facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 21 gru, 2015
- 2 komentarze
Majestat Wzgórz Twardogórskich część 1.

Majestat Wzgórz Twardogórskich część 1.

Niecałe 40 kilometrów od Wrocławia, w kierunku Ostrowa Wielkopolskiego zaczynają się Wzgórza Twardogórskie, które kryją w sobie wiele magicznych miejsc, unikatowych walorów przyrodniczych i turystycznych. Przyznam szczerze, że miałem nie lada kłopot, żeby w skrócie opisać te cudowne Wzgórza w kilkudziesięciu zdaniach, gdyż znam te miejsca i regularnie tam jeżdżę od 28 lat i mógłbym napisać o nich książkę.

Moim subiektywnym zdaniem i okiem, najpiękniejszą i najbardziej różnorodną częścią Wzgórz Twardogórskich jest gmina Międzybórz, dlatego też postanowiłem najwięcej o niej napisać. Znajduje się tam najwięcej wyjątkowych terenów, które w każdej porze roku kryją w sobie coś niesamowitego, subtelnego i przede wszystkim pięknego.

Wzgórza Twardogórskie lub Wzgórza Milicko-Międzyborskie stanowią mały mezoregion w południowo-zachodniej Polsce, stanowiący wschodnią część Wału Trzebnickiego. Region graniczy od północy z Kotliną Milicką, od zachodu z Kotliną Żmigrodzką i Wzgórzami Trzebnickimi, od południa z Równiną Oleśnicką a od wschodu ze Wzgórzami Ostrzeszowskimi. Region leży w całości w obrębie woj. dolnośląskiego (peryferyjnie na obszarze woj. wielkopolskiego) i bierze swą nazwę od miasta Twardogóra.

Mezoregion jest morenowym, zalesionym pasem wzgórz (powierzchnia 304 km²) osiągającym wysokości od 220 do maksymalnie 272 m n.p.m., zamykającym od południowego zachodu Kotlinę Milicką.

W obrębie Wzgórz Twardogórskich wyróżnia się trzy mikroregiony:

Wzgórza Krośnickie (142 m, pomiędzy kotlinami Żmigrodzką a Milicką)

Wzgórza Sycowskie

Grzbiet Twardogórski (środkowa, najwyższa część mezoregionu)

Głównymi ośrodkami miejskimi regionu są Syców, Twardogóra i Międzybórz.

Wzgórza Twardogórskie rozpościerają się na terenie gmin: Milicz, Krośnice, Zawonia, Dobroszyce, Oleśnica, Twardogóra, Sośnie, Międzybórz, Syców i Dziadowa Kłoda.

Gmina Międzybórz leży w północno-wschodniej części województwa dolnośląskiego, pomiędzy pasmem Wzgórz Trzebnickich i obszarem Stawów Milickich od zachodu oraz pasmem Wzgórz Ostrzeszowskich od wschodu. Obszar Gminy obejmuje fragmenty Wzgórz Twardogórskich oraz Obniżenia Sycowskiego. Dzisiejszy Międzybórz i okolice to przede wszystkim zagłębie meblarstwa.

Na terenie Gminy działają też zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego (m.in. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska – jedyna w powiecie oleśnickim). Z uwagi na niską bonitację gleb i małą opłacalność produkcji rolniczej zmniejsza się rola rolnictwa w działalności gospodarczej Gminy, co z kolei przyczynia się do tego, iż zdecydowana większość mieszkańców utrzymuje się z działalności pozarolniczej. Położenie Międzyborza przy drodze krajowej łączącej aglomerację wrocławską z Ostrowem Wielkopolskim i Kaliszem stwarza możliwości rozwojowe dla przedsiębiorców.

Administracyjnie Gmina należy do powiatu oleśnickiego i graniczy z następującymi gminami:

– od południa – z gminą Syców,

– od zachodu – z gminą Twardogóra,

– od północy – z gminą Sośnie,

– od wschodu – z gminą Kobyla Góra.

DANE STATYSTYCZNE

Powierzchnia: 8862 ha

Ludność: 5125

13 sołectw: Bąków, Bukowina Sycowska, Dziesławice, Hałdrychowice, Kamień, Klonów, Kraszów, Królewska Wola, Ligota Rybińska, Niwki Kraszowskie, Niwki Książęce, Oska Piła, Ose.

Użytki rolne: stanowią ok. 47,6 % powierzchni gminy

Liczba gospodarstw rolnych: ok. 450

Lasy: zajmują ok. 44 % powierzchni gminy.

HISTORIA I ZABYTKI

Dzieje Międzyborza i okolic są ściśle związane z jego położeniem na pograniczu Śląska i Wielkopolski. Region ten był obszarem wpływów, rywalizacji i konfliktów między sąsiadującymi państwami. Po okresie piastowskim tereny te należały kolejno do Czech, Austrii i Niemiec. Przez długie lata Międzybórz wchodził w skład Księstwa Oleśnickiego. Tutaj książęta oleśniccy mieli swoją siedzibę – zamek wybudowany w latach czterdziestych XIV w., który spłonął w XVIII w.

Później ziemia międzyborska podzieliła los całego Dolnego Śląska, stając się najpierw prowincją Prus, a potem Cesarstwa Niemieckiego. Taki stan rzeczy trwał aż do 1945 roku. Po zakończeniu II wojny światowej ziemia międzyborska powróciła w granice państwa polskiego. Współczesne społeczeństwo Międzyborza ukształtowało się z osadników z centralnej Polski, kresów wschodnich, jak również repatriantów niemieckich, którzy po przejściu frontu powrócili do swych domostw.

Drugą część, opisującą walory przyrodnicze Wzgórz Twardogórskich, zamieszczę na blogu po przerwie świątecznej.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • Tomek Nawrot //21 gru 2015

    Fajne zdjęcia z bocianem i strumieniem światła – w drugiej grupie, drugie od lewej.

    • Admin //22 gru 2015

      Dzięki Tomek. 😉 Mam nadzieję, że druga część, też Ci się spodoba. 😉