoko nad horyzontem – w momencie nastania zmierzchu cywilnego, wznosi się 25 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem. Także planeta Mars widoczna jest wieczorem nad południowym, południowo-zachodnim horyzontem, w pobliżu Wenus. Jowisz jest gwiazdą poranną, świeci w konstelacji Panny. Z kolei przed 10-tym grudnia, Saturn znajdzie się w koniunkcji ze Słońcem, będzie więc przez cały miesiąc niewidoczny. Urana ujrzymy przez całą noc w gwiazdozbiorze Ryb, jednak do jego obserwacji trzeba użyć lornetki. Przez większą część nocy w konstelacji Wodnika świeci Neptun.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Grudzień będzie obfitować w wiele ciekawych koniunkcji. 5 grudnia, sierp Księżyca spotkał się z Marsem. Z kolei nocą z 22 na 23 grudnia nastąpi koniunkcja Księżyca, Jowisza i Spica – najjaśniejszej gwiazdy na niebie. Trzy ciała niebieskie utworzą idealny trójkąt równoboczny – będą oddalone od siebie o około 5 stopni. Tymczasem 14 grudnia czeka nas trzecia i ostatnia z serii SUPERPEŁNI – księżyc będzie nieco większy niż podczas normalnych pełni ze względu na fakt, iż satelita znajdzie się bliżej Ziemi. Jednak Srebrny Glob znajdzie się dalej niż miało to miejsce przed miesiącem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W ostatnim miesiącu w roku, niebo przetną spadające gwiazdy. Już 14 grudnia nastąpi szczyt roju Geminidów – pierwsze meteory widoczne będą już 4 grudnia, a ostatnie 17 grudnia. W trakcie szczytu, czyli ok. 14 grudnia, zobaczymy nawet 120 spadających gwiazd na godzinę. Ich radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Bliźniąt. W obserwacjach może jednak przeszkadzać Księżyc – akurat 14 grudnia spodziewana jest superpełnia. Tymczasem 22 grudnia niebo rozświetlą Ursydy – są zdecydowanie słabsze od Geminidów i możemy zaobserwować do 10 spadających gwiazd na godzinę. Szczyt przypadnie jednak na godziny około południowe, gdy w Polsce mamy dzień. Dlatego na obserwacje warto wybrać się nad ranem – ale właśnie wtedy Księżyc zacznie nam przeszkadzać w obserwacjach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jedną z rzadkich atrakcji, które będzie można zaobserwować na grudniowym niebie, będą przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej orbitującej 400 km nad Ziemią. Dobre warunki będą panować przez większą część grudnia, przy czym szczególnie jasne przeloty będzie można dostrzec wieczorami od 7 do 16 grudnia. Najjaśniejsze grudniowe przeloty nastąpią: 9 grudnia pomiędzy godz. 17:12 a 17:16 oraz 11 grudnia pomiędzy godz. 17:05, a 17:09 (dane dla Warszawy).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.