facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 05 wrz, 2019
- 4 komentarze
11. Klimatyczny Bilans Wodny 2019. Susza mniejsza, ale do stanu normalności bardzo daleko.

JEDENASTY KLIMATYCZNY BILANS WODNY 2019

(od 1 lipca do 31 sierpnia 2019 roku)

Meteorologiczne lato minęło i susza się zmniejszyła. Najlepsza sytuacja hydrologiczna jest obecnie na południu kraju, a najgorsza tam, gdzie do tej pory notowano i notuje się największy deficyt opadów. Do stanu idealnego jest daleka droga i jakby nie spojrzeć, ten rok – zresztą podobnie jak poprzedni, zapisuje się pod znakiem wielkiej suszy na dużym obszarze kraju. 

W jedenastym okresie raportowania tj. od 1 lipca do 31 sierpnia 2019 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla Polski, na podstawie której dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -91 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu o 15 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 VI – 20 VIII). Jest to już trzeci kolejny okres sześciodekadowy, w którym odnotowano wzrost wartości KBW.

Największy deficyt wody w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia br., podobnie jak w poprzednich okresach raportowania, notowano na obszarze Pojezierza Lubuskiego. Obecnie na tym terenie wartości KBW osiągają od -170 do -209 mm.

Duży deficyt wody od -120 do -169 mm notowano na terenie zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Nizinie Wielkopolskiej, Śląskiej, w południowej części Niziny Mazowieckiej oraz na Polesiu Lubelskim. Natomiast na południu Polski oraz na Pojezierzu Mazurskim w tym okresie sześciodekadowym notowano najmniejsze niedobory wody wynoszące od -50 do -119 mm.

Suszę rolnicza notowana jest na terenie sześciu województw:

  • Lubuskiego,
  • Wielkopolskiego,
  • Łódzkiego,
  • Zachodniopomorskiego,
  • Kujawsko-pomorskiego,
  • Dolnośląskiego.

Susza w tym okresie notowana jest w dziewięciu monitorowanych uprawach, wśród:

  • Kukurydzy na kiszonkę,
  • Kukurydzy na ziarno,
  • Krzewów owocowych
  • Ziemniaka,
  • Roślin strączkowych,
  • Warzyw gruntowych,
  • Chmielu,
  • Buraka cukrowego
  • Tytoniu.

Tegoroczny sierpień był ciepły. W pierwszej dekadzie w południowo-zachodnich terenach kraju notowano temperaturę od 20 do ponad 20,5oC. Najzimniej było w północno-wschodnich obszarach Polski od 16 do 17oC. Druga dekada również była ciepła, na przeważającym obszarze kraju notowano od 18 do 20oC.

Jedynie w północnej i na krańcach południowo-zachodniej części było nieco chłodniej od 16 do 18oC. W trzeciej dekadzie tego miesiąca było najcieplej. W północno-wschodnich rejonach notowano od 18 do 20oC, na przeważającym obszarze Polski od 20 do 22oC, a w zachodnim terytorium kraju od 22 do ponad 22,5oC.

W pierwszej dekadzie sierpnia w środkowym pasie kraju notowano małe opady od poniżej 5 do 15 mm. Podobne opady notowano w drugiej dekadzie tego miesiąca w północnej części Polski. Natomiast w południowych i północnych obszarach w pierwszej dekadzie opady były już większe od 15 do ponad 50 mm.

Tej wielkości opady notowano też w południowej części kraju w drugiej dekadzie tego miesiąca. Natomiast w trzeciej dekadzie na dużym obszarze Polski notowano małe opady poniżej 10 mm. Jedynie na północy i na południu kraju notowano nieco większe opady od 10 do 35mm.

W trzech ostatnich okresach sześciodekadowych (11 VI – 10 VIII, 21 VI – 20 VIII oraz 1 VII – 31 VIII), odnotowano wzrost wartości klimatycznego bilansu wodnego. W okresie poprzedzającym wzrost wartości KBW notowano duży deficyt wody, w wyniku którego notowano rozległą suszę rolniczą występującą we wszystkich monitorowanych uprawach oraz we wszystkich województwach kraju.

Obecnie deficyt wody dla roślin znacznie zmalał a tym samym spowodował, że obszar z suszą rolniczą zmniejszył się, zwłaszcza w uprawach: kukurydzy na kiszonkę i ziarno, roślin strączkowych oraz krzewów owocowych. W tym okresie raportowania w stosunku do poprzedniego okresu nastąpiło znaczne zmniejszenie liczby gmin z suszą we wszystkich monitorowanych uprawach.

Zmniejszenie to wynosiło od 29 gmin w przypadku buraka cukrowego po 404 gminy w uprawach kukurydzy na kiszonkę. Suszą rolniczą objęte jest nadal 6 województw kraju oraz 9 monitorowanych grup i gatunków upraw.

Dyrektor: Prof. dr hab. Wiesław Aleksander Oleszek

Opracowali: dr hab. Andrzej Doroszewski, prof. nadzw., dr hab. Rafał Pudełko, dr Katarzyna Żyłowska, dr Jan Jadczyszyn, mgr Piotr Koza, mgr Elżbieta Wróblewska, mgr Agata Nowak

Źródło: https://www.susza.iung.pulawy.pl/index.html?str=glowna

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • serec //06 wrz 2019

    Cześć Paweł, jak się zapatrujesz na następny tydzień. Ja widzę kilka pochmurnych dni z solidnymi opadami u Ciebie. U mnie trochę gorzej (centrum) ale jest szansa na przyzwoity wrzesień i początek października.

    • Paweł Lenart //06 wrz 2019

      Cześć. 😉 Prognozy są bardzo niestabilne, jeśli chodzi o dokładną trajektornię najbardziej wydajnej opadowo części frontu. Rzeczywiście, na zachodzie i południu wygląda to korzystniej, niż w centrum, ale jak ostatecznie będzie to pewnie dowiemy się dopiero w dniu faktycznego wtargnięcia strefy opadowej do Polski. Jak na razie, wciąż brakuje korzystnych warunków pod jesienny wysyp grzybów na większym obszarze kraju. Musimy nadal czekać. Kluczowe tygodnie przed nami. Jeżeli do połowy października nie wystąpią korzystne warunki, to możemy mieć kolejny “pełzający” wysyp. Bądźmy jednak dobrej myśli. Pozdrawiam. 😉

  • wojek //08 wrz 2019

    Witaj Paweł:)
    Jeśli chodzi o Pomorze Zachodnie to donoszą mi, że sytuacja ulega poprawie, jak będzie nad resztą kraju a szczególnie na naszym Dolnym Śląsku zobaczymy. Coś tam niby pada ale moim skromnym zadaniem na las to jest stanowczo zbyt mało. Natomiast postaram się odwiedzić swoją miejscówkę kozakową w samym Wrocku:)
    Pozdrawiam serdecznie:)
    Ps.
    Paweł a tak na marginesie, brak grzybów to jest jeszcze nasz najmniejszy problem związany z tymi cholernymi siszami.

    • Paweł Lenart //12 wrz 2019

      To prawda. Drzewa mocno ucierpiały w ostatnich latach przez susze, a i następne będą chorować w przyszłych sezonach, ponieważ susza wywołuje długofalowe skutki.