facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 27 lip, 2016
- brak komentarzy
Termiczne (stacjonarne) komórki burzowe.

Termiczne (stacjonarne) komórki burzowe.

Od początku tygodnia mamy zdecydowanie cieplejszą pogodę, właściwą dla tej pory roku. Sytuacja baryczna nad Europą jest niestabilna w tym sensie, że nie mamy obecnie żadnego układu barycznego, który dominowałby nad nami. Z jednej strony, mamy słaby wyż, który dominuje nad Krajami Nadbałtyckimi i południową Skandynawią. Z drugiej strony – w rejonie Wysp Brytyjskich znajduje się centrum niżu. Do nas napływa bardzo ciepła, polarnomorska masa powietrza, która ma w sobie dużo wilgoci. Efektem są liczne, popołudniowe burze, kotłujące się nad różnymi regionami.

Są to BURZE TERMICZNE (wewnątrzmasowe), które z uwagi na bardzo wolne przemieszczanie się lub wręcz stacjonarność bywają bardzo niebezpiecznie ponieważ mogą całą swoją zawartość wylać nad jednym obszarem, powodując np. powodzie błyskawiczne. Jak podają Polscy Łowcy Burz: “Burze termiczne powstają wskutek nagrzania się gorących i wilgotnych mas powietrza znajdujących się w przypowierzchniowej warstwie granicznej. Burze te powstają bez udziału wspomagania frontowego w jednolitej chwiejnej masie. Komórki takie powstają zazwyczaj w drugiej części dnia lub pierwszej części nocy. Najczęściej burze termiczne występują w postaci pojedynczych komórek lub w postaci nie zorganizowanego klastra burzowego. Zazwyczaj podczas zwiększonego przepływu w atmosferze możemy mieć do czynienia z formowaniem się klastrów burzowych przemieszczających się zgodnie z przepływem na 500 hPa”.

“Pojedyncze komórki najczęściej mają charakter stacjonarny. W bardzo ciepłe, wręcz upalne dni Cumulonimbusy charakteryzują się bardzo dużą aktywnością elektryczną (w żargonie Polskich Łowców Burz zwanych stroboskopami). Największym zagrożeniem podczas przechodzenia burz wewnątrzmasowych jest zazwyczaj ulewny lub wręcz nawalny opad deszczu. Dość często zdarza się że po burzy następuje zalanie lub podtopienie jednej lub kilku miejscowości. W skrajnych przypadkach komórki takie mogą doprowadzić do większych powodzi”.

Należy też pamiętać, że przy sprzyjających warunkach z burz termicznych może wykluć się tornado, downburst, microburst i duży grad. W następnych dniach będziemy mieć wiele burz termicznych. Niektóre z nich mogą naprawdę narozrabiać, dlatego zachowaj ostrożność, kiedy “kalafiory” na niebie przybliżają się do miejsca w którym jesteś.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.