facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 21 gru, 2015
- brak komentarzy
Wietrzny początek astronomicznej zimy.

10299076_10153735950812332_3415202136507552720_n

Już jutro nad ranem, rozpocznie się astronomiczna zima, która przywita nas silnym wiatrem.

Cytując Polskich Łowców Burz: Nad północną częścią Europejskiego Obszaru Synoptycznego przebiega rozległa bruzda niżowa, której strefa ułożona jest z zachodu na wschód. Na jej południowych peryferiach przemieszcza się zaburzenie, które doprowadza do zaostrzenia się gradientu poziomego ciśnienia atmosferycznego i co za tym idzie występowania fali silnego wiatru. Najbliższej nocy i jutro w ciągu dnia zafalowanie znajdzie się na północ od Polski, a po jego południowej stronie będzie obserwowany zwiększony gradient baryczny, skutkujący obecnością wzmożonego wiatru (na wysokości 1,5 km n.p.g. spodziewany jest prąd strumieniowy o prędkości osiągającej około 30-34 m/s).

Oznacza to duże niebezpieczeństwo, przede wszystkim w północnych regionach naszego kraju. Tam, spodziewany się silny i porywisty wiatr, który może osiągać, zwłaszcza na wybrzeżu, nawet 90 km/h. Nie da się wykluczyć lokalnych zniszczeń.

Silny wiatr to efekt zwiększonej różnicy ciśnień w obrębie zatoki niskiego ciśnienia. Około godziny 04:00 nad ranem najniżej pokażą barometry w rejonie Władysławowa i Rozewia – 1006 hPa podczas gdy na Podkarpaciu sięgnie 1026 hPa. Jednak największego zagęszczenia izobarów na stosunkowo niewielkim obszarze spodziewamy się właśnie w dzielnicach północnych i to tam będzie wiało najmocniej.

Na wybrzeżu wiatr systematycznie zacznie się nasilać po północy, ale największych porywów, należy spodziewać się między 03:00 a 05:00. Wówczas nad samym morzem porywy mogą osiągać 90 km/h, a w głębi lądu na Pomorzu 70-75 km/h. Im dalej na południe, tym różnica ciśnień będzie się zmniejszać, więc wiatr nie powinien być aż tak dokuczliwy i groźny w skutkach. W centrum i na zachodzie pojedyncze porywy mogą dochodzić do 60-65 km/h.

Nad ranem po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego na wybrzeżu pojawią się dobre warunki do rozwoju konwekcji. Być może pojawią się nawet lokalne burze.

Natomiast jutro przed południem dość mocno wiatr da się we znaki na Warmii, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, a początkowo także na Pomorzu Gdańskim. Tutaj porywy osiągną 60-70 km/h, a na wybrzeżu 80 km/h. Jednak od zachodu wiatr zacznie się stopniowo uciszać.

W związku ze spodziewanym silnym wiatrem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w pasie wybrzeża wydał drugi stopień ostrzeżenia (w trzystopniowej skali), zwłaszcza na Pomorzu Gdańskim. Silny wiatr może wyrywać drzewa z korzeniami, zrywać linie energetyczne, wywołać sztorm na morzu.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.