facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 24 cze, 2016
- brak komentarzy
Żar polał się z nieba.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

No i zrobiło się nam piekiełko. Mamy najsilniejszy akcent, związany z upałami od początku roku. Ostatnio, tak wysokie temperatury, notowaliśmy na początku września 2015 roku. Wtedy też zresztą padły rekordy temperatury, jeżeli chodzi o początek dziewiątego miesiąca w roku. Dzisiaj najcieplejszym miastem, gdzie dokonuje się oficjalnych pomiarów meteorologicznych, były Słubice, gdzie odnotowano aż 35 stopni. Wśród miast wojewódzkich 34 stopnie zmierzono w Szczecinie, a 33 stopnie w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Kielcach, Zielonej Górze, Gorzowie, Opolu i Rzeszowie. 30 stopni było w Lublinie i Białymstoku. Najchłodniej było w Zakopanem, gdzie temperatura sięgnęła 29 stopni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ostatnio trafiłem na ciekawy raport, dotyczący tempa ocieplania się klimatu. Naukowcy przewidują, że między 2061 a 2080 r. letnie okresy na całym świecie będą w stanie stać się cieplejsze od tych najbardziej rekordowych, jakich doświadczamy dzisiaj. Eksperci twierdzą, że prognozy oparte są na podstawie tempa zmian klimatycznych, bez obniżenia poziomu gazów cieplarnianych. Prognozy pochodzą z badań przeprowadzonych przez Narodowe Centrum Badań Atmosfery (NCAR) w Kolorado, którzy przewidują, że prawdopodobieństwo wystąpienia rekordowo wysokich temperatur wynosi 80 procent we wszystkich regionach lądowych na świecie, z wyjątkiem Antarktydy, która nie została uwzględniona w badaniu. Jednakże zespół twierdzi, że redukcja emisji gazów cieplarnianych może okazać się pomocna i obniża prawdopodobieństwo wystąpienia rekordowo gorących lat o połowę – do 41 procent.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tyle, że z tym jest ciężko. Wszyscy wiedzą, że coś trzeba  tym zrobić, ale tylko niektórzy coś robią, chociaż zdecydowanie za mało i za wolno. Symulacje wykazują, że w ciągu 50 lat niektóre regiony Ameryki Południowej i Północnej mają 90-procentowane szanse na doświadczenie najgorętszych lat w historii, jeśli emisje gazów cieplarnianych będą rosły jak w obecnym tempie. Inne regiony będą radzić sobie trochę lepiej, a ustanowienie rekordów zmniejsza się do poniżej 50 procent. Jednak naukowcy dodają, że duża zmienność temperatury obserwowana w tych regionach, zwłaszcza na Alasce, Skandynawii, Syberii i Australii – sprawia, że trudniej jest przewidzieć skutki zmian klimatycznych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jednak modele pokazują, że cięcia w emisji mogą przyczynić się do znacznego spadku prawdopodobieństwa wystąpienia rekordowego lata w Brazylii, Europie środkowej i Chin o połowę. Tyle, że o to jest bardzo trudno. U nas ma nie być w tym sezonie, aż tak długotrwałej fali upałów, jak w zeszłym roku. Jednak co nieco na pewno się posmażymy. Uff.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.