facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 09 paź, 2019
- brak komentarzy
14. Klimatyczny Bilans Wodny 2019. Ostatni w tym roku raport – najlepszy.

CZTERNASTY KLIMATYCZNY BILANS WODNY 2019

(od 1 sierpnia do 30 września 2019 roku)

To już ostatni raport KBW w tym roku, przygotowany i opracowany przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Z punktu widzenia suszy jest też najlepszy, ponieważ dopiero teraz można powiedzieć, że susza rolnicza w kraju, w dużym stopniu złagodniała/ ustąpiła.

Trzeba jednak pamiętać, że brak suszy rolniczej wcale nie oznacza braku suszy ogółem, która wiąże się z niskimi wskazaniami poziomów wód na wodowskazach w rzekach i jeziorach. Tylko mokra zima i wiosna 2020 roku, mogą przyczynić się do wejścia roślin w “komforcie” hydrologicznym na wiosnę przyszłego roku.

W czternastym okresie raportowania tj. od 1 sierpnia do 30 września 2019 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla Polski, na podstawie której dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -20 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu o 23 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 VII – 20 IX). Jest to już szósty kolejny sześciodekadowy okres, w którym odnotowano wzrost wartości KBW.

Największy deficyt wody w okresie od 1 sierpnia do 30 września br., podobnie jak w poprzednich okresach raportowania, notowano na obszarze Pojezierza Lubuskiego. Obecnie na tym terenie wartości KBW osiągają od -100 do -159 mm. Na pozostałym obszarze kraju notowano deficyt wody od -50 do -99 mm.

Susza rolnicza notowana jest w województwie lubuskim.

W czternastym okresie raportowania od 1 sierpnia do 30 września 2019 roku zagrożenie suszą rolniczą występowało jedynie wśród upraw rzepaku i rzepiku. Odnotowano ją w 9 gminach (0,36% gmin kraju) na powierzchni 0,07% gruntów ornych.

Trzecią dekadę września charakteryzowało duże zróżnicowanie kraju pod względem termicznym od bardzo chłodnego obszaru północno-wschodniej Polski (10-11°C) po cieplejszą zachodnią częścią od 14 do 15°C. W drugiej oraz trzeciej dekadzie tego miesiąca w dalszym ciągu największe opady notowano w północnych obszarach Polski od 15 mm (w pierwszej dekadzie) oraz od 25 mm (w drugiej dekadzie) do ponad 50 mm. Natomiast w pozostałej części kraju opady były bardzo małe od poniżej 5 mm do 15 mm.

W sześciu ostatnich sześciodekadowych okresach odnotowano duży wzrost wartości klimatycznego bilansu wodnego. Deficyt wody dla roślin znacznie zmalał, powodując zmniejszenie obszaru z suszą rolniczą, którą odnotowano jedynie w uprawach rzepaku i rzepiku w dziewięciu gminach woj. lubuskiego.

Dyrektor: Prof. dr hab. Wiesław Aleksander Oleszek

Opracowali: dr hab. Andrzej Doroszewski, prof. nadzw., dr hab. Rafał Pudełko, dr Katarzyna Żyłowska, dr Jan Jadczyszyn, mgr Piotr Koza, mgr Elżbieta Wróblewska, mgr Agata Nowak

Źródło: https://www.susza.iung.pulawy.pl/index.html?str=glowna

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.