facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 08 sty, 2016
- brak komentarzy
Kolorowy świat gołąbków (Russula).

CIMG1419CIMG1977CIMG3189

Na hasło „gołąbek”, najczęściej mamy na myśli danie w kapuście z nadzieniem lub gołębie, rozumiane jako gatunki ptaków. Często jednak, jedno słowo ma wiele znaczeń i tak właśnie jest w przypadku gołąbków. Poza kulinarno-ornitologicznymi skojarzeniami, gołąbki to również duża rodzina gatunków grzybów (łac. RUSSULA). Jest ona reprezentowana przez ponad 150 gatunków, często bardzo podobnych do siebie. Żeby było trudniej, część z nich jest jadalna, pozostałe są niejadalne lub trujące. Na szczęście trucizny zawarte w gołąbkach nie są tak niebezpieczne dla człowieka, jak te, które możemy wyodrębnić w muchomorach, zasłonakach czy hełmówce obrzeżonej.

Gołąbki są grzybami o bardzo różnym zabarwieniu kapelusza, blaszkach mniej lub bardziej łamliwych, rzadziej nieco giętkich. Trzony mają gładkie BEZ PIERŚCIENIA I ZASNÓWKI (to bardzo ważna cecha rozpoznawcza!!!), z łatwo łamliwym miąższem. Dla grzybiarzy można ustalić zasadę: WSZYSTKIE GOŁĄBKI O ŁAGODNYM SMAKU SĄ JADALNE, WSZYSTKIE GORZKAWE I O OSTRYM SMAKU – NIEJADALNE. Próby smakowe mogą robić jednak tylko te osoby, które na 100% wiedzą, że mają do czynienia z jakimś gatunkiem gołąbka i nie mają żadnej ranki w jamie ustnej!!! Spróbowane kawałki surowego grzyba, należy zawsze dokładnie wypluć i najlepiej przepłukać usta wodą! Miłośników grzybów to nie zadowoli, będą próbować dokładnie określić gatunek. Wymaga to jednak nieco doświadczenia, cierpliwości, dobrej literatury fachowej i mikroskopu. Wyłącznie makroskopowo można wiele gatunków określić mylnie.

Osobiście jadłem w życiu kilka gatunków gołąbków, w tym gołąbka słodkawego, błotnego i jadalnego. Obecnie nie zbieram żadnych gołąbków, mam swój od wielu lat ustalony i sprawdzony asortyment i tego się trzymam. Gołąbki traktuję wyłącznie w celach fotograficzno-edukacyjnych. Gołąbki są źródłem pokarmu dla wielu zwierząt i owadów. Ich dużą zaletą są masowe wysypy w czasie, kiedy nie ma jeszcze innych gatunków grzybów. Bez względu na powyższe, uroku i wdzięku na pewno nie można odmówić, tym kolorowym, leśnym przystojniakom. :))

CIMG5080CIMG6121CIMG6145

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.