facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 07 kwi, 2017
- brak komentarzy
Globalna baza danych drzew.

Pierwsza w historii globalna baza danych drzew, która ukazała się w środę, 5. kwietnia 2017 roku wykazała, że na Ziemi rośnie 60 065 gatunków drzew. GlobalTreeSearch to pierwsza lista tego rodzaju, dokumentująca wszystkie znane gatunki drzew na świecie oraz ich dystrybucje na poziomie kraju. 9 600 z nich jest zagrożonych wyginięciem. Brazylia jest krajem o najbardziej zróżnicowanej populacji drzew – jak informuje grupa Botanic Gardens Conservation International. Rośnie tam 8 715 gatunków. Jednak 58 proc. drzew to tak zwane endemiki (występują na obszarze jednego kraju), są zatem podatne na na zagrożenia – m.in. działalność człowieka czy ekstremalne zdarzenia pogodowe. Aż 2 991 takich gatunków wyróżniamy na Madagaskarze, w Australii 2 584.

Po Brazylii Kolumbia jest drugim najbardziej zróżnicowanym krajem – występuje tam 5 776 różnych gatunków drzew, a następnie Indonezja – 5 152. BGCI w Londynie, reprezentujący około 2 500 ogrodów botanicznych na całym świecie, wykorzystywał dane gromadzone przez ponad 500 źródeł do utworzenia listy. „Głównym powodem opublikowania listy BGCI jest dostarczenie narzędzi dla osób próbujących ocalić rzadkie i zagrożone gatunki drzew” – podała organizacja w oświadczeniu.

Spośród 60 065 gatunków drzew szacuje się, że jedynie 20 tys. jest chronionych. Obecnie około 10 000 gatunków drzew jest zagrożonych wyginięciem, głównie przez wylesianie i nadmierną eksploatację.
Liczba ta obejmuje ponad 300 gatunków, które są krytycznie zagrożone, a to oznacza, że w naturalnym środowisku znanych jest mniej niż 50 okazów takiego gatunku. Za wyjątkiem Arktyki i Antarktydy, gdzie nie ma drzew, najmniejsze zróżnicowanie występuje w większości regionów Ameryki Północnej – tam wyróżniamy mniej niż 1400 gatunków.

Jak zaznaczył wypowiadający się dla BBC sekretarz generalny BGCI Paul Smith, dokładna ocena liczby gatunków drzew stała się możliwa dopiero teraz, dzięki dokonanej niedawno digitalizacji. Cyfrową postać uzyskały dane gromadzone przez specjalistów od setek lat. Baza danych będzie stale aktualizowana, co roku bowiem naukowcy odkrywają ok. 2 tys. nowych gatunków.

Baza danych zawiera ponad 375 500 rekordów, które trwały ponad dwa lata. Dr Paul Smith wyjaśnia: Choć wydaje się nadzwyczajne, że do roku 2017 wydaliśmy pierwszą globalną, autorytatywną listę gatunków drzew, warto przypomnieć, że GlobalTreeSearch stanowi ogromny wysiłek naukowy obejmujący odkrycie, opisujące dziesiątki tysięcy gatunków roślin. To jest “wielka nauka”, w której uczestniczą prace tysięcy botaników w ciągu wieków.”

Głównym powodem, dla którego BGCI podjął wyzwanie dokumentowania światowej różnorodności drzew, było dostarczenie narzędzi dla osób próbujących ocalić rzadkie i zagrożone gatunki drzew. GlobalTreeSearch stanie się podstawą Globalnej Oceny Drzewa, która będzie miała na celu ocenę stanu ochrony wszystkich gatunków drzew na świecie do roku 2020. Umożliwi to określenie priorytetów gatunków drzew, które najbardziej potrzebują działań związanych z ochroną, dzięki czemu możemy zapewnić, że te gatunki drzew nie zostaną utracone na zawsze.

Więcej informacji o liście GlobalTreeSearch i 60 065 gatunkach drzew znajduje się tutaj: https://www.bgci.org/global_tree_search.php

Źródło: https://www.bgci.org/news-and-events/news/1400/

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.