facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 12 wrz, 2016
- brak komentarzy
Quo vadis sezonie grzybowy 2016?

Quo vadis sezonie grzybowy 2016? To pytanie, które zadają sobie dolnośląscy grzybiarze codziennie. Patrząc na najnowszą mapę Klimatycznego Bilansu Wodnego i szeroki pas suszy, ciągnący się na południowym-zachodzie kraju, mapę zagrożenia pożarowego i wielotygodniowy deficyt opadów, można zadać sobie pytanie: czy to już kulminacja najgorszych warunków dla grzybów i czy może być jeszcze gorzej, czy już tylko lepiej? Oficjalnie, w rolnictwie na podstawie mapy KBW suszy nie stwierdzono. Jednak rolnictwo to jedno, a grzyby i lasy to odrębna sprawa.

kbw_2016_10 mzp-12-09-2016r

Wracam do pytania – czy to już szczyt tej “wÅ›cieklizny” wyżowej, czy może być jeszcze gorzej? Ten rok Å‚amie żelaznÄ… zasadÄ™, którÄ… obserwujÄ™ już 29 rok z rzÄ™du. Zawsze byÅ‚o tak, że po sÅ‚abym roku grzybowym, nastÄ™pny byÅ‚ wyrównaniem poprzedniego z nawiÄ…zkÄ…. Dla przykÅ‚adu, przytoczÄ™ tu kilka sezonów, oczywiÅ›cie na terenach Wzgórz Twardogórskich. Rok 1992 i wielka susza w lipcu, sierpniu i we wrzeÅ›niu. Grzybów byÅ‚o bardzo maÅ‚o. Znacznie lepiej wyglÄ…daÅ‚o to np. za ZielonÄ… GórÄ… lub w Borach DolnoÅ›lÄ…skich. Tam wysyp jesienny byÅ‚ przyzwoity.

suma-opadow-11-09-2016r-12-09-2016r

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rok 1993 byÅ‚ fenomenalny. W lipcu grzyby wysypaÅ‚y w olbrzymiej iloÅ›ci i praktycznie do koÅ„ca sierpnia można byÅ‚o coÅ› uzbierać. Na przeÅ‚omie sierpnia/wrzeÅ›nia nastÄ…piÅ‚a krótka przerwa. I ponownie nastÄ…piÅ‚ wielki, grzybowy boom. Sezon byÅ‚ tak intensywny, że zbieraÅ‚am z ojcem kosz o pojemnoÅ›ci 20 kg w ciÄ…gu 3-4 godzin na luzie, przy tym wybierajÄ…c tylko owocniki klasy zerowej. Lata 1994-1998 to bardzo dobre sezony jesienne i – sporadycznie wysypy letnie. Wartym odnotowania jest rok 1998. Dużo opadów w lipcu i sierpniu pozwalaÅ‚y grzybom rosnąć i caÅ‚y czas w lasach coÅ› siÄ™ dziaÅ‚o. Kolejne zachwianie w regularnym wysypie grzybów nastÄ…piÅ‚ w roku 1999. Susza tym razem zahaczyÅ‚a o wrzesieÅ„. Dopiero po poÅ‚owie miesiÄ…ca zaczęło wiÄ™cej padać. Październik przyniósÅ‚ wysyp o Å›rednim natężeniu. Jednak nie byÅ‚o tak źle, zważywszy na fakt, że pierwszy, letni wysyp miaÅ‚ miejsce jeszcze w czerwcu. ByÅ‚ krótki – okoÅ‚o 1,5 tygodnia, ale dobry. Szczególnie koźlarze czerwone wysypaÅ‚y w dużych iloÅ›ciach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po tym, może nie do koÅ„ca speÅ‚niajÄ…cym oczekiwania grzybiarzy sezonie, przyszedÅ‚ lipiec 2000 roku. Trzy tygodnie wysypu totalnego i wÅ‚aÅ›ciwie można byÅ‚o siÄ™ już nie martwić, czy jesieniÄ… grzyby bÄ™dÄ…, czy nie. Te, owszem – byÅ‚y – w najwiÄ™kszej iloÅ›ci okoÅ‚o poÅ‚owy wrzeÅ›nia. Później rozpoczęła siÄ™ wielotygodniowa posucha i grzyby rosÅ‚y na “okaziciela” w wilgotniejszych częściach lasów. NastÄ™pne poważniejsze zaburzenie w regularnym, jesiennym wysypie grzybów byÅ‚ w roku 2003. Susza od czerwca do poÅ‚owy wrzeÅ›nia. Po poÅ‚owie 9 miesiÄ…ca w roku nastÄ…piÅ‚o zwolnienie “komory maszyny blokujÄ…cej deszcze” i zaczęło porzÄ…dnie padać. Grzybiarze zacierali już rÄ™ce przed szykujÄ…cym siÄ™ październikowym wysypem. I tu nagle klops… Po obfitych deszczach, z poczÄ…tkiem października wepchaÅ‚ siÄ™ wyż z arktycznym powietrzem. Przy bezchmurnym niebie, temperatury zaczęły spadać kilka stopni poniżej zera, również na tzw. klatce meteorologicznej, czyli na wysokoÅ›ci 2 metrów nad gruntem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W tym czasie zaczęły siÄ™ już pojawiać mÅ‚ode grzyby zwiastujÄ…ce wysyp. Kilka mroźnych nocy niestety wykoÅ„czyÅ‚o zapowiadajÄ…cy siÄ™ dobrze jesienny rzut. Klasyczny przykÅ‚ad “tak dobrze żarÅ‚o a zdechÅ‚o”. ;)) Za to 2004 rok zaczÄ…Å‚ nadrabiać niewypaÅ‚ swojego poprzednika już w maju. Najpierw po 20 maja nastÄ…piÅ‚ Å›wietny wysyp koźlarzy pomaraÅ„czowożółtych, kurek i borowików ceglastoporych. Po czerwcowej przerwie, grzyby ponownie wysypaÅ‚y przez pierwsze dwa tygodnie lipca. Szczególnie obficie zbieraÅ‚em koźlarze pomaraÅ„czowożółte. JesieniÄ… wysyp byÅ‚ Å›rednio intensywny, ale biorÄ…c pod uwagÄ™ caÅ‚y sezon, można rzec, że nadrobiÅ‚ zeszÅ‚y rok.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lata 2005-2008 były udane grzybowo. W niektórych też występowały wysypy letnie. Zaburzenie w regularności jesiennego wysypu przyszło ponownie w 2009 roku. Bardzo sucha jesień nie pobudziła masowego wysypu. Deszcze przyszły w październiku, ale zrobiło się zbyt zimno i późno-jesiennie. Sezon legł w gruzach. Trzeba było czekać na odreagowanie w następnym roku. I było. Kto pamięta rok 2010 we wrześniu? Wysyp wspaniały, fenomenalny i skomasowany. 4 tygodnie grzybowego szaleństwa. Wszyscy mieli banany na gębach. ;))

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nieco dziwny przebieg miał sezon roku 2011. Letni wysyp nastąpił pod koniec lipca i trwał około 1,5 do 2 tygodni. Na początku września przeszły bardzo intensywne burze (nie wszędzie), które dały podwaliny pod jesienny wysyp. Niestety to były jedyne dobre deszcze w sezonie. Na Wzgórzach Twardogórskich 3 razy solidnie nazbierałem grzybów. Sezon popadł w tzw. pełzanie, czyli grzyby były, ale w małych ilościach i nie wszędzie. Jednak przy odrobinie szczęścia, nabiciu kilometrów i znajomości terenów, można było wrócić do domu ze sporą ilością kapeluszników.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lata 2012-2014 to przyzwoite sezony grzybowe. Zeszły rok, 2015 to już najnowsza historia grzybowa pisana niekończącą się suszą. Sezon jeden z najsłabszych od wielu lat. Zgodnie z obserwowaną regułą, w tym powinniśmy oczekiwać odreagowania. Nadzieję zrobiły miesiące letnie, tj. czerwiec, lipiec i sierpień. Grzyby zaczęły się pojawiać, chociaż bardzo nierównomiernie i nieregularnie. Jednak i tak było znacznie lepiej niż podczas lata 2015. Szczególnie tereny podgórskie dawały grzybiarzom wiele powodów do radości. Lwia część grzybiarzy to jednak grzybiarze jesienni, szukający grzybów od września. Wielu z nich mówiło, że po tak fatalnym, 2015 roku, w tym sypnie grzybami, że ho, ho.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

I co? Sypnęło… GorÄ…cym, skrajnie suchym i niedajÄ…cym jakiejkolwiek nadziei stacjonarnym wyżem. ReguÅ‚a zostaÅ‚a zÅ‚amana. Co wiÄ™cej, może okazać siÄ™, że ten wrzesieÅ„ bÄ™dzie jeszcze gorszy od zeszÅ‚orocznego. Wracam po raz trzeci do postawionego przeze mnie pytania. Czy może być gorzej? Pierwsze, niezobowiÄ…zujÄ…ce odpowiedzi widać w prognozach pogody na nastÄ™pne dwa tygodnie. UpaÅ‚y wrzeÅ›niowe zacznÄ… odpuszczać. Najpierw w Polsce północno-wschodniej i wschodniej. W okolicach weekendu, przejdzie front z opadami deszczu – kompletnie nieproporcjonalnymi do potrzeb lasu i grzybów. Zmiana kierunku wiatru i spÅ‚yw zimniejszych mas powietrza oraz szybko rozbudowujÄ…ce siÄ™ nowe wyże mogÄ… zwiastować nawet pierwsze przymrozki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W zasadzie przymrozki nie sÄ… straszne wysypowi, którego nie ma. Po chÅ‚odniejszym okresie, ponownie ma siÄ™ ocieplić, ale już nie do takich wartoÅ›ci jak obecnie. NajwiÄ™kszym problemem pozostanie dalszy, przewlekÅ‚y brak opadów, no chyba, że wreszcie Matka Natura utrze nosa wszelkim modelom numerycznym i prognozom… I jeszcze kilka zdaÅ„ na koniec. ZauważyÅ‚em to już podczas ubiegÅ‚orocznej suszy w sierpniu i podczas ostatniej wycieczki. Podczas panowania dÅ‚uższego okresu bez deszczu, w lesie panuje taki dziwny rodzaj ciszy. Nie da siÄ™ tego dokÅ‚adnie opisać. Po prostu czÅ‚owiek intuicyjnie wyczuwa, że coÅ› jest nie tak, że przyroda jakby wysyÅ‚aÅ‚a jakiÅ› sobie tylko znany sygnaÅ‚.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

KiedyÅ› stary i nieżyjÄ…cy już grzybiarz (Józef “Klawisz”), którego sylwetkÄ™ opisaÅ‚em w Historii GrzybobraÅ„ PociÄ…gowych, powiedziaÅ‚ mi, że las “mówi” w zależnoÅ›ci od tego, jak siÄ™ czuje. Jeżeli czuje siÄ™ dobrze, tzn. ma odpowiedniÄ… ilość wilgoci, wysyÅ‚a gÅ‚os radoÅ›ci, kiedy cierpi, np. z powodu suszy, wysyÅ‚a gÅ‚os pÅ‚aczu. Nigdy gÅ‚Ä™biej siÄ™ nad tym nie zastanawiaÅ‚em, aż do poprzedniego roku. Ta cisza podczas suszy jest zupeÅ‚nie inna niż cisza lasu nasiÄ…kniÄ™tego wodÄ… i pachnÄ…cego Å›wieżoÅ›ciÄ…. Czy to ten gÅ‚os, czy to ta jedna z tysiÄ™cy wciąż nieodkrytych tajemnic lasu? Odpowiedzi nie znam…

Mapa KBW: https://www.susza.iung.pulawy.pl/KBW/

Mapa zagrożenia pożarowego: https://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Mapa sum opadów: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podziel siÄ™ na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.